KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Irak

Irak Cumhuriyeti, dünyanın en eski medeniyetlerinin yer almış olduğu Mezopotamya'da kurulmuş, Orta Doğu'daki stratejik konumu ve petrol rezervlerinden dolayı önemli bir devlettir.

1958 yılında gerçekleştirilen kanlı bir darbe ile krallık kaldırılarak ülkede cumhuriyet ilan edildi. Darbenin ardından General Abdülkerim Kasım cumhurbaşkanı oldu ve darbenin ardından Irak, Bağdat Paktı'ndan çekildi.

Irak'taki yaşanan rejim değişikliği, aynı zamanda Orta Doğu'daki tüm dengeleri bozdu ve Suriye'de de benzeri bir darbe yaşandı. Amerika ve Birleşik Krallık, Orta Doğu'nun Sovyetler Birliği hakimiyetine girmemesi için harekete geçtiler. Amerika, Lübnan'a askeri müdahale yaparken, Birleşik Krallık da Ürdün'ü işgal etti.

1975'te Kürt sorununu çözmek içni İran'a bazı ödünler veren Irak, İran'da yaşanan İslam Devrimi ile meydana gelen rejim değişikliğinden yararlanarak İran'a savaş ilan etti. İki ülke de insani ve ekonomik açıdan büyük kayıplar verdi. Savaş ise 1988'de imzalanan ateşkes antlaşmasıyla sonlandı.

1990'da petrol üretim kotalarını aştığı ve tartışmalı bölgelerden petrol çıkardığı gerekçesiyle Kuveyt'i işgal eden Irak, 19. şehri olarak topraklarına kabul ettiğini duyurdu. Bunun üzerinde BM üyesi birçok ülke ABD öncülüğünde Suudi Arabistan'a asker yığdı. Irak'a son bir uyarı yapan Birleşmiş Milletler, sonuç alamayınca 17 Ocak 1991'de "Körfez Savaşı" başladı ve 27 Şubat 1991'de Kuveyt kurtarıldı.

ABD ve Birleşik Krallık öncülüğünde, "Irak'taki kitle imha silahlarını yok etmek, Saddam Hüseyin'in teröre verdiği desteği bitirmek ve Irak halkını özgürlüğüne kavuşturmak" gerekçelerinden Irak'a saldırı başlatıldı. 20 Mart 2003'te başlayan hava saldırıları ve kara harekatı sonucunda 9 Nisan 2003'te Bağdat'ta koalisyon güçleri Saddam Hüseyin iktidarını devirdi.

ABD'nin Irak'a müdahalesi esnasında 4000 civarında Amerikan askeri öldü. Aynı zamanda 1 milyondan fazla Iraklı vatandaş şiddet, çatışma, direniş ve işkence olaylarından öldü.

İrak Haberleri

 • Irak'ta yolcu otobüsü akaryakıt tankerine çarptı: 11 ölü

  Dünya, 11 Eylül 2022

  Irak'ta yolcu otobüsü akaryakıt tankerine çarptı: 11 ölü

  Irak'ın Babil kentinde yolcu otobüsünün akaryakıt tankerine çarpması sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.

 • MİT'ten nokta operasyon! Sözde sorumlu etkisiz hale getirildi

  Gündem, 31 Ağustos 2022

  MİT'ten nokta operasyon! Sözde sorumlu etkisiz hale getirildi

  MİT'in, Irak'ın kuzeyindeki Duhok/Gara'da düzenlediği operasyonla, PKK/KCK'lı teröristlere sabotaj eğitimi veren sözde akademiler sorumlusu Ümit Tarhan etkisiz hale getirildi.

 • Irak'ta tansiyon yükseldi: Çatışmalarda ölü sayısı artıyor!

  Dünya, 30 Ağustos 2022

  Irak'ta tansiyon yükseldi: Çatışmalarda ölü sayısı artıyor!

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta Sadr destekçileri ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda en az 22 kişi hayatını kaybetti, 350'ye yakın kişinin ise yaralandığı belirtildi. Öte yandan İran, Irak'ta yaşanan çatışmalar sebebiyle kara sınırını kapattığını duyurdu. Sadr'ın "eve dönün" çağrısının ardından destekçileri Bağdat sokaklarından çekilmeye başladı.

  Sadr yanlıları Hükümet Sarayı'ndan çıkarıldı

  Dünya, 29 Ağustos 2022

  Sadr yanlıları Hükümet Sarayı'ndan çıkarıldı

  Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, siyasetten tamamen çekildiğini duyurmuştu. Bu kararın ardından Irak güvenlik güçleri Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr destekçilerini başkent Bağdat'taki Hükümet Sarayı'ndan çıkardı. Çatışmalarda 8 Sadr Hareketi mensubu hayatını kaybederken, Mukteda es-Sadr, silahlı çatışmalar durana kadar açlık grevine başlama kararı aldı. Yeşil Bölge’de çatışmalar sürerken, bölgeye havan topu düştüğü bildirildi.

