KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İçişleri Bakanlığı

 Türk Kamu Yönetimi içinde köklü bir yeri bulunan İçişleri Bakanlığı, Gerek Osmanlı Devleti ve gerekse Cumhuriyet döneminde değişen şartlara göre kendisini yenileyerek, Türk Devlet ve toplum hayatında önemli vazifeleri üstlenmiş ve bunları günümüze kadar yüz akıyla yerine getirmiş bakanlıklardan birisidir.

Yurdun iç güvenliğini ve asayişini sağlamak, kamu düzenini korumak, illerin genel idaresini düzenlemek, mahalli idareler üzerinde merkezi idare adına vesayet makamı olarak nezarette bulunmak ve bu idarelerin gelişmelerine yardımcı olmak, halkın nüfus ve vatandaşlık işlemlerini yerine getirmek, muhtemel savaş ve tabii afetler konularında sivil savunma hizmetlerini yürütmekle görevli Bakanlık, üstlenmiş olduğu bu çok önemli görevleri merkez ve taşra teşkilatları marifetiyle yerine getirmektedir.

İçişleri Bakanlığının temeli Sadrazam Kethüdalığının kuruluşu ile atılmıştır. Tanzimat öncesi Devlet Teşkilatında yer alan Sadrazam Kethüdalığı, zamanla önem kazanmış ve çeşitli değişikliklerden sonra bu günkü İçişleri Bakanlığının vücut bulmasına esas teşkil etmiştir. Bu değişiklikler kısaca şöyle özetlenebilir:

1- 1835 yılında Sadrazam Kethüdalığının ismi Mülkiye Nezareti olarak değiştirilmiş, Kethüda unvanı da Mülkiye Nazırına çevrilmiştir.

2- 1837 yılında Mülkiye Nezaretinin ismi Dahiliye Nezareti, Mülkiye Nazırının unvanı da Dahiliye Nazırı olarak değiştirilmiştir.

3- 1859 yılında Dahiliye Nezareti yeni esaslara göre teşkilatlandırılmıştır.

4- 23 Aralık 1913 tarihinde yürürlüğe konulan kanun niteliğindeki nizamname ile yeniden teşkilatlanan Dahiliye Nezareti bu haliyle Cumhuriyet dönemine intikal etmiştir.

Cumhuriyet döneminde ihtiyaç hasıl oldukça Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı yapısında değişiklikler yapılarak günün ihtiyaç ve gereklerine uyum sağlanmış ve Bakanlık nihayet bugünkü düzeyine gelmiştir. Bakanlık bugünkü teşkilat yapısına 1983 yılı sonunda yapılan düzenleme ile kavuşmuş ve 14 Şubat 1985 tarihinde çıkarılan 3152 sayılı Kanun ile bu yeni yapıya süreklilik kazandırılmıştır.

T.C. İçişleri Bakanlığı İletişim Bilgileri

Adres: T.C. İçişleri Bakanlığı, Bakanlıklar / ANKARA

Telefon: +90 (312) 422 40 00

İ̇çişleri Bakanlığı Haberleri

 • Ertelendi ama...

  Kültür-Sanat, 25 Şubat 2021

  Ertelendi ama...

  İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgeyle sinema salonlarının açılma tarihini 1 Mart'tan 1 Nisan'a erteledi. Bu erteleme ne ifade ediyor? Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği, ertelemeyi nasıl değerlendirdi?

 • Sinema salonları 1 Nisan'a kadar kapalı

  Kültür-Sanat, 25 Şubat 2021

  Sinema salonları 1 Nisan'a kadar kapalı

  İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgeyle koronavirüs salgınıylaa mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının 1 Nisan 2021'e kadar kapalı kalacağını duyurdu.

 • 31 bin 197 kişiye kısıtlama cezası!

  Gündem, 22 Şubat 2021

  31 bin 197 kişiye kısıtlama cezası!

  Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 31 bin 197 kişiye adli veya idari ceza uygulandı.

  40 ilde PKK/KCK operasyonu: 718 gözaltı

  Gündem, 15 Şubat 2021

  40 ilde PKK/KCK operasyonu: 718 gözaltı

  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 40 ilde aralarında HDP il ve ilçe başkanlarının da olduğu 718 şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

  29 bin 48 kişiye kısıtlama cezası!

  Gündem, 15 Şubat 2021

  29 bin 48 kişiye kısıtlama cezası!

  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 29 bin 48 kişiye adliye veya idari ceza uygulandı

 • İstanbul'da yabancılar için yeni ikamet şartı

  Gündem, 13 Şubat 2021

  İstanbul'da yabancılar için yeni ikamet şartı

  Yabancıların, İstanbul'da ikamet izin başvuru dosyalarının posta veya kargo yoluyla alınması usulüne son verildi

 • Türkiye çapında trafik denetimi!

  Gündem, 12 Şubat 2021

  Türkiye çapında trafik denetimi!

  İçişleri Bakanlığınca 22 bin 881 personelin katılımıyla ülke genelinde eş zamanlı “Trafik, Motosiklet ve Traktör Uygulaması” gerçekleştirildi. 4 bin 544 noktada gerçekleşen uygulamada; 3 bin 549 araç, motosiklet ve traktör trafikten men edildi, 13 bin 650 araç, motosiklet ve traktöre idari para cezası uygulandı. Uygulamada aranma kaydı bulunan 639 şahıs yakalandı

 • İçişleri Bakanlığı'ndan "eğitim personeli" genelgesi

  Gündem, 11 Şubat 2021

  İçişleri Bakanlığı'ndan "eğitim personeli" genelgesi

  İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Eğitim Personeline Seyahat Muafiyeti" konulu genelge gönderdi.

