KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

SpaceX

SpaceX (Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Hawthorne şehri merkezli bir uzay taşımacılığı şirketidir. Şirket, 2002 yılında PayPal'ın kurucularından ve aynı zamanda Tesla Motors şirketinin CEO'su olan Elon Musk tarafından kurulmuştur. Şirketin kuruluştaki hedefi Mars'ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürmektir.

Günümüze kadar Falcon 1 ve Falcon 9 adlı en baştan tekrar kullanılabilirlik için özel tasarlanan uzaya fırlatma araç/roket sistemlerini ve Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılan insansız Dragon adlı uzay aracını geliştirdi.

SpaceX'in yakın tarihte yaptığı başarılar şunlardır;

● 28 Eylül 2008'de, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sını yakıtlı roket: Falcon 1

● 9 Aralık 2010'da, bir uzay aracını fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde Dünya'ya getiren ilk özel şirket.

● 25 Mayıs 2012'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel şirket.

2012 rakamlarına göre şirkette en az 1800 kişi çalışmaktadır. 2015 yılının Şubat ayı itibariyle, SpaceX toplamda 15 adet Falcon 9 roketini 14 başarılı ve bir kısmi başarısızlıkla fırlatmış ve müşterileri için en az 30 ileri tarihli fırlatma planlamış durumdadır.

Spacex Haberleri

 • Hindistan’daki çalışanların yüzde 90’ı işten çıkarıldı

  Teknoloji, 07 Kasım 2022

  Hindistan’daki çalışanların yüzde 90’ı işten çıkarıldı

  Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk'ın satın aldığı sosyal medya şirketi Twitter, hafta sonu Hindistan’daki çalışanlarının yüzde 90’ını işten çıkardı

 • Falcon Heavy roketi 2019’dan bu yana ilk kez uzaya fırlatıldı

  Dünya, 02 Kasım 2022

  Falcon Heavy roketi 2019’dan bu yana ilk kez uzaya fırlatıldı

  SpaceX, Falcon Heavy roketini 2019'dan bu yana ilk kez uzaya fırlatarak, ABD Uzay Kuvvetleri'ne ait gizli bir uzay aracını uzaya gönderdi.

 • İşte Twitter'ın yeni CEO'su

  Teknoloji, 01 Kasım 2022

  İşte Twitter'ın yeni CEO'su

  Geçen hafta Twitter’ı satın alan Elon Musk, şirketin yeni CEO’su ünvanını da aldı. Musk’ın Twitter’ın yeni CEO’su olduğu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderilen belgelerde de yerini aldı.

  Çalışanlarının yüzde 75'ini çıkarmayı planlıyor

  Teknoloji, 21 Ekim 2022

  Çalışanlarının yüzde 75'ini çıkarmayı planlıyor

  Elon Musk'ın, Twitter satın alımında potansiyel yatırımcılara, Twitter'ın 7.500 kişilik çalışan tabanının yaklaşık %75'ini kesmeyi planladığını söylediği iddia edildi. Satıştan bağımsız olarak işten çıkarmalar beklenirken, Musk'ın planladığı işten çıkarmaların büyüklüğü tepkilere neden oldu

  SpaceX onayı aldı: Casus uydu fırlatacak

  Dünya, 15 Ağustos 2022

  SpaceX onayı aldı: Casus uydu fırlatacak

  Bloomberg'in haberine göre SpaceX, gizli casus uyduları fırlatmak için Falcon Heavy roketinde geri dönüştürülebilir güçlendiriciler kullanmak üzere Pentagon’un Uzay Kuvvetleri’nden onay aldı

 • Starlink: Elon Musk neden uzaya binlerce uydu fırlatıyor?

  BBC, 01 Ağustos 2022

  Starlink: Elon Musk neden uzaya binlerce uydu fırlatıyor?

  Elon Musk'ın SpaceX şirketi yörüngeye binlerce uydu fırlatıyor. Birçok insan onları gökyüzünde gördüğünü söylüyor. Onlar, uzaydan dünyadaki ücra bölgelere yüksek hızlı internet hizmeti sağlamayı amaçlayan Starlink projesinin bir parçası.

 • Avrupa'nın iki devi SpaceX'e rakip olmaya hazırlanıyor

  Dünya, 26 Temmuz 2022

  Avrupa'nın iki devi SpaceX'e rakip olmaya hazırlanıyor

  Avrupa'nın önde gelen firmalarından Eutelsat ve OneWeb, 3,4 milyar dolarlık anlaşma ile Elon Musk'ın SpaceX'ine rakip olmayı planlıyor.

