KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

NASA

NASA, 29 Temmuz 1958 yılında dönemin ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulan ABD'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumdur. ABD'de, başta Ay'a yönelik uzay çalışmalarında, Apollo uçuşlarında, Skylab uzay istasyonu ve uzay mekiği gibi uzay çalışmalarına yön vermiştir.

İlk olarak 1915 yılında NACA adıyla kurulan komite, yalnızca uçaklar üzerine çalışmalar sürdürmekteydi. Uçak kanatları ve çeşitli cisimlerin hava ile girdiği etkileşimini araştıran kurum zaman içerisinde birçok rüzgar tüneli inşa etti ve ABD'nin tüm savaş uçaklarının tasarımına yön veren bir kurum haline geldi.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından NACA'ya katılan Alman aerodinami uzmanları, kuruma büyük katkılar sağlamıştır. Özellikle jet motorları ve süpersonik uçakların tasarımında büyük yol kateden NACA, 29 Temmuz 1958'de adını NASA olarak değiştirilmesini sağlayan yasanın dönemin ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından onaylanmasının ardından NASA adına bürünmüştür.

1 Ekim 1958'de 8 bin çalışan, 4 laboratuvar ve yıllık 100 milyon dolarlık bütçeyle köklü bir kurum haline geldi. Şimdiye kadar yapılan uzay çalışmaları büyük oranda başarıya ulaşmıştır ancak bu çalışmalar ABD'ye milyarlarca dolara mal olmuştur. Özellikle, Ay gezegenine yapılan ziyaretler çok büyük harcamalar gerektirmiştir.

1969-1972 yılları arasında Apollo Projesi kapsamında Ay gezegenine 12 astronot göndermiştir ve Sovyetler Birliği ile girdiği "Uzay Yarışı"nı kazanmıştır. Bugüne kadar birçok sayıda insanlı ve insansız uçuş gerçekleştiren NASA, dünyada uzay çalışmaları yapan kurumlar arasında zirvede gösterilmektedir.

Nasa Haberleri

 • Mavi dolunay için tarih verildi!

  Dünya, 20 Eylül 2020

  Mavi dolunay için tarih verildi!

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 31 Ekim´de nadir görülen `mavi dolunay´ gerçekleşeceğini açıkladı

 • NASA bu notla paylaştı!

  Dünya, 16 Ağustos 2020

  NASA bu notla paylaştı!

  ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) çekilmiş Antalya'nın Batı Toros Dağları'ndaki tarım arazilerini gösteren fotoğrafı, sosyal medya hesabında paylaştı.

 • NASA paylaşmıştı... Türk profesör sebebini açıkladı

  Yaşam, 01 Ağustos 2020

  NASA paylaşmıştı... Türk profesör sebebini açıkladı

  Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökçeoğlu, Mars'taki Jezero'nun Salda'ya çok benzediğini destekleyen kuvvetli işaretler olduğunu belirterek "O yüzden NASA, Salda Gölü ile yakından ilgileniyor" dedi

  NASA'dan Salda Gölü paylaşımı... "Dünya'da tek"

  Yaşam, 31 Temmuz 2020

  NASA'dan Salda Gölü paylaşımı... "Dünya'da tek"

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Burdur'un Yeşilova ilçesinde yer alan ve turkuaz rengindeki suyuyla öne çıkan Salda Gölü ile ilgili Twitter'dan paylaşım yaptı... NASA, paylaşımında Mars'taki Jezero krateri ile Salda Gölü'nün büyük benzerlikler taşıdığını belirtti

  NASA bu notla paylaştı... Uzaydan Ankara!

  Yaşam, 06 Temmuz 2020

  NASA bu notla paylaştı... Uzaydan Ankara!

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Başkent Ankara'nın uzaydan çekilmiş fotoğrafını paylaştı. NASA’nın Instagram ve Twitter üzerinden takipçilerine sunduğu uzaydan çekilmiş Ankara fotoğrafı kısa sürede çok sayıda beğeni aldı

 • Uzayda tokalaşmak serbest, dünyada yasak!

  Dünya, 01 Haziran 2020

  Uzayda tokalaşmak serbest, dünyada yasak!

  ABD'li ünlü girişimci Elon Musk'un kurduğu SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlattığı NASA'nın Crew Dragon ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) ekiple buluştu. NASA’nın yayınladığı görüntülerde astronotların tokalaşması ve sarılma anları sosyal medyada gündem oldu.

 • NASA SpaceX ilk insanlı uçuş canlı yayın nasıl izlenir?

  Dünya, 30 Mayıs 2020

  NASA SpaceX ilk insanlı uçuş canlı yayın nasıl izlenir?

  NASA SpaceX ilk insanlı uçuşunu gerçekleştiriyor. Ertelenen uzay yolculuğu başladı ve SpaceX roketi fırlatıldı. Peki, NASA SpaceX uçuş canlı nasıl izlenir?

 • Rusya'dan NASA'ya çağrı: Birlikte keşfedelim!

  Dünya, 29 Mayıs 2020

  Rusya'dan NASA'ya çağrı: Birlikte keşfedelim!

  Rusya Federal Uzay Ajansı, NASA ile çalışmak için iş birliği çağrısında bulunarak Ay'dan toprak örnekleri toplamak istediklerini duyurdu.

  NASA yıllar sonra hazırız demişti: Ertelendi!

  Dünya, 27 Mayıs 2020

  NASA yıllar sonra hazırız demişti: Ertelendi!

