KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Filistin

Filistin, Orta Doğu'da yer alan ve bağımsızlığını 15 Kasım 1988 yılında kazanan bir devlettir. Bağımsızlığı Çin, Rusya, Hindistan ve Türkiye'nin de bulunduğu yüzden fazla ülke tarafından resmi olarak tanınmıştır.

Günümüzde Batı Şeria ve Gazze Şeridi Filistinlilerin kontrolündedir ve bu bölgeler İsrail ordusu tarafından işgal edilmektedir. İki ülke arasında barış görüşmeleri devam etse de olumlu bir sonuç alınamamaktadır ve İsrail, Filistin'i işgal etmeye devam etmektedir.

29 Kasım 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler, Filistin'in Birleşmiş Milletler'deki "gözlemci kuruluş" statüsünü değiştirerek "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüne yükseltmiştir. Aynı zamanda 30 Ekim 2014 tarihinde Filistin Devleti, İsveç Parlementosu tarfından resmen tanındı.

2015'in Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ilk defa Filistin bayrağı da göndere çekildi. New York'taki BM Genel Kurulu'nda aybaşında yapılan oylamada, üye ülkelerin çoğunun 'evet' oyuyla kabul edilen tasarı uyarınca Vatikan bayrağıyla beraber Filistin bayrağının da diğer ülkelerin bayrağının arasında temsil edilmesi kararlaştırıldı.

Filistin Haberleri

 • 'Sözde barış planı Trump-Netanyahu arasındaki anlaşmadır'

  Dünya, 17 Şubat 2020

  'Sözde barış planı Trump-Netanyahu arasındaki anlaşmadır'

  Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, ABD'nin sözde barış planının, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Donald Trump arasında varılan anlaşmadan başka bir şey olmadığını söyledi.

 • İletişim Başkanlığı'ndan 'Filistin' kitabı

  Gündem, 14 Şubat 2020

  İletişim Başkanlığı'ndan 'Filistin' kitabı

  İletişim Başkanlığınca uluslararası alanda Filistin konusuna duyarlılığı artırmak amacıyla hazırlanan "Yüzyılın İşgali: Tek Taraflı Planların Gölgesinde Filistin" kitabı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pakistan ziyaretinde ev sahibi ülke heyetine hediye edildi.

 • 'Orada Her Kimse'

  Kültür-Sanat, 11 Şubat 2020

  'Orada Her Kimse'

  Basma Alsharif'in yepyeni bir görsel hikâye üzerinden geçmişi tekrar inşa ettiği film, video ve enstalasyonlardan oluşan Orada Her Kimse adlı sergisi Salt Galata'ta sanatseverlerle buluşuyor.

  İslam İşbirliği Teşkilatı Filistin için olağanüstü toplanıyor

  Dünya, 02 Şubat 2020

  İslam İşbirliği Teşkilatı Filistin için olağanüstü toplanıyor

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı sözde barış planını görüşmek üzere yarın Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı düzenleyecek.

  Filistin, ABD'nin "diyaloğa açığız" teklifini reddetti

  Dünya, 30 Ocak 2020

  Filistin, ABD'nin "diyaloğa açığız" teklifini reddetti

  Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Mansur, Trump yönetimin "deprem etkisi yaratan" sözde Orta Doğu barış planın ardından hiçbir Filistinli yetkilinin Amerikalı yetkililerle görüşmeyeceğini söyledi

 • Suudi Arabistan'dan Yüzyılın Anlaşması planına destek

  Dünya, 29 Ocak 2020

  Suudi Arabistan'dan Yüzyılın Anlaşması planına destek

  Suudi Arabistan, "ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistin-İsrail barış planına ilişkin çabalarını takdir ettiğini" bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Filistin meselesine ilişkin adil ve kapsayıcı her türlü çabanın destekleneceği teyit edildi

 • "Kudüs Filistin Devletinin ebedi başkentidir"

  Gündem, 29 Ocak 2020

  "Kudüs Filistin Devletinin ebedi başkentidir"

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bilinmelidir ki Kudüs Filistin Devletinin ebedi başkentidir." ifadesini kullandı.

