KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

SpaceX

SpaceX (Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Hawthorne şehri merkezli bir uzay taşımacılığı şirketidir. Şirket, 2002 yılında PayPal'ın kurucularından ve aynı zamanda Tesla Motors şirketinin CEO'su olan Elon Musk tarafından kurulmuştur. Şirketin kuruluştaki hedefi Mars'ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürmektir.

Günümüze kadar Falcon 1 ve Falcon 9 adlı en baştan tekrar kullanılabilirlik için özel tasarlanan uzaya fırlatma araç/roket sistemlerini ve Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılan insansız Dragon adlı uzay aracını geliştirdi.

SpaceX'in yakın tarihte yaptığı başarılar şunlardır;

● 28 Eylül 2008'de, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sını yakıtlı roket: Falcon 1

● 9 Aralık 2010'da, bir uzay aracını fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde Dünya'ya getiren ilk özel şirket.

● 25 Mayıs 2012'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel şirket.

2012 rakamlarına göre şirkette en az 1800 kişi çalışmaktadır. 2015 yılının Şubat ayı itibariyle, SpaceX toplamda 15 adet Falcon 9 roketini 14 başarılı ve bir kısmi başarısızlıkla fırlatmış ve müşterileri için en az 30 ileri tarihli fırlatma planlamış durumdadır.

Spacex Haberleri

 • Transporter 2'nin fırlatılışı menzile uçak girmesi sebebiyle ertelendi

  Teknoloji, 29 Haziran 2021

  Transporter 2'nin fırlatılışı menzile uçak girmesi sebebiyle ertelendi

  SpaceX'e ait Transporter 2'nin uzaya fırlatılışı, 'uçuşa kapalı bölgeye' bir uçağın giriş yapması sebebiyle ertelendi. SpaceX CEO'su Elon Musk olaya tepki göstererek, mevcut düzenleyici sistemin bozuk olduğunu söyledi.

 • SpaceX'in Starship'i ilk defa patlamadan indi!

  BBC, 06 Mayıs 2021

  SpaceX'in Starship'i ilk defa patlamadan indi!

  Çarşamba gecesi uzay keşfinde iki önemli gelişmeye sahne oldu. SpaceX'in Mars uçuşlarında kullanmayı hedeflediği Starship gemisi kalkışın ardından ilk defa patlamadan iniş yaptı. Blue Origin şirketi ise uzay manzarası izlemek isteyenlere yönelik ilk biletini açık artırmaya çıkardı.

 • Yılmıyor! Elon Musk yeni kapsülü tanıttı

  Teknoloji, 02 Nisan 2021

  Yılmıyor! Elon Musk yeni kapsülü tanıttı

  Elon Musk SpaceX'in yeni kapsülü Dragon'u tanıttı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde SpaceX'in Mars'a göndermeyi planladığı uzay aracı Starship, 4. uçuş denemesinde de başarısız olarak havada infilak etmişti.

  Starship'ten 4. başarısız deneme

  Teknoloji, 31 Mart 2021

  Starship'ten 4. başarısız deneme

  ABD'li uzay ve havacılık şirketi SpaceX'in Mars'a göndermeyi planladığı yeni nesil uzay aracı Starship, 4. uçuş denemesinde de başarısız olarak havada infilak etti

  SpaceX roketi iniş sırasında infilak etti!

  Dünya, 30 Mart 2021

  SpaceX roketi iniş sırasında infilak etti!

  Elon Musk tarafından kurulan SpaceX şirketine ait Starship SN11 tipi uzay aracı, 4. deneme testinde iniş sırasında infilak etti

 • Pentagon ile SpaceX arasında 160 milyon dolarlık anlaşma

  Dünya, 11 Mart 2021

  Pentagon ile SpaceX arasında 160 milyon dolarlık anlaşma

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 4 istihbarat uydusunu fırlatma işi için Elon Musk'ın sirketi SpaceX'e 404 milyon 11 bin 445 dolar değerinde iki ihale verdi.

 • Starship deneme uçuşu sonrası infilak etti

  Teknoloji, 04 Mart 2021

  Starship deneme uçuşu sonrası infilak etti

  ABD'li uzay ve havacılık şirketi SpaceX Mars'a göndermeyi planladığı yeni nesil uzay aracı Starship'in yüksek irtifa uçuş denemesini gerçekleştirdi, fırlatma platformuna dikey inmeyi başaran araç bir süre bekledikten sonra infilak etti

 • SpaceX’in Starship roketi iniş sırasında patladı

  Teknoloji, 03 Şubat 2021

  SpaceX’in Starship roketi iniş sırasında patladı

  Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX tarafından geliştirilen tamamen yeniden kullanılabilir bir fırlatma aracı olan Starship’in SN9 roketi, birkaç ay önce fırlatılan SN8 gibi inerken patladı. Prototip, genel anlamda başarılı bir şekilde ilerlese de iniş sırasında dönüş manevrasında gerçekleşen sorun nedeniyle patladı. Patlama, SN10 prototipinin yakınında gerçekleşti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk'la telefonda görüştü

  Dünya, 27 Ocak 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk'la telefonda görüştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla ve SpaceXin Kurucusu Elon Musk ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  SpaceX tek seferde 143 uydu fırlattı

