KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

SpaceX

SpaceX (Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Hawthorne şehri merkezli bir uzay taşımacılığı şirketidir. Şirket, 2002 yılında PayPal'ın kurucularından ve aynı zamanda Tesla Motors şirketinin CEO'su olan Elon Musk tarafından kurulmuştur. Şirketin kuruluştaki hedefi Mars'ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürmektir.

Günümüze kadar Falcon 1 ve Falcon 9 adlı en baştan tekrar kullanılabilirlik için özel tasarlanan uzaya fırlatma araç/roket sistemlerini ve Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılan insansız Dragon adlı uzay aracını geliştirdi.

SpaceX'in yakın tarihte yaptığı başarılar şunlardır;

● 28 Eylül 2008'de, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sını yakıtlı roket: Falcon 1

● 9 Aralık 2010'da, bir uzay aracını fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde Dünya'ya getiren ilk özel şirket.

● 25 Mayıs 2012'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel şirket.

2012 rakamlarına göre şirkette en az 1800 kişi çalışmaktadır. 2015 yılının Şubat ayı itibariyle, SpaceX toplamda 15 adet Falcon 9 roketini 14 başarılı ve bir kısmi başarısızlıkla fırlatmış ve müşterileri için en az 30 ileri tarihli fırlatma planlamış durumdadır.

Spacex Haberleri