  NASA ve SpaceX firması yetkilileri işbirliğinde gerçekleşecek roket fırlatımının hava muhalefeti nedeniyle ertelendiği aktarıldı. Geçtiğimiz ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaklaşık 10 yıl aradan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot gönderilmesi için son kontrollerin yapıldığını ve fırlatmaya hazır olduklarını açıklamıştı.

  NASA uzay çalışmaları için 8 ay boyunca karantinada kalacak kişiler arıyor

  Dünya, 25 Mayıs 2020

  NASA uzay çalışmaları için 8 ay boyunca karantinada kalacak kişiler arıyor

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars ve Ay görevlendirilmek üzere sekiz ay sosyal izolasyon çalışmalarında bulunacak ABD vatandaşları aradığını duyurdu.

 • NASA duyurdu: Fırlatmaya hazırız

  Dünya, 23 Mayıs 2020

  NASA duyurdu: Fırlatmaya hazırız

  ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaklaşık 10 yıl aradan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot gönderilmesi için son kontrollerin yapıldığını ve fırlatmaya hazır olduklarını açıkladı. Tarihi fırlatmanın 27 Mayıs Çarşamba günü gerçekleşmesi planlanıyor.

 • Tom Cruise uzayda film çekecek

  Kültür-Sanat, 05 Mayıs 2020

  Tom Cruise uzayda film çekecek

  Görevimiz Tehlike serisinin yıldızı Tom Cruise ile Elon Musk'ın şirketi SpaceX uzayda çekilecek ilk film için kolları sıvadı. Henüz konusu ya da adı belli olmayan film için Cruise ve Musk'a NASA da destek verecek.

 • NASA'dan son dakika meteor açıklaması

  Gündem, 14 Nisan 2020

  NASA'dan son dakika meteor açıklaması

  Dünyaya meteor çarpacak mı? Sorusu vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. NASA meteor ile ilgili son dakika açıklaması yaparak yüreklere su serpti. İşte, NASA'dan son dakika meteor açıklaması

  Korona günlerinde bağışıklığı böyle güçlendirin!

  Sağlık, 09 Nisan 2020

  Korona günlerinde bağışıklığı böyle güçlendirin!

  Dünyanın en önemli beslenme uzmanları arasında gösterilen, NASA’nın eski Beslenme Danışmanı Dr. Caroline Apovian’dan bağışıklığı artıracak tavsiyeler: "D vitaminini ihmal etmeyin. Güneş, ton balığı ve somonda bol D vitamini vardır. Uyku düzeninizi aksatmayın. Evde bile olsanız egzersiz yapın."

  Virüs Ay'ı da vurdu

  İş-Yaşam, 21 Mart 2020

  Virüs Ay'ı da vurdu

  NASA, koronavirüs önlemleri kapsamında ajansın Ay roketi geliştirilen New Orleans'deki Michoud tesisinde çalışmaların askıya alınacağını ve roket ek motorunun test edildiği Mississippi'deki Stennis Uzay Merkezinin geçici kapatılacağını duyurdu. NASA, Ajansın California ve Alabama'daki Ames Araştırma ve Marshall Uzay Uçuş merkezlerinde görevli 2 çalışanda yeni tip koronavirüs tespit edilmesi üzerine evden çalışma sistemine geçildiğini açıklamıştı

 • Sosyal medyada çığ gibi büyüyor!

  Gündem, 04 Ocak 2019

  Sosyal medyada çığ gibi büyüyor!

  Sosyal medya ve whatsapp üzerinden hızla yayılan "Bu gece 00:30-03:30 arası cep telefonlarını, tabletleri kapatın" açıklaması, kullanıcıları endişelendirdi. Açıklamada, telefon, cep telefonu, tablet gibi teknolojik cihazların bu gece kullanılmasının son derece tehlikeli olduğu vurgulandı. Konunun doğruluğunu HABERTURK.COM Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'da görev yapan Türk Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız'a ve Türk Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'na sordu. İşte yanıtlar...

 • NASA Ay ve Mars için iş ilanı verdi

  Dünya, 13 Mart 2020

  NASA Ay ve Mars için iş ilanı verdi

  NASA insanlı Ay ve Mars misyonları için iş ilanı yayınladı. En son 5 yıl önce astronot eğitimi için ilan veren NASA yaklaşık olarak 18 bin 300 kişilik başvuruda 12 kişiyi kabul etmişti. Peki NASA iş başvurusu eğitim şartları nelerdir, kimler başvuru yapabilir? İşte NASA'nın işe alım için yayınladığı ilanın detayları...

 • Trump'tan NASA'ya dev bütçe: Götür bizi Ay'a

  İş-Yaşam, 11 Şubat 2020

  Trump'tan NASA'ya dev bütçe: Götür bizi Ay'a

  Trump yönetimi bütçe teklifinde NASA'nın bütçesini yüzde 12 artırmayı öngördü. Teklif kabul edilirse geçen yıl Mars ve Ay'a insanlı yolculuk için hazırlanma talimatı verilen NASA son 26 yılın en büyük bütçesine sahip olacak. Trump kongredeki son konuşmasında Ay'a ayak basan ilk kadının ve Mars'a ayak basan ilk insanı Amerikalı olması gerektiğini vurgulamıştı. NASA'nın 2024'te Ay'a 10 yıl içinde ise Mars'a astronot yollaması hedefleniyor

  2020 Süper Ay tutulması ne zaman?

  Gündem, 04 Şubat 2020

  2020 Süper Ay tutulması ne zaman?

  Süper Ay, 21. yüzyılda gerçekleşecek en yakın dolunay olacak. Nadir görülen gökyüzü olaylarından biri olan Süper Ay Tutulması, Şubat ayında gerçekleşecek. Peki Süper Ay nedir? Süper Ay tutulması ne zaman? İşte detaylar...