KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Sony

7 Mayıs 1946 tarihinde Japonya'nın Tokyo şehrinde kuruldu. Kurucusu Masaru İbuka, II. Dünya Savaşı sonrası harabe haline gelen Tokyo'da, tamir dükkanı açtı. Ertesi yıl iş ortağı Akio Morita ile birlikte Tokyo Tsushin Kogyo Kabushiki Gaisya adlı şirketi kurdular. Bu şirket Type-G adlı Japonya'nın ilk kaset çalarını yaptı. İlk yıllarda; pikap iğne ve motorları, ısıtıcı yastıklar gibi ürünler yapan şirket 50'li yıllarda kendi özgün tasarımları olan manyetik şeritli ses kaydedici-oynatıcılar ve transistörlü radyolar ile kullanıcı elektroniği alanında önemli bir yer edindi.

1955 yılı Ağustos ayında Tokyo Tsushin Kogyo, Sony TR-55'i piyasaya sürdü. Bu ürün Japonya'nın ilk transistörlü radyosuydu. Aynı yılın Aralık ayında ise Sony TR-72 piyasaya sürüldü ve bu ürün hem yurtiçinde hem de yurtdışında büyük ilgi gördü. Bu ürün birçok özelliği sayesinde 60'lı yılların en popüler radyosu oldu. Mayıs 1956 yılında şirket TR-6'yı piyasaya sürdü. Taşınabilir tüplü bu yeni radyo, yenilikçi bir tasarım ve daha iyi bir ses kalitesi ile piyasaya sürüldü. TR-6 reklamında Sony, çizgi film karakteri "Atchan" 'ı kullandı. Atchan karakteri Fuyuhiko Okabe çizmiştir. Bu karakter şu anda Sony Boy olarak bilinmektedir.

 1957 yılında TR-65 modelini piyasaya sürdü. Bu radyo o zamanların en küçük transistörlü radyosuydu. Arizona Üniversitesi profesörü Michael Brian Schiffer bir sözünde şöyle demişti: "Sony ilk radyo değildir ama transistörlü radyoların en başarılısıdır. TR-63 1957 yılında Amerika'da marketlere girdi ve burada yeni bir endüstri başlattı.

1958 yılı Ocak ayında şirket adı Sony olarak değiştirildi. Morita ve İbuka tarafından bulunan sözcük, Latince sonus ve İngilizce Sonny-Sunny sözcüklerinden türetilmişti.

SONY İSMİNİN KÖKENİ

Tokyo Tsushin marketlerde kendini temsil edecek akılda kalıcı bir isim ararken TKK kısaltmasını kullanmayı düşündü fakat Tokyo Kyuko adlı demiryolu şirketi TKK olarak bilindiği için bu ismi kullanamadı. Sony ara sıra "Totsuko" ismini Japonya'da kullandı ama Morita bu ismin Amerikalı müşteriler için telaffuzunun zor olduğunu keşfetti. Daha sonra "Tokyo Teletech" ismini kullanmaya başladı ama Morita bu "Teletech" ismini bir Amerikan şirketinin kullandığını gördü. Daha sonra iki kelimenin karışımı olan "Sony" kelimesi marka olarak seçildi. Bu kelime Latince "ses" anlamına gelen "sonus" kelimesi ve 1950'li yıllarda Amerikalıların birbirlerine seslenmek için kullandığı popüler bir kelime olan "Sonny"'nin bir karışımıdır. Şirketin ilk ürünü 1955'te çıkmıştı fakat şirket Sony ismini Ocak 1958'de kullanmaya başladı. Morita hiçbir dilde bulunmayan bir kelime aradığı için şirketin ismini Sony olarak değiştirdi. (Başka dillerde de Sony kelimesi var diyen bir şeker üreticisine bu ismi kullandığı için ceza verildi.) Değişim döneminde Japon bir şirketin Kanji alfabesi yerine Romen alfabesini kullanması alışılmamış bir durumdu. Bu adın telaffuzu da çok zordu ama bu isim değişimi şirketin lehine oldu. TKK ana bankası zamanında, Mitsui Bankası, bu isim konusunda güçlü duygulara sahipti. Onlar isim konusunda Sony Elektronik Endüstrisi ya da Sony Teleteknoloji için ısrar etti ama Akio Morita bu isimleri istemedi. En sonunda Ibuka ve Mitsui Bankası'nın başkanı onay verdi ve isim Sony olarak değiştirildi.

Sony Haberleri

 • Sony Türkiye'de PlayStation fiyatlarını aşağı çekti ama...

  Teknoloji, 22 Ocak 2019

  Sony Türkiye'de PlayStation fiyatlarını aşağı çekti ama...