  Teknoloji, 24 Ocak 2021

  SpaceX tek seferde 143 uydu fırlattı

  ABD'li roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Transporter-1 görevi kapsamında uzaya tek seferde 143 uydu fırlattı

 • Aselsan üretti, Falcon-9 ile uçacak

  İş-Yaşam, 02 Ocak 2021

  Aselsan üretti, Falcon-9 ile uçacak

  ASELSAT 3U Küp Uydusu, 14 Ocak'ta SpaceX firmasına ait Falcon-9 roketi ile alçak dünya yörüngesine yerleştirilmek üzere ABD'ye gönderildi. ASELSAT, kamera görev yüküyle elde edeceği görüntüyü yer istasyonuna indirecek, sayısal kart görev yüküyle uzay ortamı hakkında istatiksel veri toplayacak

 • SpaceX'in mekiği patladı

  Teknoloji, 10 Aralık 2020

  SpaceX'in mekiği patladı

  ABD'li roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in "Starship" mekiğinin SN8 prototipi, test sırasında patladı.i Elon Musk, yakıt iletim tankının basıncının inişteki yanma sırasında düşük seviyede olduğunu, bu durumun da mekiğin yere temasının olması gerekenden yüksek hızda gerçekleşmesiyle sonuçlandığını belirtti.

 • SpaceX, 4 NASA astronotunu uzaya götürdü!

  Dünya, 17 Kasım 2020

  SpaceX, 4 NASA astronotunu uzaya götürdü!

  Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) adına uçuş yapan Elon Musk´ın sahibi olduğu SpaceX´e ait Dragon uzay aracı, 4 astronot yolcusuyla birlikte 27 saatlik yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) kenetlendi.

  SpaceX, Starlink uydularının fırlatılışını iptal etti

  Dünya, 22 Ekim 2020

  SpaceX, Starlink uydularının fırlatılışını iptal etti

  Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Starlink internet uydu ağının parçası olan 60 iletişim uydusunun fırlatılışını iptal etti.

  TÜRKSAT 5A kasımda fırlatılacak

  Teknoloji, 08 Eylül 2020

  TÜRKSAT 5A kasımda fırlatılacak

  TÜRKSAT 5A uydusu uzay yolcusu… Uydu, kasım ayının son haftasında uzaya fırlatılacak. Airbus Defence And Space (Airbus D&S) ile imzalanan sözleşme kapsamında Kasım 2017'de 5B ile birlikte yapımına başlanan 5A, SpaceX tarafından uzaya gönderilecek.

 • Sıra beynimize geldi!

  Teknoloji, 01 Eylül 2020

  Sıra beynimize geldi!

  Elon Musk’un Neuralink ile imzasını attığı ve insan beyniyle bilgisayarı birbirine bağlayarak tek potada birleştiren çip teknolojisinin bu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük siber güvenlik risklerini doğurabileceğine dikkat çekildi. Beyin-bilgisayar arayüzlerinin insanların becerilerini veya anılarını silmek veya bozmak için de ele geçirilebileceğini belirten uzmanlar, “Bilgisayar hack’leme, yazılım hack’leme, otomobil hack’leme, tıbbi cihaz hack’leme derken sıra beynimize geliyor” uyarısı yapıyor.

 • Domuzun beynini bilgisayara bağladılar!

  Teknoloji, 29 Ağustos 2020

  Domuzun beynini bilgisayara bağladılar!

  ABD’li girişimci Elon Musk, bir çılgın projeye daha imzasını attı. Musk’ın sahibi olduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink, beyin-bilgisayar arayüzü tanıttı. Canlı yayında Neuralink’in geliştirdiği implantın bağlandığı bir domuzun beyin sinyalleri ekranlara aktarılarak, takip edildi. Musk, "Bu, insanların Tesla'sını çağırması, video oyunu oynaması veya omurilik felçli birinin tekrar yürümesini sağlayabilir" dedi.

 • Milyon dolarlık Elon Musk vurgunu!

  Teknoloji, 09 Temmuz 2020

  Milyon dolarlık Elon Musk vurgunu!

  Kripto para dünyasında eşantiyon dolandırıcılığını yeni aracı  Tesla ve SpaceX şirketlerinin patronu Elon Musk oldu. Siber dolandırıcılar, Elon Musk’ın adı kullanılarak 2 milyon dolarlık bitcoin vurgunu yaptı. Peki ünlü kişilerin isimlerinin kullanıldığı bu kripto para eşantiyon dolandırıcılığı nedir? Bu tuzağa düşmemek için nelere dikkat edilmeli?

  Kapasiteyi 17 kat artıracak

  Teknoloji, 11 Haziran 2020

  Kapasiteyi 17 kat artıracak

  Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, "50 GB/s yüksek kapasiteye sahip 5B uydusu, şu anda uzayda olan 4B uydumuzun kapasitesini (3-3,5 GB/s) 17 kat artıracak. Bu uyduyu 2021 yılının ikinci çeyreği içerisinde atacağız" dedi. Şen, e-Devlet'te 2020'nin ilk aylarında 325 milyon işlem gerçekleştirilirken, salgın süresince ayda yaklaşık 500 milyon işlem yapıldığına da dikkat çekti.