KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

OHAL

OHAL (Olağanüstü Hal), devletler tarafından doğal afet, terör, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik kriz, kamu düzeninin ciddi oranda bozulması, yayın şiddet olayları gibi durumlarda ilan edilen ve sıkıyönetim kurallarının zorunlu olarak uygulanmasını mümkün kılan durumdur.

Olağanüstü hal durumlarında belirli yaş aralıklarındaki kişiler için çalışma zorunluluğu, gerektiği durumlarda para veya mal yükümlülüğüne el koyma gibi kararlar alınabilir.

Yakın tarihte Amerika Birleşik Devletleri ve birçok ABD eyaletinde, Kanada'da, Fransa'da, Filipinler'de, Kırım Ukrayna'da, Myanmar'da, Venezuela'da ve Türkiye'de olağanüstü hal durumları belirli sürelerle uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti'nde olağanüstü hal 4 biçimde bulunmaktadır; sıkıyönetim, olağanüstü hal, seferberlik ve savaş hali olarak 1982 anayasasının 119-122 maddelerinde yer almaktadır.

Türkiye'de 2016 yılının Temmuz ayında gerçekleşen "15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi" bastırıldıktan sonra, kamu düzeninin yeniden kontrol altına alınması, askeri düzenin eski haline getirilmesi ve vatandaşların huzur/refaha ulaştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 21 Temmuz 2016 saat 01:00 itibariyle 346 kabul oyuyla 3 aylık olağanüstü hal ilan edilmiştir.

Türkiye'de ilan edilen 3 ay süreli olağanüstü hal, süre olarak yetersiz kaldığında, 3 Ekim 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu'nun kararıyla 19 Ekim 2016 saat 01:00 itibariyle 3 ay daha uzatılmıştır.

Ohal Haberleri

 • OHAL'in kalktığı Japonya'da 'Seyahate Çık' kampanyası

  Dünya, 26 Mayıs 2020

  OHAL'in kalktığı Japonya'da 'Seyahate Çık' kampanyası

  Japonya hükümeti, koronavirüs salgınının etkilediği turizm sektörünü canlandırmak için ülke içinde tatile çıkacaklara günlük 20 bin yen değerinde finansal destek sağlayacağını açıkladı. Japonya Başbakanı Abe Şinzo hükümeti, "Seyahate Çık" kampanyası başlattıklarını duyurdu.

 • DSÖ'den hem övgü hem uyarı

  Dünya, 26 Mayıs 2020

  DSÖ'den hem övgü hem uyarı

  Japonya'nın koronavirüs salgınını kontrol altına alma çabalarını başarılı olarak niteleyen Dünya Sağlık Örgütü, OHAL'in sona erdiği ülkede temel tedbirlerin sürmesi gerektiği konusunda uyardı.

 • İspanya'da OHAL uzatıldı!

  Dünya, 21 Mayıs 2020

  İspanya'da OHAL uzatıldı!

  İspanyol Meclisi, Kovid-19 salgını nedeniyle 14 Mart'tan bu yana uygulanan ve 24 Mayıs'ta süresi dolacak olağanüstü halin iki hafta daha uzatılmasını onayladı.

  İspanya'da OHAL süresi uzatıldı!

  Dünya, 06 Mayıs 2020

  İspanya'da OHAL süresi uzatıldı!

  Koronavirüs salgınından ciddi şekilde etkilenen İspanya'da OHAL uygulamasının 24 Mayıs'a kadar uzatıldığı açıklandı. Ülkede 14 Mart'ta OHAL ilan edilmişti.

  Japonya'da OHAL 31 Mayıs'a uzatıldı

  Dünya, 04 Mayıs 2020

  Japonya'da OHAL 31 Mayıs'a uzatıldı

  Japonya'da Kovid-19 salgını nedeniyle ülke genelinde uygulanan olağanüstü hal mayıs sonuna kadar uzatıldı.

 • Japonya'da OHAL 1 ay daha uzayabilir!

  Dünya, 02 Mayıs 2020

  Japonya'da OHAL 1 ay daha uzayabilir!

  Japonya Başbakanı Shinzo Abe, korona virüs salgını nedeni ile uygulanan olağanüstü halin 1 ay daha uzatılabileceğini duyurdu.

 • Japonya'da OHAL süresi uzatılıyor

  Dünya, 30 Nisan 2020

  Japonya'da OHAL süresi uzatılıyor

  Japonya’da 27 kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 455'e yükseldi. Japonya Başbakanı Shinzo Abe, 6 Mayıs'ta sona erecek olan OHAL'in süresini uzatacaklarını söyledi.

 • İspanya'da OHAL ilanından bu yana en düşük can kaybı sayısı!

