KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

OHAL

OHAL (Olağanüstü Hal), devletler tarafından doğal afet, terör, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik kriz, kamu düzeninin ciddi oranda bozulması, yayın şiddet olayları gibi durumlarda ilan edilen ve sıkıyönetim kurallarının zorunlu olarak uygulanmasını mümkün kılan durumdur.

Olağanüstü hal durumlarında belirli yaş aralıklarındaki kişiler için çalışma zorunluluğu, gerektiği durumlarda para veya mal yükümlülüğüne el koyma gibi kararlar alınabilir.

Yakın tarihte Amerika Birleşik Devletleri ve birçok ABD eyaletinde, Kanada'da, Fransa'da, Filipinler'de, Kırım Ukrayna'da, Myanmar'da, Venezuela'da ve Türkiye'de olağanüstü hal durumları belirli sürelerle uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti'nde olağanüstü hal 4 biçimde bulunmaktadır; sıkıyönetim, olağanüstü hal, seferberlik ve savaş hali olarak 1982 anayasasının 119-122 maddelerinde yer almaktadır.

Türkiye'de 2016 yılının Temmuz ayında gerçekleşen "15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi" bastırıldıktan sonra, kamu düzeninin yeniden kontrol altına alınması, askeri düzenin eski haline getirilmesi ve vatandaşların huzur/refaha ulaştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 21 Temmuz 2016 saat 01:00 itibariyle 346 kabul oyuyla 3 aylık olağanüstü hal ilan edilmiştir.

Türkiye'de ilan edilen 3 ay süreli olağanüstü hal, süre olarak yetersiz kaldığında, 3 Ekim 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu'nun kararıyla 19 Ekim 2016 saat 01:00 itibariyle 3 ay daha uzatılmıştır.

Ohal Haberleri

 • Sri Lanka'da yeniden OHAL ilan edildi

  Dünya, 18 Temmuz 2022

  Sri Lanka'da yeniden OHAL ilan edildi

  Ekonomik ve siyasi krizlerle çalkalanan Sri Lanka'da, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın 13 Temmuz'da ülkeyi terk etmesinin ardından yeniden OHAL ilan edildi.

 • Sri Lanka'da OHAL ilan edildi

  Dünya, 13 Temmuz 2022

  Sri Lanka'da OHAL ilan edildi

  Sri Lanka'da bir süredir devam eden protestoların ardından Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın ülkeyi terk etmesiyle ülke genelinde OHAL ilan edildi. Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe'nin, Rajapaksa'nın görevini geçici olarak devralmasıyla halk yeniden sokaklara döküldü. Wickremesinghe'nin istifa etmesini isteyen halk, başbakanlık ofisine girdi.

 • AYM Başkanı'ndan OHAL KHK'ları açıklaması

  Gündem, 16 Mayıs 2022

  AYM Başkanı'ndan OHAL KHK'ları açıklaması

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, "OHAL KHK'larının denetlenmediği iddiası doğru değildir. Aynı şekilde bireysel başvuruda Anayasa Mahkemesi baştan itibaren OHAL tedbirlerini denetlemektedir" dedi

  Ukrayna'da OHAL ilan edildi!

  Dünya, 23 Şubat 2022

  Ukrayna'da OHAL ilan edildi!

  Rusya-Ukrayna arasında tansiyon yükselirken Reuters, Ukrayna'nın Donetsk ve Luhansk hariç tüm bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildiğini aktardı

  Tayland'da petrol sızıntısı: OHAL ilan edildi

  Dünya, 30 Ocak 2022

  Tayland'da petrol sızıntısı: OHAL ilan edildi

  Tayland'da deniz demirleme istasyonunda sızan ham petrolün ülkenin doğusundaki plajlara ulaşması üzerine Rayong eyaletinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

 • Belçika'da olağanüstüsü hal ilan edildi

  BBC, 13 Şubat 2022

  Belçika'da olağanüstüsü hal ilan edildi

  Fransa'nın başkenti Paris'te polisin müdahale ettiği, koronavirüs kısıtlamalarını protesto ermek amacıyla oluşturulan yüzlerce araçlık konvoy, Belçika'nın başkenti Brüksel'e hareket etti.

 • Japonya, Kovid-19'a karşı kısmi OHAL'i uzatacak

  Dünya, 10 Şubat 2022

  Japonya, Kovid-19'a karşı kısmi OHAL'i uzatacak

  Japonya'da koronavirüs ile mücadelede ilan edilen kısmi olağanüstü halin uzatılması planlanıyor

 • OHAL Komisyonu'nun görev süresi uzatıldı

  Gündem, 22 Ocak 2022

  OHAL Komisyonu'nun görev süresi uzatıldı

  Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonunun görev süresinin bir yıl uzatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı

  Japonya'da 3 eyalette OHAL ilan edildi

  Dünya, 07 Ocak 2022

  Japonya'da 3 eyalette OHAL ilan edildi

  Japonya Başbakanı, artan koronavirüs vakaları sebebiyle üç eyalette OHAL uygulanacağını açıkladı.

