KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Filistin

Filistin, Orta Doğu'da yer alan ve bağımsızlığını 15 Kasım 1988 yılında kazanan bir devlettir. Bağımsızlığı Çin, Rusya, Hindistan ve Türkiye'nin de bulunduğu yüzden fazla ülke tarafından resmi olarak tanınmıştır.

Günümüzde Batı Şeria ve Gazze Şeridi Filistinlilerin kontrolündedir ve bu bölgeler İsrail ordusu tarafından işgal edilmektedir. İki ülke arasında barış görüşmeleri devam etse de olumlu bir sonuç alınamamaktadır ve İsrail, Filistin'i işgal etmeye devam etmektedir.

29 Kasım 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler, Filistin'in Birleşmiş Milletler'deki "gözlemci kuruluş" statüsünü değiştirerek "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüne yükseltmiştir. Aynı zamanda 30 Ekim 2014 tarihinde Filistin Devleti, İsveç Parlementosu tarfından resmen tanındı.

2015'in Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ilk defa Filistin bayrağı da göndere çekildi. New York'taki BM Genel Kurulu'nda aybaşında yapılan oylamada, üye ülkelerin çoğunun 'evet' oyuyla kabul edilen tasarı uyarınca Vatikan bayrağıyla beraber Filistin bayrağının da diğer ülkelerin bayrağının arasında temsil edilmesi kararlaştırıldı.

Filistin Haberleri

 • Lapid iki devletli çözümden yana

  Dünya, 22 Eylül 2022

  Lapid iki devletli çözümden yana

  İsrail Başbakanı Yair Lapid, New York'ta dünya liderlerini bir araya getiren en büyük diplomasi forumu BM 77. Genel Kurul görüşmelerinde katılımcılara hitap etti. Lapid’in konuşmasında en fazla dikkati çeken konu ise "iki devletli çözüm"ü destekleyen açıklaması oldu

 • İsrail'den gazeteci Ebu Akile açıklaması

  Dünya, 05 Eylül 2022

  İsrail'den gazeteci Ebu Akile açıklaması

  İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'da 11 Mayıs'ta öldürülen Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin, “yanlışlıkla İsrail ordusunun ateşiyle öldürülmüş olma olasılığının yüksek olduğunu” açıkladı.

 • "Filistin'e yönelik katliamlar inkar edilemez"

  Dünya, 17 Ağustos 2022

  "Filistin'e yönelik katliamlar inkar edilemez"

  Filistin Başbakanı Iştiyye, Filistin'in II. Dünya Savaşı'nda Yahudilere yapılan soykırımı inkar etmediğini; ancak İsrail'in Filistin'e yönelik katliam yaptığını ve bunun da inkar edilemeyeceğini belirtti.

  Abbas İsraillileri öfkelendirdi

  Dünya, 17 Ağustos 2022

  Abbas İsraillileri öfkelendirdi

  İsrailli yetkililer, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Almanya ziyareti sırasında "İsrail’in 50 Holokost işlediğine" yönelik ifadelerine tepki gösterdi. Basın toplantısında bulunan Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Abbas'ın sözlerini 'kabul edilemez' olarak nitelendirdi.

  Filistin'den 'uluslararası soruşturma' çağrısı

  Dünya, 16 Ağustos 2022

  Filistin'den 'uluslararası soruşturma' çağrısı

  İsrail'in Gazze'ye yaptığı hava saldırısında 5 Filistinli çocuğun ölmesinin ardından Filistin Başbakanı Iştiyye, 'uluslararası soruşturma' çağrısı yaptı.

 • Biden, Filistin lideri Abbas ile görüştü

  Dünya, 15 Temmuz 2022

  Biden, Filistin lideri Abbas ile görüştü

  ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'e gerçekleştirdiği bir günlük resmi ziyaretinin ardından bugün Filistin'e geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

 • BM'den gazetecinin öldürülmesine ilişkin rapor

  Dünya, 24 Haziran 2022

  BM'den gazetecinin öldürülmesine ilişkin rapor

  Batı Şeria'da muhabir Şirin Ebu Akile'in öldürülmesine ilişkin BM'nin yaptığı incelemede bulgular Ebu Akile'yi öldüren merminin İsrail güvenlik güçlerinden çıktığını bir kez daha ortaya koydu.

