KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Filistin

Filistin, Orta Doğu'da yer alan ve bağımsızlığını 15 Kasım 1988 yılında kazanan bir devlettir. Bağımsızlığı Çin, Rusya, Hindistan ve Türkiye'nin de bulunduğu yüzden fazla ülke tarafından resmi olarak tanınmıştır.

Günümüzde Batı Şeria ve Gazze Şeridi Filistinlilerin kontrolündedir ve bu bölgeler İsrail ordusu tarafından işgal edilmektedir. İki ülke arasında barış görüşmeleri devam etse de olumlu bir sonuç alınamamaktadır ve İsrail, Filistin'i işgal etmeye devam etmektedir.

29 Kasım 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler, Filistin'in Birleşmiş Milletler'deki "gözlemci kuruluş" statüsünü değiştirerek "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüne yükseltmiştir. Aynı zamanda 30 Ekim 2014 tarihinde Filistin Devleti, İsveç Parlementosu tarfından resmen tanındı.

2015'in Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ilk defa Filistin bayrağı da göndere çekildi. New York'taki BM Genel Kurulu'nda aybaşında yapılan oylamada, üye ülkelerin çoğunun 'evet' oyuyla kabul edilen tasarı uyarınca Vatikan bayrağıyla beraber Filistin bayrağının da diğer ülkelerin bayrağının arasında temsil edilmesi kararlaştırıldı.

Filistin Haberleri

 • Kalın'dan İsrail'in ilhak girişimine ilişkin değerlendirme

  Dünya, 02 Temmuz 2020

  Kalın'dan İsrail'in ilhak girişimine ilişkin değerlendirme

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail'in uluslararası hukuku yok sayan ilhak ve işgal girişiminin hiçbir meşruiyetinin olmadığını bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye, haklı ve meşru davasında Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir" dedi.

 • Filistin 'Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na katılıyor

  Dünya, 30 Haziran 2020

  Filistin 'Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na katılıyor

  Filistin yönetimi, Mısır'ın ev sahipliğinde kurulan "Doğu Akdeniz Gaz Forumu"na katılma kararı aldı. Forumda Mısır'ın yanı sıra; Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, İtalya ve Ürdün bulunuyor

 • Filistin'den Gantz'a 'Ramallah'a ziyaret' yanıtı!

  Dünya, 27 Haziran 2020

  Filistin'den Gantz'a 'Ramallah'a ziyaret' yanıtı!

  Filistin yönetimi, diyaloga hazır olduğu mesajını veren İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'a, Batı Şeria'daki işgalin sonlandırılması ve uluslararası meşruiyeti gözetmesi çağrısında bulundu.

  Çavuşoğlu'ndan Macron'a sert tepki!

  Dünya, 24 Haziran 2020

  Çavuşoğlu'ndan Macron'a sert tepki!

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye hakkındaki tartışılan açıklamalarına ilişkin, "Fransa eski sömürgeci Fransa’ya dönmek istiyor. Tam bir akıl tutulması yaşıyor. Macron, Libya konusunda çok tehlikeli bir oyun oynuyor.” ifadelerini kullandı

  Filistin'den İsrail'in "ilhak" planına tepki!

  Dünya, 24 Haziran 2020

  Filistin'den İsrail'in "ilhak" planına tepki!

  Arap Parlamentosu Toplantısı'nda konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhak" planını reddettiğini yineledi.

 • İsrail'den Filistinlilere "ilhak" tehdidi

  Dünya, 23 Haziran 2020

  İsrail'den Filistinlilere "ilhak" tehdidi

  İsrail Başbakanı Netanyahu'nun koalisyon ortağı ve Savunma Bakanı Benny Gantz, Filistinlilerin "diyaloğu reddetmeleri" halinde hükümetinin tek taraflı olarak işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planını uygulayacağı tehdidinde bulundu

 • Çavuşoğlu'ndan İsrail'in ilhak planına ilişkin açıklama!

  Dünya, 10 Haziran 2020

  Çavuşoğlu'ndan İsrail'in ilhak planına ilişkin açıklama!

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı'nda değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, "İsrail'in Filistin topraklarını ilhak planı Ortadoğu'da kalıcı bir barış için tüm umutları yok edecektir" dedi.

 • İsrail'den Alman Dışişleri Bakanı'nın ziyaretine engel!

  Dünya, 08 Haziran 2020

  İsrail'den Alman Dışişleri Bakanı'nın ziyaretine engel!

  Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, İsrail yönetiminin koronavirüs önlemlerini bahane ederek Almanya Dışişleri Bakanı Maas'ın Filistin'e ziyaretine engel olduğu aktarıldı.