  Dünya, 30 Nisan 2020

  İspanya'da OHAL ilanından bu yana en düşük can kaybı sayısı!

  İspanya'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 268 artarak 24 bin 543'e çıktı.

  Japonya'da ülke genelinde OHAL ilan edildi!

  Dünya, 16 Nisan 2020

  Japonya'da ülke genelinde OHAL ilan edildi!

  Japonya'da daha önce 7 bölgede uygulanan olağanüstü hal koşullarının tüm ülke genelinde uygulanmasına karar verildi

  Japonya'da 7 eyalette OHAL ilan edildi!

  Dünya, 07 Nisan 2020

  Japonya'da 7 eyalette OHAL ilan edildi!

  Japonya'da Şinzo Abe liderliğindeki hükümet, ülkede etkisini artıran koronavirüs salgınından dolayı Tokyo ve Osaka dahil 7 eyalette olağanüstü hal ilan etti. Ülkede OHAL şartlarının 1 ay süreyle uygulanacağı bildirildi

 • Romanya Sağlık Bakanı istifa etti!

  Dünya, 26 Mart 2020

  Romanya Sağlık Bakanı istifa etti!

  Son dakika... Romanya Sağlık Bakanı Costache görevinden istifa etti. Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart'ta OHAL ilan edilen ülkede sağlık çalışanları için yetersiz sayıda koruyucu ekipman bulunması son günlerde tartışma yaratmıştı

 • İspanya'da koronavirüs kaynaklı ölü sayısı yükseldi

  Dünya, 22 Mart 2020

  İspanya'da koronavirüs kaynaklı ölü sayısı yükseldi

  Son dakika... İspanya'da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ilan edilen 15 günlük OHAL süresinin 15 gün daha uzatılmasına yönelik karar alınması bekleniyor. Ülkede koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1326'dan 1720'ye yükseldi. Madrid'de bir fuar merkezi ise hastaneye dönüştürüldü.

 • Altun: OHAL gündemimizde yok

  Gündem, 17 Mart 2020

  Altun: OHAL gündemimizde yok

  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "OHAL ilan edileceği, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı, seyahat kısıtlaması getirileceği söylentileri gerçeği yansıtmıyor" dedi. Altun, koronavirüs ile mücadelenin son derece şeffaf, kararlı ve akılcı bir şekilde devam ettiğini belirtti

  Bosna Hersek'te OHAL ilan edildi

  Dünya, 16 Mart 2020

  Bosna Hersek'te OHAL ilan edildi

  Bosna Hersek'te afet ve olağanüstü hal ilan edilirken, Arnavutluk'ta ise koronavirüsle mücadele için serbest dolaşıma sınırlama getirdi.

  Kendilerini izole etmeyen kişilere hapis cezası

  Dünya, 16 Mart 2020

  Kendilerini izole etmeyen kişilere hapis cezası

  Sırbistan'da koronavirüs salgını nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. Kovid-19 vakası bulunmayan tek Avrupa ülkesi Karadağ ise virüsün yayılmasını engellemek için tedbirler aldı.

 • Çekya'da acil durum ilan edildi!

  Dünya, 12 Mart 2020

  Çekya'da acil durum ilan edildi!

  Son dakika... Çekya Başbakanı Andrej Babis, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle ülkede 30 günlük acil durum ilan edildiğini duyurdu.

 • Slovakya’da OHAL ilan edildi

  Dünya, 11 Mart 2020

  Slovakya’da OHAL ilan edildi

  Slovakya hükümeti, yeni tip koronavirüsün neden olabileceği olumsuz sonuçları önlemek amacıyla ülkede olağanüstü hal ilan etti.

 • TSK'da 1553 personel ihraç edildi

  Gündem, 14 Mayıs 2019

  TSK'da 1553 personel ihraç edildi

  Türk Silahlı Kuvvetleri, yurt içi ve sınır ötesindeki operasyonlarıyla bölücü terör örgütüne darbe vururken FETÖ'yle mücadelesini de kararlılıkla sürdürüyor. Bu kapsamda önceki uygulama sonuçlarına göre müşterek kıstaslar kullanılarak yapılan değerlendirme ve teklifler doğrultusunda OHAL'in kaldırılmasından bugüne kadar bakan onayıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinden 1553 personel ihraç edildi. OHAL'in kaldırılmasından bugüne kadar 151 emekli askerin rütbesi geri alındı

  OHAL Komisyonu'ndan başvuru bilançosu

  Gündem, 03 Mayıs 2019

  OHAL Komisyonu'ndan başvuru bilançosu

  OHAL Komisyonu, 126 bin 120 başvurudan 70 bin 406'sı hakkında karar verdi