  Sony, Türkiye'de PlayStation konsol paketi, aksesuar ve oyunlarında yarıyıl tatiline özel indirim kampanyası başlattı. Yurt dışında 399 dolara (yaklaşık 2132 TL) satılan PlayStation 4 Pro'nun Türkiye etiketi, yüzde 13.5’lik indirimlere karşın, 3199 TL’ye ancak çekildi...

 • Sony, PlayStation 4 satış rakamlarını açıkladı

  Teknoloji, 08 Ocak 2019

  Sony, PlayStation 4 satış rakamlarını açıkladı

  Sony Interactive Entertainment (SIE), 2013 yılı sonunda çıkan PlayStation 4’ün (PS4) satış rakamlarının 2018 yılı sonunda toplam 91.6 milyona ulaştığını duyurdu. SIE, Marvel’s Spider-Man oyununun ise 3 ayda dünya çapında 9 milyondan fazla sattığını açıkladı.

 • PlayStation, Türkiye'de yılbaşı indirimine girdi!

  Teknoloji, 25 Aralık 2018

  PlayStation, Türkiye'de yılbaşı indirimine girdi!

  Sony, Türkiye'de seçili PlayStation ürün ve paketlerinde yüzde 24 ile yüzde 33 arasında değişen oranlarda indirim yaptı. 1 TB'lık FIFA 19 paketli PS4, 2999 TL’den 2199 TL’ye, PS VR paketi de 2699 TL’den 1799 TL’ye çekildi.

  Tehditler artacak... 2019’da bu yöntemlerle saldıracaklar

  Teknoloji, 23 Aralık 2018

  Tehditler artacak... 2019’da bu yöntemlerle saldıracaklar

  Siber güvenlikte önümüzdeki yıl hedef odaklı saldırı dünyası ikiye ayrılacak. Bir yanda oyunda yer almak isteyen heyecanlı ve tecrübesiz gruplar yer alırken, diğer tarafta ise sağlam kaynaklara sahip, geleneksel ve gelişmiş gruplar bulunacak. Kaspersky Lab’ın 2019 Hedefli Tehdit Tahminleri’ne göre gelecek yıl 'hacker’lar yıkıcı saldırılar için şu 7 yöntemi kullanacak…

  24 yıl sonra geri geldi... İşte Türkiye fiyatı

  Teknoloji, 03 Aralık 2018

  24 yıl sonra geri geldi... İşte Türkiye fiyatı

  Sony'nin ilkini 3 Aralık 1994 tarihinde piyasaya sürdüğü PlayStation, tam 24 yıl aradan sonra yenilenerek geri döndü. PlayStation Classic, dünya ile aynı anda Türkiye'de de raflara girdi.

 • Beşinci yılında 86 milyonluk satışı aştı

  Teknoloji, 16 Kasım 2018

  Beşinci yılında 86 milyonluk satışı aştı

  Sony’nin 5 yıl önce çıkardığı oyun konsolu PS4, 86.1 milyonluk satış rakamına ulaştı. PS4 ile ilgili son rakamlarını paylaşan şirket, oyun dünyasının en önemli etkinliği olan E3’e bu yıl katılmayacağını da duyurdu.

 • PUBG, nihayet PlayStation 4’e geliyor

  Teknoloji, 14 Kasım 2018

  PUBG, nihayet PlayStation 4’e geliyor

  Son dönemin en çok oynanan çok oyunculu oyunlarından olan PUBG, PlayStation 4 için gelecek ay başında piyasaya sürülüyor. 7 Aralık’ta PS4 için satışa çıkacak olan oyunda Türkçe altyazı seçeneği de bulunuyor.

 • Xbox ile PlayStation rekabetinde yeni perde

  Teknoloji, 13 Kasım 2018

  Xbox ile PlayStation rekabetinde yeni perde

  Konsol pazarında Sony’nin PlayStation’ına karşı elini güçlendirmek isteyen Microsoft, Xbox One’a özel oyunlar geliştirmek için inXile Entertainment ve Obsidian Entertainment oyun stüdyolarını satın aldı. Şirketin sadece bünyesindeki oyun stüdyosu sayısı 13’e ulaştı.

  Dünya bu oyunu konuşuyor! 3 günde 725 milyon dolar...

  Teknoloji, 01 Kasım 2018

  Dünya bu oyunu konuşuyor! 3 günde 725 milyon dolar...