  Netanyahu: İlhak planı Filistin'e onay vermeyecek

  Dünya, 08 Haziran 2020

  Netanyahu: İlhak planı Filistin'e onay vermeyecek

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, birkaç hafta içinde Batı Şeria'nın bazı bölgelerinde ilhakın uygulanmaya başlayacağını, hükümetin Filistin devleti kurulmasına kesinlikle onay vermeyeceğini söyledi.

  İsrailliler, Filistinli gencin öldürülmesini protesto etti

  Dünya, 07 Haziran 2020

  İsrailliler, Filistinli gencin öldürülmesini protesto etti

  İsrail polisinin geçen hafta işgal altındaki Doğu Kudüs'te otizmli Filistinli İyad Hallak'ı (32) öldürülmesini protesto eden çok sayıda İsrailli, Kamu Güvenliği Bakanı Amir Ohana'nın Tel Aviv'deki evinin önünde gösteri düzenledi.

 • İsrail polisi, Kudüs Valisi Gays'ı gözaltına aldı

  Dünya, 31 Mayıs 2020

  İsrail polisi, Kudüs Valisi Gays'ı gözaltına aldı

  İsrail polisi, Filistin Yönetimine bağlı Kudüs Valisi Adnan Gays ve beraberindeki bazı Filistinli aktivistleri gözaltına aldı. Görgü tanıklarının verdikleri bilgiye göre, Kudüs Valisi Gays ile beraberindeki bazı Filistinli aktivistler, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) eski karargahının önünde FKÖ üyesi Faysal El-Hüseyni'nin vefatının 19'uncu yıl dönümü münasebetiyle anma törenine izin vermedi.

 • Bakan Çavuşoğlu, AB Yüksek Temsilcisi ile görüştü

  Dünya, 23 Mayıs 2020

  Bakan Çavuşoğlu, AB Yüksek Temsilcisi ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail'in Filistin'deki zulüm ile işgal planlarının durdurulması ve Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı ifade edildi.

 • Hamas'tan İsrail'in ilhak planına karşı intifada uyarısı

  Dünya, 22 Mayıs 2020

  Hamas'tan İsrail'in ilhak planına karşı intifada uyarısı

  Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, İsrail'in Batı Şeria'nın bazı bölümlerini ilhak etme planının realiteyi değiştirecek bir intifadaya neden olacağı uyarısında bulundu

  Filistin BAE'nin tıbbi malzemelerini geri çevirdi!

  Dünya, 21 Mayıs 2020

  Filistin BAE'nin tıbbi malzemelerini geri çevirdi!

  Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri'nin koronavirüs ile mücadele için İsrail üzerinden Filistin'e gönderdiği yardım malzemelerini reddettiklerini açıkladı. Keyle, “BAE’nin tıbbi malzemeleriyle ilgili bizimle herhangi bir koordinasyon yapılmamıştır. Dolayısıyla bizimle koordine edilmeksizin gelen bu yardımları reddediyoruz.” dedi.

  Filistin Başbakanı Iştiyye'den ABD ve İsrail talimatı

  Dünya, 21 Mayıs 2020

  Filistin Başbakanı Iştiyye'den ABD ve İsrail talimatı

  Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail ve ABD ile ilişkilerin kesilmesine ilişkin aldığı kararların hayata geçirilmesi talimatı verdi

 • Pompeo'dan Filistin yönetimine çağrı

  Dünya, 20 Mayıs 2020

  Pompeo'dan Filistin yönetimine çağrı

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planı ve Filistin yönetiminin tepkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Pompeo, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail ile iş birliğinin durdurulması talimatına atıfta bulunarak, İsrail ve Filistin arasındaki güvenlik iş birliğini devam etmesi gerektiğini belirtti.

 • Netanyahu'dan Hamaney'e sert tepki!

  Dünya, 20 Mayıs 2020

  Netanyahu'dan Hamaney'e sert tepki!

  İsrail Başbakanı Netanyahu, İran lideri Hamaney'in paylaştığı "nihai çözüm" başlıklı karikatüre tepki gösterdi. Netanyahu, İsrail devletini yıkmakla tehdit eden her rejim benzer tehlikeyle karşılaşır." ifadelerini kullandı.

 • Abbas: İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalara bağlı kalmayacağız

  Dünya, 20 Mayıs 2020

  Abbas: İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalara bağlı kalmayacağız

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalara bağlı kalmayacaklarını söyledi. Abbas'ın ülkedeki güvenlik yetkililerine İsrail ile koordineyi derhal durdurmaları talimatı verdiği bildirildi

  Filistin'de OHAL bir ay daha uzatıldı

  Dünya, 05 Mayıs 2020

  Filistin'de OHAL bir ay daha uzatıldı

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında olağanüstü halin (OHAL) bir ay daha uzatılmasına karar verdi. Söz konusu kararnameyle OHAL üçüncü kez uzatıldı