KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İETT

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri, 1939 yılında şirketlerin millileştirilmesiyle İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Umum Müdürlüğü ismiyle günümüzdeki haline kadar geldi.

1945'te Yedikule ve Kurbağalıdere havagazı fabrikalarıyla fabrikaların beslemiş olduğu İstanbul ve Ankara havagazı dağıtım sistemleri İETT'ye devredildi ve 1961'de Troleybüsler işletime alındı ve 1984'e kadar İstanbul vatandaşlarına hizmet verdi.

Günümüzde yalnızca kent içindeki toplu ulaşım hizmetlerini sunan İETT, otobüs, tramvay ve tünel işletmeciliğini yapmaktadır. Aynı zamanda özel halk otobüsleri ve İstanbul Otobüs A.Ş.'nin yönetim, yürütüm ve denetiminden de sorumlu kurumdur.

17 Eylül 2007'de hizmete giren metrobüsler de İETT'ye bağlıdır. Avrupa ve Asya'daki toplu taşımayı sağlayan metrobüsler günümüzde Beylikdüzü'den Zincirlikuyu'ya kadar hizmet vermektedir. Gün içinde metrobüste 1 milyon veya daha fazla yolcu taşınmaktadır.

İETT, aynı zamanda eski durumda olan otobüslerini onararak ihtiyaç sahibi ülkelere yardım olacak göndermektedir.

İETT filosunda güncel olarak 1569 Mercedes, 50 Phileas, 900 Otokar ve 540 Karsan Breda otobüs türü bulunmaktadır.

İ̇ett Haberleri

 • İstanbul'da 160 metrobüs için imzalar atıldı

  Gündem, 15 Eylül 2021

  İstanbul'da 160 metrobüs için imzalar atıldı

  İstanbul'da İETT tarafından geçen ay yapılan ihaleler sonrası satın alınan ve metrobüs filosunda kullanılacak 160 otobüs için imza töreni yapıldı. Yüzde 15'i peşin, kalanı 72 ay vade ile alınan otobüslerin teslimatları, 2022 yılının mart ve mayıs aylarında yapılacak

 • Otokar yerli metrobüs üretecek

  İş-Yaşam, 07 Eylül 2021

  Otokar yerli metrobüs üretecek

  Koç Topluluğu şirketlerinden otobüs üreticisi Otokar’a, İETT Genel Müdürlüğü tarafından açılan 100 adetlik metrobüs ihalesinin sözleşmeye davet mektubu iletildi

 • İstanbul'da dün sabah! İş başa düşünce...

  Gündem, 24 Temmuz 2021

  İstanbul'da dün sabah! İş başa düşünce...

  Sarıyer'de yolda arıza yapan İETT otobüsünün yolcular tarafından itilerek rampadan çıkarıldığı anlar bir vatandaş tarafından cep telefonu ile kaydedildi.

  Feci kaza! Otobüsle taksi çarpıştı

  Gündem, 25 Haziran 2021

  Feci kaza! Otobüsle taksi çarpıştı

  Kağıthane’de İETT otobüsüyle çarpışması sonucu kontrolden çıkan taksi, direğe çarparak durabildi. Kaza sonucu taksi şoförü yaralanırken, otobüsteki yolcular ise yara almadan kurtuldu.

  İETT otobüsüne taşlı saldırı

  Gündem, 29 Aralık 2020

  İETT otobüsüne taşlı saldırı

  Kağıthane’de seyir halindeki iki İETT otobüsüne kimliği belirsiz şahıslar tarafından taşlı saldırı düzenlendi. Otobüslerde maddi hasar oluşurken, boş olan otobüslerde yaralanan olmadı.

 • İBB ve İETT işçilerine zam yapıldı

  Gündem, 17 Aralık 2020

  İBB ve İETT işçilerine zam yapıldı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İETT Genel Müdürlüğünde işçi statüsünde çalışan personelin maaşına birinci yıl için yüzde 13, ikinci yıl için ise TÜFE oranında zam yapılacak.

 • İETT şoförlerinin maske isyanı!

  Gündem, 27 Eylül 2020

  İETT şoförlerinin maske isyanı!

  Toplu taşıma araçlarında şoförler ile kurallara uymayan yolcular arasında yaşanan maske takma, sosyal mesafe tartışmaları bitmek bilmiyor. Yolculardan anlayış ve yardım beklediklerini söyleyen İETT şoförleri yaşadıkları bazı olayları, "Bizim yanımızdan geçerken maske takıyorlar, geçince çıkarıyorlar", "Uyarınca tersliyorlar, yolcular da bize destek verince takıyorlar", "Gereksiz korkuyorsunuz" diyenler de var. Ne bizi ne kendilerini ne de yolcuları düşünüyorlar. Arkadaşlarımızı darp edenler bile çıkıyor. Orta kapılardan binenler oluyor, onları maskeli mi maskesiz mi göremiyoruz" diyerek anlattılar.

 • İETT'de yeni dönem nasıl olacak!

  Gündem, 18 Eylül 2020

  İETT'de yeni dönem nasıl olacak!

  İstanbul'da toplu taşımanın bel kemiği olan otobüsler tek çatı altında yani İETT bünyesinde toplanıyor. Peki yeni dönem nasıl olacak? Otobüsler ne renk olacak? Halk otobüsleri İETT'ye mi devrediliyor. Güzergahlar yeniden mi düzenlenecek? Trafik yüküne etkisi olacak mı? İBB Meclisi'nden oy birliğiyle çıkan yeni İETT sisteminin detaylarını Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan yazdı...

