KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

NASA

NASA, 29 Temmuz 1958 yılında dönemin ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulan ABD'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumdur. ABD'de, başta Ay'a yönelik uzay çalışmalarında, Apollo uçuşlarında, Skylab uzay istasyonu ve uzay mekiği gibi uzay çalışmalarına yön vermiştir.

İlk olarak 1915 yılında NACA adıyla kurulan komite, yalnızca uçaklar üzerine çalışmalar sürdürmekteydi. Uçak kanatları ve çeşitli cisimlerin hava ile girdiği etkileşimini araştıran kurum zaman içerisinde birçok rüzgar tüneli inşa etti ve ABD'nin tüm savaş uçaklarının tasarımına yön veren bir kurum haline geldi.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından NACA'ya katılan Alman aerodinami uzmanları, kuruma büyük katkılar sağlamıştır. Özellikle jet motorları ve süpersonik uçakların tasarımında büyük yol kateden NACA, 29 Temmuz 1958'de adını NASA olarak değiştirilmesini sağlayan yasanın dönemin ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından onaylanmasının ardından NASA adına bürünmüştür.

1 Ekim 1958'de 8 bin çalışan, 4 laboratuvar ve yıllık 100 milyon dolarlık bütçeyle köklü bir kurum haline geldi. Şimdiye kadar yapılan uzay çalışmaları büyük oranda başarıya ulaşmıştır ancak bu çalışmalar ABD'ye milyarlarca dolara mal olmuştur. Özellikle, Ay gezegenine yapılan ziyaretler çok büyük harcamalar gerektirmiştir.

1969-1972 yılları arasında Apollo Projesi kapsamında Ay gezegenine 12 astronot göndermiştir ve Sovyetler Birliği ile girdiği "Uzay Yarışı"nı kazanmıştır. Bugüne kadar birçok sayıda insanlı ve insansız uçuş gerçekleştiren NASA, dünyada uzay çalışmaları yapan kurumlar arasında zirvede gösterilmektedir.

Nasa Haberleri

 • 21 Aralık'ta elektrik kesintisi olacak mı?

  Gündem, 19 Aralık 2020

  21 Aralık'ta elektrik kesintisi olacak mı?

  21 Aralık'ta elektrik kesintisi olacak mı? Sorusu merak ediliyor. 21 Aralık'ta tüm dünyada elektrikler kesilecek iddiası ortaya atıldı. Peki, 21 Aralık'ta elektrikler mi kesilecek? NASA 21 Aralık elektrik kesintisi iddialarıyla ilgili açıklama yaptı mı? İşte, en uzun gece yeni 2020 kış ekinoksu ile ilgili merak edilenler...

 • NASA o ekibi açıkladı!

  Dünya, 10 Aralık 2020

  NASA o ekibi açıkladı!

  Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Artemis programı kapsamında Ay'a seyahat edecek 18 astronotun isimlerini yayınladı.

 • Dev göktaşı dünyaya yaklaşıyor

  Yaşam, 25 Kasım 2020

  Dev göktaşı dünyaya yaklaşıyor

  NASA, California’daki dünya yakınındaki cisimleri otomatik olarak takibe alan sistemi tarafından izlenen 822 metre boyunda potansiyel tehlike oluşturabilecek bir gök taşının 29 Kasım’da dünyaya yakın geçeceğini açıkladı.

  Dünya'ya doğru yaklaşıyor... Gökdelen büyüklüğünde!

  Yaşam, 24 Kasım 2020

  Dünya'ya doğru yaklaşıyor... Gökdelen büyüklüğünde!

  Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) 822 metre büyüklüğündeki potansiyel tehlike oluşturabilecek bir asteroitin 29 Kasım’da Dünya’nın yakınından geçeceğini açıkladı. Asteroitte bulunan minerallerin 17,4 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor

  NASA: Gökdelen büyüklüğünde ve Dünya'ya doğru yaklaşıyor

  Dünya, 24 Kasım 2020

  NASA: Gökdelen büyüklüğünde ve Dünya'ya doğru yaklaşıyor

  NASA'nın Kaliforniya'daki dünya yakınındaki cisimleri otomatik olarak takibe alan sistemi tarafından izlenen 22 metre büyüklüğünde potansiyel tehlike oluşturabilecek bir asteroidin 29 Kasım’da Dünya’ya yakın geçeceğini açıkladı.

 • SpaceX, 4 NASA astronotunu uzaya götürdü!

  Dünya, 17 Kasım 2020

  SpaceX, 4 NASA astronotunu uzaya götürdü!

  Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) adına uçuş yapan Elon Musk´ın sahibi olduğu SpaceX´e ait Dragon uzay aracı, 4 astronot yolcusuyla birlikte 27 saatlik yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) kenetlendi.

