KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

OHAL

OHAL (Olağanüstü Hal), devletler tarafından doğal afet, terör, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik kriz, kamu düzeninin ciddi oranda bozulması, yayın şiddet olayları gibi durumlarda ilan edilen ve sıkıyönetim kurallarının zorunlu olarak uygulanmasını mümkün kılan durumdur.

Olağanüstü hal durumlarında belirli yaş aralıklarındaki kişiler için çalışma zorunluluğu, gerektiği durumlarda para veya mal yükümlülüğüne el koyma gibi kararlar alınabilir.

Yakın tarihte Amerika Birleşik Devletleri ve birçok ABD eyaletinde, Kanada'da, Fransa'da, Filipinler'de, Kırım Ukrayna'da, Myanmar'da, Venezuela'da ve Türkiye'de olağanüstü hal durumları belirli sürelerle uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti'nde olağanüstü hal 4 biçimde bulunmaktadır; sıkıyönetim, olağanüstü hal, seferberlik ve savaş hali olarak 1982 anayasasının 119-122 maddelerinde yer almaktadır.

Türkiye'de 2016 yılının Temmuz ayında gerçekleşen "15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi" bastırıldıktan sonra, kamu düzeninin yeniden kontrol altına alınması, askeri düzenin eski haline getirilmesi ve vatandaşların huzur/refaha ulaştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 21 Temmuz 2016 saat 01:00 itibariyle 346 kabul oyuyla 3 aylık olağanüstü hal ilan edilmiştir.

Türkiye'de ilan edilen 3 ay süreli olağanüstü hal, süre olarak yetersiz kaldığında, 3 Ekim 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu'nun kararıyla 19 Ekim 2016 saat 01:00 itibariyle 3 ay daha uzatılmıştır.

Ohal Haberleri

 • Yeni Zelanda'da sel alarmı!

  Dünya, 01 Haziran 2021

  Yeni Zelanda'da sel alarmı!

  Yeni Zelanda'da Canterbury bölgesinde kuvvetli yağış sebebiyle sel meydana geldi. Yüzlerce kişi evlerinden tahliye edilirken, ülkede OHAL ilan edildi.

 • Japonya'da OHAL uzatılabilir

  Dünya, 26 Mayıs 2021

  Japonya'da OHAL uzatılabilir

  Japonya'da koronavirüs nedeniyle ilan edilen ve 31 Mayıs'ta sona ermesi planlanan OHAL'in iki ya da üç hafta uzatılabileceği ifade edildi.

 • Japonya'da OHAL uzatıldı

  Dünya, 07 Mayıs 2021

  Japonya'da OHAL uzatıldı

  Japonya'da artan koronavirüs vakaları sonrası Tokyo, Osaka, Kyoto ve Hyogo'da OHAL'in uygulama süresi uzatıldı.

  Japonya'da OHAL uzayabilir

  Dünya, 06 Mayıs 2021

  Japonya'da OHAL uzayabilir

  Japonya Başbakanı Suga Yoşhide, artan koronavirüs vakaları sebebiyle ilan edilen OHAL'in uzatılmasını ele alacaklarını ifade etti.

  Japonya'da bazı kentler tekrar OHAL'e hazırlanıyor!

  Dünya, 19 Nisan 2021

  Japonya'da bazı kentler tekrar OHAL'e hazırlanıyor!

  Japonya'nın Tokyo ile Osaka kentlerinde koronavirüs vakalarının artış göstermesi sebebiyle OHAL ilan edilebileceği ifade edildi.

 • Miami Beach'te OHAL ilan edildi!

  Dünya, 21 Mart 2021

  Miami Beach'te OHAL ilan edildi!

  ABD'de Miami Beach şehrinde, bahar tatili nedeniyle insanların şehre akın etmesinden kaynaklı güvenlik endişeleri sebebiyle olağanüstü hal ilan edildi.

 • Finlandiya'da OHAL ilan edildi!

  Dünya, 01 Mart 2021

  Finlandiya'da OHAL ilan edildi!

  Avrupa'da koronavirüs salgınından en az etkilenen ülkelerden biri olan Finlandiya'da son günlerde artan vakalar sebebiyle OHAL ilan edildi

 • Japonya'da OHAL'in erken kaldırılması talep edildi

  Dünya, 24 Şubat 2021

  Japonya'da OHAL'in erken kaldırılması talep edildi

  Japonya'da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ülke geneli 10 eyalette uygulanan olağanüstü halin (OHAL) Osaka, Hyogo, Kyoto ve Aiçi'den erken kaldırılması talep edildi.