  3 ilde Eren-8 operasyonu başlatıldı!

  Gündem, 08 Şubat 2021

  3 ilde Eren-8 operasyonu başlatıldı!

  İçişleri Bakanlığınca; Hatay, Osmaniye, Gaziantep'te Eren-8 Amanoslar operasyonu başlatıldı. Operasyonda Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan (1.670) personel görev alıyor  

  32 bin 181 kişiye kısıtlama cezası

  Gündem, 08 Şubat 2021

  32 bin 181 kişiye kısıtlama cezası

  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 32 bin 181 kişiye adli ya da idari ceza uygulandı.

 • Yerli parmak izi tanıma sistemi başlıyor!

  Gündem, 07 Şubat 2021

  Yerli parmak izi tanıma sistemi başlıyor!

  BİYOTEKSAN’ın HAVELSAN mühendislik desteği ile geliştirdiği, yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi. Sistem ilk olarak mart ayında itibaren İçişleri Bakanlığı’nda kullanılmaya başlanacak.

 • İçişleri Bakan Yardımcısı'ndan Boğaziçi açıklaması

  Gündem, 04 Şubat 2021

  İçişleri Bakan Yardımcısı'ndan Boğaziçi açıklaması

  İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı "Boğaziçi Üniversitesi ülkemizin en güzide eğitim kurumlarından birisidir. Orada huzursuzluk çıkarmak isteyen marjinal yapılara asla müsaade etmeyiz. Hiç kimseye devletimizin gücünü sınamayı tavsiye etmiyoruz" dedi

 • Geçiş üstünlüğü yönetmeliği Resmi Gazete'de

  Gündem, 02 Şubat 2021

  Geçiş üstünlüğü yönetmeliği Resmi Gazete'de

  İçişleri Bakanlığının yönetmeliğine göre, geçiş üstünlüğüne sahip araçlar, bu araçların sürülmesi sırasında uyulacak kurallar ile ışıklı ve sesli uyarı işaretlerinin kullanımına ilişkin usul ve esaslar belirlendi

  5 bin 394 sosyal medya hesabı için işlem!

  Gündem, 01 Şubat 2021

  5 bin 394 sosyal medya hesabı için işlem!

  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; terör örgütü propagandası yapan toplam 5 bin 394 hesap hakkında çalışma yapılırken, 118 kişi gözaltına alındı

  31 bin 69 kişiye kısıtlama cezası!

  Gündem, 01 Şubat 2021

  31 bin 69 kişiye kısıtlama cezası!

  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, "25 Ocak Pazartesi gününden itibaren hafta içi 21.00 ila 05.00 saatleri arasında, hafta sonu 29 Ocak Cuma akşamı saat 21.00’de başlayıp 1 Şubat Pazartesi günü saat 05.00’e kadar süren sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan toplam 31 bin 69 kişiye 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapılmıştır" denildi

 • İşte en çok değiştirilen isimler!

  Gündem, 31 Ocak 2021

  İşte en çok değiştirilen isimler!

  İçişleri Bakanlığı'nın mahkeme kararı olmaksızın ad soyad değişikliğini içeren uygulaması vatandaşlardan yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Uygulama sayesinde 2017 yılından bugüne kadar 260 bin 157 kişi soyadını, 124 bin 32 kişi ise ismini düzeltti. En çok düzeltilen isimler Rabiye, Hava, Esme, Yunis, Ümüt oldu. Çoşkun ve Uğuz ise en çok düzeltilen soyadlar arasında yer aldı. İlk sırayı İstanbul'un aldığı ad soyad değişikliği uygulaması 6 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek

 • 2 bin 475 aranan şüpheli yakalandı!

  Gündem, 31 Ocak 2021

  2 bin 475 aranan şüpheli yakalandı!

  İçişleri Bakanlığınca ülke genelinde eş zamanlı 40 bin 690 personelin katılımıyla “Aranan Şahıslar ve Göçmen Kaçakçılığı Uygulaması” gerçekleştirildi. Uygulamada çeşitli suçlardan aranan 2 bin 475 şüpheli yakalanarak, adli mercilere sevk edildi.

 • İçişleri'nden Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

  Gündem, 29 Ocak 2021

  İçişleri'nden Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

  İçişleri Bakanlığı, vali ve kaymakamlara yönelik "militan" ifadesi nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Esenyurt mesajı: İçişleri Bakanı olarak soruyorum

  Gündem, 27 Ocak 2021

  Esenyurt mesajı: İçişleri Bakanı olarak soruyorum

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP Esenyurt ilçe başkanlığında terör örgütüne ait poster ve afişlerin bulunması konusunda, "Esenyurtta karşılaştığımız manzarayı hepimiz gördük. Birileri sabahtan akşama konuşuyor, hiç Esenyurt'taki terör manzaralarından bahsettiler mi? Bir cümle... Benim valime, kaymakamıma, yargıcıma 'militan' diyenler, Allah rızası için tek cümle söylemiyor" dedi