 • ABD ve İsrail 'Yüzyılın Anlaşması'nı bugün açıklayacak

  Dünya, 28 Ocak 2020

  ABD ve İsrail 'Yüzyılın Anlaşması'nı bugün açıklayacak

  ABD Başkanı Donald Trump, İsrail-Filistin meselesine ilişkin "Yüzyılın Anlaşması" diye adlandırdığı sözde barış planını bugün açıklayacak. Trump yaptığı açıklamada, "Gerçekleşmeye en yakın plan bu. Neler olacağını göreceğiz" demişti. Hamas Hareketi, ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün açıklayacağını duyurduğu ve "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı sözde barış planını, "yeni bir büyük felaket" (Nekbe) şeklinde nitelendirdi

  Mahmud Abbas'tan, Trump'a ret

  Dünya, 27 Ocak 2020

  Mahmud Abbas'tan, Trump'a ret

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, ABD Başkanı Donald Trump'ın telefonla görüşme isteğini reddettiği bildirildi.

  Abbas'tan, Erdoğan'a taziye mesajı

  Gündem, 26 Ocak 2020

  Abbas'tan, Erdoğan'a taziye mesajı

  Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Elazığ'daki deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

 • İsrail, baraj kapaklarını açtı

  Dünya, 13 Ocak 2020

  İsrail, baraj kapaklarını açtı

  Filistin Tarım Bakanlığı, İsrail'in yağmur sularının tutulduğu barajın kapaklarını kontrolsüz açmasının, Gazze'deki tarım alanlarında yaklaşık 500 bin dolar hasara neden olduğunu açıkladı.

 • Banksy'den ayrım duvarına tepki eseri

  Dünya, 22 Aralık 2019

  Banksy'den ayrım duvarına tepki eseri

  Ünlü sokak sanatçısı Banksy, Batı Şeria'da Beytüllahim'deki bir otelde, İsa'nın ahırda doğumunu tasvir eden bir eser sergiledi. 'Beytüllahim'in Yara İzi' adlı eserde, İsa'nın doğduğu varsayılan yalağın, İsrail'in ördüğü ayrım duvarı ile bölündüğü ve duvarın üzerinde yıldız şeklinde bir patlama izi olduğu görülüyor.

 • Lüksemburg'tan Filistin açıklaması

  Dünya, 25 Kasım 2019

  Lüksemburg'tan Filistin açıklaması

  Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, "Tüm Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Filistin'i devlet olarak tanımanın uygun olup olmadığına ilişkin bir tartışma yapmalı." ifadesini kullandı.

  Pompeo: Batı Şeria'daki yerleşimler hukuka aykırı değil

  Dünya, 19 Kasım 2019

  Pompeo: Batı Şeria'daki yerleşimler hukuka aykırı değil

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurdu. Pompeo, "ABD'nin artık Batı Şeria'daki yerleşimlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu düşünmediğini açıklıyorum" dedi

  İsrail, Filistin'in Kudüs Bakanı'nı gözaltına aldı

  Dünya, 03 Kasım 2019

  İsrail, Filistin'in Kudüs Bakanı'nı gözaltına aldı

  İsrail güçleri, Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi'yi evine düzenlediği baskınla gözaltına aldı.

 • İsrail askerlerinden Batı Şeria'da baskın

  Dünya, 13 Ekim 2019

  İsrail askerlerinden Batı Şeria'da baskın

  İsrail güçleri, Filistinli tutuklu Samir el-Arbid'in annesinin evine düzenledikleri baskına tepki gösteren Filistinlilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti

 • Filistin'den "kınama iddialarına" yalanlama

  Dünya, 10 Ekim 2019

  Filistin'den "kınama iddialarına" yalanlama

  Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nı kınadıkları yönündeki iddiaları yalanladı.

 • Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın!

  Dünya, 29 Eylül 2019

  Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın!

  İsrail polisi himayesindeki çok sayıda fanatik Yahudi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi. 235 fanatik Yahudiye İsrail polisi eşlik etti

  İsrail askeri vuruyor! Gazze ölüyor!

  Dünya, 28 Eylül 2019

  İsrail askeri vuruyor! Gazze ölüyor!

  İsrail askerlerinin, Gazze sınırındaki Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılan Filistinlilere müdahalesi sırasında yaralanan Sahir Ivadullah Osman'ın (20) şehit oldu. Osman gözyaşları içerisinde toprağa verildi