  İtalya'da OHAL uzatıldı

  Dünya, 15 Aralık 2021

  İtalya'da OHAL uzatıldı

  İtalya'da hükümet, yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle yürürlükte olan olağanüstü halin 31 Mart 2022’ye kadar uzatılmasını kararlaştırdı.

 • 6 partiden sistem görüşmesi: Yargı düzenlemesi

  Gündem, 03 Kasım 2021

  6 partiden sistem görüşmesi: Yargı düzenlemesi

  6 Partili sistem toplantılarının 6'ncısı gerçekleştirildi. Buna göre Cumhurbaşkanı hükümet kurma yetkisini oy oranına göre sırasıyla 1. 2. ve 3. partiye vermek zorunda olacak. Ayrıca hükümet düşürülürken muhalefet başbakan adayının da yer aldığı bir protokol hazırlayacak. Hakim ve savcı eşit seviyede bulunması, HSK'nın ikiye ayrılması ve OHAL kararnamelerinin kaldırılması da kararlaştırıldı.

 • Mısır'da 4 yıldan uzun süren eden OHAL kaldırıldı

  Dünya, 25 Ekim 2021

  Mısır'da 4 yıldan uzun süren eden OHAL kaldırıldı

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkede 4 yıldan uzun süredir uygulanan olağanüstü halin (OHAL) kaldırılmasına karar verdi.

 • Japonya'da OHAL'i kaldırma kararı

  Dünya, 22 Eylül 2021

  Japonya'da OHAL'i kaldırma kararı

  Japonya'da koronavirüse karşı 19 eyalette ilan edilen olağanüstü halin vaka sayılarındaki iyileşme sebebiyle ay sonunda kaldırılacağı bildirildi

  Japonya, Kovid-19 nedenli OHAL süresini uzatıyor

  Dünya, 07 Eylül 2021

  Japonya, Kovid-19 nedenli OHAL süresini uzatıyor

  Japonya hükümeti, artış trendini koruyan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları üzerine, olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının süresini uzatmaya karar verdi

  Japonya'da OHAL genişletiliyor

  Dünya, 25 Ağustos 2021

  Japonya'da OHAL genişletiliyor

  Japonya'da koronavirüs ile mücadele kapsamında ilan edilen olağanüstü hal uygulamasına 8 eyaletin daha ekleneceği açıklandı.

 • İtalya'da OHAL yıl sonuna kadar uzatıldı

  Dünya, 23 Temmuz 2021

  İtalya'da OHAL yıl sonuna kadar uzatıldı

  İtalya'da koronavirüsün delta varyantı sebebiyle vakalarda artış gözlemlenirken hükümet, salgına yönelik ilan edilen olağanüstü hal uygulamasını yıl sonuna kadar uzattı.

 • Kuraklık uyarısı! "Türkiye'de OHAL ilan edilmeli"

  Gündem, 22 Temmuz 2021

  Kuraklık uyarısı! "Türkiye'de OHAL ilan edilmeli"

  Türkiye'de kuraklığın her geçen gün etkisini artırdığını söyleyen Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, "Şimdiden su sıkıntısı çekmeye başladık. Çöl iklimine doğru gidiyoruz. Baştan tedbirli olmalıyız, suları çok dikkatli kullanmalıyız. O nedenle kuraklık konusunda muhakkak Türkiye´de olağanüstü hal ilan edilmesi gerekir" dedi.

 • AK Parti'den OHAL yetki açıklaması

  Gündem, 16 Temmuz 2021

  AK Parti'den OHAL yetki açıklaması

  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, OHAL yetkisi hakkında, "Gözaltı, ihraç düzenlemesi 3 yıldan 1 yıla indirildi" dedi. Turan yaptığı açıklamada, "Biz OHAL'i isteyen bir parti değiliz. Biz terör örgütlerini yok etmek isteyen bir partiyiz. Tüm taraflarla anlaşarak TMSF'nin kayyum yetkileri 3 yıl uzamak durumunda ancak gözaltı sürelerini 1 yıla ve kamu personeli ihracını 1 yıl olarak revize ediyoruz" ifadelerini kullandı

  Mısır'da OHAL 17'nci kez uzatıldı

  Dünya, 12 Temmuz 2021

  Mısır'da OHAL 17'nci kez uzatıldı

  Mısır resmi ajansı MENA, Mısır Meclisi'nin ülke genelinde 4 yılı aşkın süredir uygulanan olağanüstü halin bir kez daha uzatıldığını duyurdu