  Oyun dünyasında son günlerin en fazla konuşulan oyunu olan Red Dead Redemption 2, rekorları alt üst etti. Henüz sadece PS4 ve Xbox One için çıkan oyun, ilk üç gününde 725 milyon dolarlık hasılat elde etti. NASDAQ’ta işlem gören oyunun ana şirketi ise piyasa değerini 15 milyar dolara çıkardı.

  PlayStation'da bu ay bu oyunlar ücretsiz

  Teknoloji, 01 Kasım 2018

  PlayStation'da bu ay bu oyunlar ücretsiz

  PlayStation Plus üyelerinin Kasım ayında ücretsiz olarak kütüphanelerine ekleyip oynayabilecekleri oyunlar belli oldu. İşte Sony Interactive Entertainment'ın açıkladığı o oyunlar...

 • 90’lı yılların efsanesi bu oyunlarla gelecek

  Teknoloji, 30 Ekim 2018

  90’lı yılların efsanesi bu oyunlarla gelecek

  Sony Interactive Entertainment (SIE), 3 Aralık’ta piyasaya sunacağı PlayStation Classic ile birlikte yüklü olarak gelecek olan 20 oyunu duyurdu.

 • Sony’nin 24 yıllık inadı kırıldı!

  Teknoloji, 26 Eylül 2018

  Sony’nin 24 yıllık inadı kırıldı!

  Fortnite oyuncuların yoğun tepkisi nedeniyle Sony, geri adım atmak zorunda kalktı. ‘Sabrınız için teşekkür ederiz’ diyen Sony, PlayStation 4 için ‘cross-platform’ desteği sunmaya başladı.

 • 1990'lı yılların efsanesi geri dönüyor!

  Teknoloji, 20 Eylül 2018

  1990'lı yılların efsanesi geri dönüyor!

  Sony, oyun dünyasına damgasını vuran konsolu PlayStation’ın 1990’lı yıllardaki ilk versiyonu PlayStation Classic'i, nostaljik tasarım ve yeni özelliklerle Aralık ayında piyasaya sürecek.

  Rekabet kızıştı! Sony'ye meydan okudular!

  Teknoloji, 06 Eylül 2018

  Rekabet kızıştı! Sony'ye meydan okudular!

  Canon, EOS R olarak adlandırdığı ilk full frame aynasız kamera ve lens ekipmanını duyurdu. Nikon'un tanıtımından kısa bir süre sonra duyurulan yeni Canon makineler, Uzak Doğu'da rekabetin kızıştığını işaret ediyor

  Sony açıkladı! 18 yıllık devir sona erdi

  Teknoloji, 04 Eylül 2018

  Sony açıkladı! 18 yıllık devir sona erdi

  2000 yılında başlayan PlayStation 2 efsanesi resmen sona erdi. Sony, 31 Ağustos'ta PS2'ye olan teknik desteğini bitirdi ancak daha önceden çevrimiçi form dolduran kullanıcılar son kez 7 Eylül'e kadar konsollarını tamir ettirebilecek

 • Xperia XZ3, IFA 2018'de görücüye çıktı!

  Teknoloji, 31 Ağustos 2018

  Xperia XZ3, IFA 2018'de görücüye çıktı!

  Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden gizemli bir teaser yayınlayan Sony, IFA 2018'de yeni amiral gemisini görücüye çıkardı. Sony Xperia XZ3'ün teknik özellikleri belli oldu

 • Son saatler! Yeni Xperia akıllı telefonlar geliyor!

  Teknoloji, 29 Ağustos 2018

  Son saatler! Yeni Xperia akıllı telefonlar geliyor!

  Sony, Twitter üzerinden paylaştığı teaser ile yeni Xperia akıllı telefonlarını yarın tanıtacağını duyurdu! Peki yarın hangi Xperia ürünleriyle karşılaşacağız?

 • Doğa koşullarına dayanıklı SD kart

  Teknoloji, 29 Ağustos 2018

  Doğa koşullarına dayanıklı SD kart

  Sony tarafından, doğa koşullarına karşı mücadele veren fotoğrafçılar için geliştirilen TOUGH teknik özelliklerine uygun SF-G serisi SD kart yelpazesi, aynı zamanda IPX8 düzeyinde su ve IPX6 düzeyinde toz geçirmiyor

  God of War’a beklenen güncelleme geliyor!

  Teknoloji, 10 Ağustos 2018

  God of War’a beklenen güncelleme geliyor!

  Sony, kullanıcılara Kratos ve oğluyla tekrar maceraya çıkma isteği uyandıracak yeni güncellemesi için tarih verdi! ‘New Game+' güncellemesi ile kullanıcılar eski ekipmanlarıyla yeniden oyuna başlayacak ve yepyeni düşmanlar ile karşı karşıya gelecek