  Japonya'da OHAL uzatılacak

  Dünya, 31 Ocak 2021

  Japonya'da OHAL uzatılacak

  Japonya'da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı 11 eyalette uygulanan olağanüstü halin (OHAL) uzatılacağı bildirildi. Başbakan Suga Yoşihide’nin yakın çalışma ekibine, bölgelerde "bir süre daha vaka seyrinin gözlemleneceğini" aktardığı ve ardından OHAL'in bazı eyaletlerde uzatılmasına yönelik talimat vereceği kaydedildi

  OHAL ilan edilen Japonya'da korkutan tablo!

  Dünya, 25 Ocak 2021

  OHAL ilan edilen Japonya'da korkutan tablo!

  Japonya’da yeni tip koronavirüs nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) uygulanan 11 eyalette, koronavirüs testi pozitif çıkmış 15 binden fazla hastanın hastaneye yatırılma ya da otele yerleştirilme sırası beklediği ortaya çıktı. Öte yandan kapasite sıkıntısı sebebiyle hastalar evlerinde beklemeye zorlanırken, bazı hastalar da hayatını kaybetti

 • Lübnan'da 10 günlük OHAL ilan edildi

  Gündem, 11 Ocak 2021

  Lübnan'da 10 günlük OHAL ilan edildi

  Lübnan'da artan yeni tip koronavirüs vakaları nedeniyle 10 günlük olağanüstü hal ilan edildi.

 • Tokyo ve çevresinde Kovid-19 nedeniyle OHAL ilan edildi

  Dünya, 07 Ocak 2021

  Tokyo ve çevresinde Kovid-19 nedeniyle OHAL ilan edildi

  Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Tokyo ve çevresinde olağanüstü hal (OHAL) uygulamasına geçildiğini açıkladı.

 • Japonya'da OHAL uygulamasına yeşil ışık

  Dünya, 04 Ocak 2021

  Japonya'da OHAL uygulamasına yeşil ışık

  Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, koronavirüs vakalarındaki artış sebebiyle Tokyo ve çevresindeki 3 eyalette OHAL uygulanabileceğini belirtti. Suga, hükümet olarak bu bölgelerde OHAL uygulanması fikrine sıcak baktıklarını dile getirerek, "Vakalar düşmedi. Durumu dikkatle izliyoruz. Danışman heyetin tavsiye kararı vermesini bekleyeceğim." dedi.

  BM'den OHAL çağrısı!

  Dünya, 13 Aralık 2020

  BM'den OHAL çağrısı!

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres küresel ısınma nedeniyle bütün ülkelere iklim olağanüstü hali (OHAL) ilan etmeleri çağrısında bulundu.

  Fransa'da sağlık alanındaki OHAL uzatıldı

  Dünya, 04 Kasım 2020

  Fransa'da sağlık alanındaki OHAL uzatıldı

  Fransa'da sağlık alanındaki olağanüstü hal (OHAL) süresinin uzatılması parlementoda oylanırken iktidar milletvekillerinin tam kadro olarak yer almaması nedeniyle süre ancak 14 Aralık'a kadar uzatıldı

 • İspanya'da OHAL uzatıldı!

  Dünya, 29 Ekim 2020

  İspanya'da OHAL uzatıldı!

  İspanyol Meclisi, ülke genelinde koronavirüs vakalarındaki artış sebebiyle ilan edilen olağanüstü hali (OHAL) 9 Mayıs'a kadar uzattı.

 • Fransa'da sokağa çıkma yasakları geri geldi!

  Dünya, 14 Ekim 2020

  Fransa'da sokağa çıkma yasakları geri geldi!

  Fransa'da artan koronavirüs vakalarının rekor kırmasıyla sağlık alanında yeniden OHAL ilan edildi. Fransa'da Kovid-19 önlemleri kapsamında 17 Ekim Cumartesi itibarıyla Paris ve birçok şehirde 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

 • Beyrut'ta 15 günlük OHAL ilan edildi

  Dünya, 13 Ağustos 2020

  Beyrut'ta 15 günlük OHAL ilan edildi

  Beyrut Limanı'nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ilk kez toplanan Lübnan Meclisi, Beyrut'ta bugünden itibaren 15 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı

  Dominik Cumhuriyeti'nde OHAL ilan edildi

  Dünya, 21 Temmuz 2020

  Dominik Cumhuriyeti'nde OHAL ilan edildi

  Dominik Cumhuriyeti'nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artış nedeniyle 45 günlük olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.