 • Türk firma NASA'ya kumaş üretecek

  İş-Yaşam, 03 Kasım 2020

  Türk firma NASA'ya kumaş üretecek

  Kordsa, merkezi ABD’de yer alan şirketlerinden Fabric Development'in, NASA’nın çok amaçlı uzay aracı Orion için kumaş üretmeye başladığı açıklandı. Fabric Development'in ilk defa 2011 yılında Style 2150 adıyla ürettiği ve Orion kapsülünde de kullanılacak bu kumaşı dokumaya başladığı bildirildi. Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, "Bugüne dek gidilmiş olan en uzak mesafeye gönderilmesi planlanan bir uzay aracında, Orion’da, Kordsa’nın da imzası olacak. Bu hem Kordsa hem de ülkemiz adına heyecan ve gurur verici bir gelişme" dedi

 • NASA yeni keşfi açıkladı

  Dünya, 26 Ekim 2020

  NASA yeni keşfi açıkladı

  Son dakika haberi... ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 26 Ekim'de Ay hakkında "heyecan verici" yeni keşfi açıkladı.

  6 ay sonra dünyaya döndüler!

  Dünya, 22 Ekim 2020

  6 ay sonra dünyaya döndüler!

  6 aydır Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan Rus kozmonotlar ve NASA astronotu taşıyan Soyuz-MS-16 kapsülü dünyaya indi.

  NASA Ay yüzeyine 4G teknolojisi kuracak

  Teknoloji, 19 Ekim 2020

  NASA Ay yüzeyine 4G teknolojisi kuracak

  Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Ay yüzeyine 4G kablosuz sinyal ağı yerleştireceği belirtildi.

 • Uzay faaliyetlerini düzenleyen anlaşmaya 7 ülkeden imza

  Dünya, 14 Ekim 2020

  Uzay faaliyetlerini düzenleyen anlaşmaya 7 ülkeden imza

  Uzayda yapılacak yeni keşif ve faaliyetlerde ortak hareket etmek üzere 7 ülke, ABD tarafından hazırlanan "Artemis Anlaşmaları" isimli belgeye imza atma kararı aldı

 • Mars dünyadan görülecek mi?

  Yaşam, 07 Ekim 2020

  Mars dünyadan görülecek mi?

  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), ekim ayı boyunca Mars’ın dünyaya en yakın konuma geleceği ve bu sayede geceleri dünyadan görüleceğini açıkladı. Peki Mars dünyadan görülecek mi? İşte detaylar...

 • NASA, 23 milyon dolar değerindeki tuvaleti deneme için uzaya gönderecek

  BBC, 03 Ekim 2020

  NASA, 23 milyon dolar değerindeki tuvaleti deneme için uzaya gönderecek

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), sıfır yerçekimine uygun şekilde işleyen 23 milyon dolar değerindeki tuvaleti Uluslararası Uzay İstasyonu'na deneme amaçlı göndermeye hazırlanıyor.

  Mavi dolunay için tarih verildi!

  Dünya, 20 Eylül 2020

  Mavi dolunay için tarih verildi!

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 31 Ekim´de nadir görülen `mavi dolunay´ gerçekleşeceğini açıkladı

  NASA bu notla paylaştı!

  Dünya, 16 Ağustos 2020

  NASA bu notla paylaştı!

  ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) çekilmiş Antalya'nın Batı Toros Dağları'ndaki tarım arazilerini gösteren fotoğrafı, sosyal medya hesabında paylaştı.

 • NASA paylaşmıştı... Türk profesör sebebini açıkladı

  Yaşam, 01 Ağustos 2020

  NASA paylaşmıştı... Türk profesör sebebini açıkladı

  Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökçeoğlu, Mars'taki Jezero'nun Salda'ya çok benzediğini destekleyen kuvvetli işaretler olduğunu belirterek "O yüzden NASA, Salda Gölü ile yakından ilgileniyor" dedi

 • NASA'dan Salda Gölü paylaşımı... "Dünya'da tek"

  Yaşam, 31 Temmuz 2020

  NASA'dan Salda Gölü paylaşımı... "Dünya'da tek"

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Burdur'un Yeşilova ilçesinde yer alan ve turkuaz rengindeki suyuyla öne çıkan Salda Gölü ile ilgili Twitter'dan paylaşım yaptı... NASA, paylaşımında Mars'taki Jezero krateri ile Salda Gölü'nün büyük benzerlikler taşıdığını belirtti

 • NASA bu notla paylaştı... Uzaydan Ankara!

  Yaşam, 06 Temmuz 2020

  NASA bu notla paylaştı... Uzaydan Ankara!

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Başkent Ankara'nın uzaydan çekilmiş fotoğrafını paylaştı. NASA’nın Instagram ve Twitter üzerinden takipçilerine sunduğu uzaydan çekilmiş Ankara fotoğrafı kısa sürede çok sayıda beğeni aldı

  Uzayda tokalaşmak serbest, dünyada yasak!

  Dünya, 01 Haziran 2020

  Uzayda tokalaşmak serbest, dünyada yasak!

  ABD'li ünlü girişimci Elon Musk'un kurduğu SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlattığı NASA'nın Crew Dragon ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) ekiple buluştu. NASA’nın yayınladığı görüntülerde astronotların tokalaşması ve sarılma anları sosyal medyada gündem oldu.