  İstanbul'daki otobüslere ilişkin yeni karar

  Gündem, 17 Eylül 2020

  İstanbul'daki otobüslere ilişkin yeni karar

  İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi'nde, oy birliğiyle alınan karar doğrultusunda, şehirdeki tüm toplu taşıma otobüsleri İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel(İETT)'ye bağlandı.

  Beylikdüzü'nde İETT otobüsü kazası: 19 yaralı

  Gündem, 06 Temmuz 2020

  Beylikdüzü'nde İETT otobüsü kazası: 19 yaralı

  Beylikdüzü D-100 Karayolu'nda İETT otobüsü köprü ayağına çarpması sonucu 19 kişi yaralandı. Yolcular kaza sırasında şoförün direksiyon başında bulunmadığını, otobüsü tamir etmek için dışarıda olduğunu öne sürdü.

 • İstanbul'da toplu taşımada yeni dönem

  Gündem, 04 Haziran 2020

  İstanbul'da toplu taşımada yeni dönem

  İETT sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Yapılan paylaşımda, "İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi' kararı uyarınca; Araçlara "maskesiz" binilmeyecektir. Araç kapasitesinin dolması halinde sürücü tarafından yolcu alınmayacaktır" ifadelerini kullandı

 • İmamoğlu'ndan yüzde 1 maliyetli tamire ödül

  Gündem, 14 Nisan 2020

  İmamoğlu'ndan yüzde 1 maliyetli tamire ödül

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, buldukları yöntemle bozuk metrobüsün, sadece ABD'de üretilen 70 bin dolar değerindeki yedek parçasını yüzde 1 maliyetle (700 dolar) tamir eden İETT personeline teşekkür etti. Oto elektrik ustası Mustafa Kabaoğlu, mekanik ustası İbrahim Karaman ve garaj şefi Samet Arıkan'ı ağırlayan İmamoğlu, görüşmede hazır bulunan İETT Genel Müdürü Alper Kolukısa'dan, personelin 3 maaş ikramiye ile ödüllendirilmesini istedi. İmamoğlu, "Kurum, başarıyı ödüllendirmeli ki motivasyon büyüsün. Bu, şu zor günlerde moral gibi oldu insanlara. Bizim de kurum olarak sizleri ödüllendirmek boynumuzun borcu" dedi.

 • Yollar boş kaldı! Sessiz İstanbul!

  Gündem, 11 Nisan 2020

  Yollar boş kaldı! Sessiz İstanbul!

  Sokağa çıkma yasağının ilk gününde İstanbul'da yollar boş kaldı. Boş yollar havadan da görüntülendi. Sabah saatlerinde insan yoğunluğunun da yok denecek kadar az olduğu gözlendi

  İETT otobüsleri koronavirüse karşı dezenfekte edildi - İSTANBUL

  Ajans Haberleri, 11 Mart 2020

  İETT otobüsleri koronavirüse karşı dezenfekte edildi - İSTANBUL

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB) ekipleri, koronavirüse karşı toplu taşıma araçlarında dezenfekte çalışması yaptı

  İstanbul'un kadın otobüs şoförleri, yolculardan tam destek alıyor

  Ajans Haberleri, 07 Mart 2020

  İstanbul'un kadın otobüs şoförleri, yolculardan tam destek alıyor

  Aldıkları 3 aylık eğitimin ardından 3 haftadır İstanbul yollarında direksiyon başına geçen İETT'nin kadın otobüs şoförleri, yolculardan tam destek alıyor.

 • İBB duyurdu! Gece vapuru ile entegre edildi

  Gündem, 28 Şubat 2020

  İBB duyurdu! Gece vapuru ile entegre edildi

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Hatları vapurlarının, cuma ve cumartesi geceleri 4 iskeleden iki yaka arasında yolcu taşıyacağını bildirdi.

 • İETT 49 yeni hat açtı!

  Gündem, 04 Ocak 2020

  İETT 49 yeni hat açtı!

  İETT, İstanbulluların ulaşım ihtiyacını karşılamak için 34’ü Avrupa, 15’i Anadolu yakasında olmak üzere toplam 49 yeni hat açtı.

 • İETT'nin 2020 yılı bütçesi kabul edildi

  Gündem, 27 Kasım 2019

  İETT'nin 2020 yılı bütçesi kabul edildi

  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İETT'nin 2 milyar 980 milyon liralık 2020 bütçesini oy birliği ile kabul etti

  Yolcular başlatmıştı, İETT işaretliyor

  Gündem, 26 Kasım 2019

  Yolcular başlatmıştı, İETT işaretliyor

  Duraklarında yaşanan izdihamlarla gündemden düşmeyen metrobüs hattında yeni bir uygulama başlıyor. İETT, metrobüs hattı duraklarında artık yolcuların araçları bekleyecekleri yerleri işaretleniyor. Daha önce yolcuların yıllardır kendilerinin hayata geçirdiği kapı hizası sırası artık İETT tarafından işaretli alan olarak belirginleştiriliyor. Zincirlikuyu ve Şirinevler istasyonlarında başlatılan uygulama, zamanla tüm istasyonlara yayılacak