 • SpaceX rekor tazeledi

  Dünya, 24 Temmuz 2022

  SpaceX rekor tazeledi

  Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX, bu yıl yörüngeye 32. kez uydu göndererek geçen seneki rekorunu tazeledi.

  Twitter'ın tamamını istiyor

  Teknoloji, 14 Nisan 2022

  Twitter'ın tamamını istiyor

  Sosyal medya platformu Twitter'ın yüzde 9.2'sini alarak en büyük hissedarı olan Elon Musk firmanın tamamını satın almak üzere teklifte bulundu. Hisse başına 54.2 dolar ile dünkü kapanışın yüzde 18 üzerinde bir teklifte bulunan Musk Twitter'ın halka açık değil özel bir şirket olarak yoluna devam etmesi gerektiğini belirtti. Teklif kabul görürse satış işlemleri 41.4 milyar dolarlık değerleme üzerinden gerçekleşecek

  SpaceX'in özel yolcuları uzayda

  Dünya, 10 Nisan 2022

  SpaceX'in özel yolcuları uzayda

  Axiom Space uzay uçuşu şirketi, NASA işbirliğiyle ilk sivil mürettebatlı 4 kişilik astronot ekibini Space X şirketinin Falcon 9 roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) göndererek tarihi görevine başladı.

 • SpaceX, 3 kişiyi uzaya gönderdi!

  Teknoloji, 08 Nisan 2022

  SpaceX, 3 kişiyi uzaya gönderdi!

  ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, her biri 55 milyon dolar ödeyen 3 ziyaretçiyi Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gönderdi

 • Musk istedi, Twitter testine başlıyor

  Teknoloji, 06 Nisan 2022

  Musk istedi, Twitter testine başlıyor

  Elon Musk’ın yüzde 9.2’lik hissesini alarak en büyük ortağı olduğu Twitter’da düzenleme (edit) butonu için harekete geçildi. Twitter'dan yapılan resmi açıklamada, "Herkes soruyor… Evet düzenleme (edit) özelliği üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki aylarda testleri başlatıyoruz” denildi.

 • NASA duyurdu: Herkesin işine yarar

  Teknoloji, 25 Mart 2022

  NASA duyurdu: Herkesin işine yarar

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA), Ay'a insan gönderme programı Artemis-3 misyonunun daha sonraki aşaması için SpaceX ile rekabet sağlamak için astronotları Ay yüzeyine taşıyacak ikinci bir iniş aracının geliştirilmesini destekleyeceğini açıkladı

  Elon Musk'tan enflasyon açıklaması

  İş-Yaşam, 14 Mart 2022

  Elon Musk'tan enflasyon açıklaması

  Elon Musk "Tesla ve SpaceX son dönemde hammadde ve lojistikten önemli derecede enflasyon baskısı görmektedir" açıklamasında bulundu

  Musk'tan Ukrayna'ya kritik uyarı!

  Teknoloji, 04 Mart 2022

  Musk'tan Ukrayna'ya kritik uyarı!

  Ünlü iş insanı Elon Musk, Ukrayna’da aktif hale getirilen SpaceX’in uydu internet sistemi Starlink ile ilgili olarak uyardı: “Hedef alınma olasılığı yüksek. Lütfen dikkatli kullanın.”

 • Elon Musk'tan Ukrayna adımı

  Teknoloji, 27 Şubat 2022

  Elon Musk'tan Ukrayna adımı

  Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in kurucusu Elon Musk, uydu interneti sistemi projesi Starlink'i Ukrayna'da kullanıma açtığını duyurdu.

 • SpaceX'in 40 uydusu düştü

  Teknoloji, 10 Şubat 2022

  SpaceX'in 40 uydusu düştü

  ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in Starlink projesi kapsamında uzaya gönderdiği uydulardan 40'ının güneş kaynaklı jeomanyetik fırtına nedeniyle düştüğü belirtildi

 • Kontrolden çıkan SpaceX roketi Ay'a çarpacak

  Dünya, 26 Ocak 2022

  Kontrolden çıkan SpaceX roketi Ay'a çarpacak

  Bilim insanları, yaklaşık yedi yıl önce fırlatılan bir SpaceX roketinin Ay ile çarpışma aşamasında olduğu konusunda uzmanları uyardı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk'la görüştü

  İş-Yaşam, 16 Aralık 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk'la görüştü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve SpaceXin kurucusu Elon Musk ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Musk ile görüşmesinde, elektrikli otonom araçlar, dijital ekonomi, uzun dönemli yatırımlar ve mevcut iş birliğini geliştirecek adımlar değerlendirildi.