 • Batı Şeria'da İsrail baskını: 3 Filistinli öldü, 8 kişi yaralandı

  Dünya, 17 Haziran 2022

  Batı Şeria'da İsrail baskını: 3 Filistinli öldü, 8 kişi yaralandı

  İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde Filistinlilere saldırdı. Olaylarda 3 Filistinli hayatını kaybederken, 8 kişi de yaralandı

  Çavuşoğlu Filistin lideri Abbas'la görüştü

  Dünya, 24 Mayıs 2022

  Çavuşoğlu Filistin lideri Abbas'la görüştü

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Filistin meselesi ve bölgedeki güncel gelişmeleri ele aldı.

  Bakan Çavuşoğlu'ndan İsrail ve Filistin'e ziyaret

  Dünya, 23 Mayıs 2022

  Bakan Çavuşoğlu'ndan İsrail ve Filistin'e ziyaret

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24 Mayıs'ta Filistin'e 25 Mayıs'ta ise İsrail'e bir ziyaret gerçekleştirecek. İsrail'e ziyaret, Dışişleri Bakanı düzeyinde Türkiye’den İsrail’e 15 yıl sonra ilk ziyaret olacak.

 • İsrail'de silahlı saldırı: En az 5 ölü

  Dünya, 29 Mart 2022

  İsrail'de silahlı saldırı: En az 5 ölü

  İsrail'in Bnei Brak kentinde bir Filistinli tarafından düzenlendiği iddia edilen silahlı saldırıda en az 5 kişinin öldüğü bildirildi. İsrail Ulusal Ambulans Servisi, saldırıyı gerçekleştiren kişinin ağır yaralı olduğunu açıkladı

 • Batı Şeria'da bir Filistinli daha öldürüldü

  Dünya, 09 Mayıs 2022

  Batı Şeria'da bir Filistinli daha öldürüldü

  İşgal altındaki Batı Şeria'nın güneyindeki Tuku (Teqoa) yerleşim biriminde bir Filistinli, bıçak taşıdığı gerekçesiyle ateş açılarak öldürüldü

 • Biden ile İsrail Başbakanı Benet, telefonda görüştü

  Dünya, 24 Nisan 2022

  Biden ile İsrail Başbakanı Benet, telefonda görüştü

  ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Naftali Benet telefonda görüştü. Biden, Benet'in İsrail'i ziyaret davetini geri çevirmedi

  BM, Filistin ve İsrail ile görüştü

  Dünya, 24 Nisan 2022

  BM, Filistin ve İsrail ile görüştü

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, işgal altındaki Kudüs bölgesinde yaşanan gerilimlerle ilgili İsrail ve Filistin'in liderleriyle telefon görüşmesi yaptığı ve tarafları sükunete çağırdığı bildirildi

  İsrail ordusundan 'Gazze' tavsiyesi

  Dünya, 24 Nisan 2022

  İsrail ordusundan 'Gazze' tavsiyesi

  İsrail ordusunun, Gazze'den fırlatılan roketlere karşılık verilmemesi yönünde tavsiyede bulunduğu belirtildi.

 • Filistin'den Mescid-i Aksa çağrısı

  Dünya, 16 Nisan 2022

  Filistin'den Mescid-i Aksa çağrısı

  Filistin, Mescid-i Aksa'da bulunan İsrail güçlerinin çekilmesi ve Müslümanlar ile Hristiyanların ibadetlerine yönelik engellerin kaldırılması için Tel Aviv'e baskı kurulmasını istedi

 • İsrail polisinden Mescid-i Aksa'ya baskın: 117 yaralı

  Dünya, 15 Nisan 2022

  İsrail polisinden Mescid-i Aksa'ya baskın: 117 yaralı

  İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskında 90 Filistinli yaralandı. Filistinli sağlık ekiplerinin sonradan yaptığı açıklamada yaralı sayısının 117'ye yükseldiği belirtildi.

 • Dışişleri, Filistinli kadının İsrail güçlerince öldürülmesini kınadı

  Dünya, 11 Nisan 2022

  Dışişleri, Filistinli kadının İsrail güçlerince öldürülmesini kınadı

  Dışişleri Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli Ghada Al-Sabatin adlı kadının İsrail güçlerince vurularak öldürülmesini şiddetle kınayarak olayın tarafsız ve kapsamlı bir biçimde soruşturulması, sorumlularının bir an önce adalet önüne çıkarılması ve bu tür insanlık dışı hadiselerin tekrarlanmaması için gerekli tedbirlerin alınması çağrısı yaptı.

  Kudüs turları yeniden başladı

  Gündem, 12 Şubat 2022

  Kudüs turları yeniden başladı

  Diyanet İşleri Başkanlığının Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıldır yapılamayan Kudüs turları yeniden başlatıldı.