  Mukteda es-Sadr siyasetten çekildiğini duyurdu

  Dünya, 29 Ağustos 2022

  Mukteda es-Sadr siyasetten çekildiğini duyurdu

  Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, siyasetten tamamen çekildiğini duyurdu. Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr destekçisi bir grup, Yeşil Bölge’de bulunan Hükümet Sarayı önünde toplanarak hükümeti protesto etti. Bağdat'ta Mukteda es-Sadr destekçilerinin eylemi dolayısıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 • Evinde ailesiyle 60 yılan besliyor

  Yaşam, 16 Ağustos 2022

  Evinde ailesiyle 60 yılan besliyor

  Irak'ın Duhok kentinde 38 yıldır yılan yakalayan ve ailesiyle birlikte yaşadığı evinde farklı türlerde 60 yılan besleyen Abdulsettar Emin, "Amacım yılanları ölümden kurtarmaktır. Biri yılanı öldürmek istediğinde hemen gidip kurtarıyorum" dedi

 • Irak'ta iki Şii grup karşı karşıya: Gerilim tırmanıyor

  Dünya, 12 Ağustos 2022

  Irak'ta iki Şii grup karşı karşıya: Gerilim tırmanıyor

  Irak'ta İran yanlısı Şii grupları ve Arap geleneğine bağlı Şii Sadr Hareketi arasındaki gerilim artıyor. Sadr Hareketi'nin İran yanlısı Şii grupların başbakan adayına itiraz etmesiyle başlayan siyasi kriz sebebiyle İran yanlısı gruplar Meclis'in de bulunduğu Yeşil Bölge'de oturma eylemi ve açlık grevi başlattı. Aynı bölgede iki haftadır oturma eylemi yapan Sadr Hareketi ve İran yanlısı grupların karşı karşıya kalması; çatışma ihtimalinin tırmanmasına neden oldu.

 • Irak'ta gerilim tırmanıyor

  Dünya, 11 Ağustos 2022

  Irak'ta gerilim tırmanıyor

  Irak'ta İran yanlısı Şii grupları ve Arap geleneğine bağlı Şii Sadr Hareketi arasındaki gerilim tırmanıyor. Sadr Hareketi'nin İran yanlısı Şii grupların başbakan adayına itiraz etmesi sebebiyle başlayan siyasi kriz; iki grubun da destekçilerini Yeşil Bölge'ye gösteriye çağırması sebebiyle daha gergin bir boyuta ulaştı.

  Irak'ta siyasi kriz devam ediyor: Erken seçim çağrısına ret

  Dünya, 04 Ağustos 2022

  Irak'ta siyasi kriz devam ediyor: Erken seçim çağrısına ret

  Irak'ta, seçimlerin üzerinden bir yıla yakın geçmesine rağmen hala hükümetin kurulamaması ve son olarak başbakan adayına itiraz eden Sadr destekçilerinin parlamentoyu basmaları üzerine ülkede tırmanan gerginlik sürüyor. Haşdi Şabi lideri Falih el-Feyyad, Meclisin feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısını reddetti. Taraflar pazarlığa kapıları kapalı tutmaya devam ediyor.

  Irak'ta Sadr'dan "eyleme devam ve erken seçim" çağrısı

  Dünya, 03 Ağustos 2022

  Irak'ta Sadr'dan "eyleme devam ve erken seçim" çağrısı

  Irak'ta başbakanlık seçimi öncesi Şii gruplar arasında başlayan gerginlikler sürüyor. Sadr Hareketi lideri, parlamentonun feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısı yaparken, eski başbakanlardan Nuri el-Maliki'nin kendisini öldürmek istediğini öne sürdü.

 • Irak'ta Sadr destekçileri parlamento binasına girdi

  Dünya, 30 Temmuz 2022

  Irak'ta Sadr destekçileri parlamento binasına girdi

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlıları, hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'yi basarak parlamento binasına girdi. Çetiner Çetin'in aktardığına göre Irak Parlamanto Meclisi Başkanı Al Halbusi ise meclisi koruyan güvenlik mensuplarına 'Yürüyüşe çıkanları koruyun' emrini verdi 'Kimseye saldırmayın' çağrısında bulundu. Öte yandan sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Sadr yanlısı grupların Yeşil Bölge'nin duvarlarını iş makinaları ile yıktığı görüldü. Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi, başkent Bağdat'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlılarının meclisteki eylemleri nedeniyle Irak Meclisi'ndeki oturumların ikinci bir karara kadar askıya alındığını duyurdu.

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan Dohuk'taki saldırıya ilişkin açıklama

  Dünya, 20 Temmuz 2022

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Dohuk'taki saldırıya ilişkin açıklama

  Dışişleri Bakanlığı, Irak'taki saldırıda hayatını kaybeden siviller için üzüntülerini paylaşırken, Türkiye'nin sivillere yönelik her türlü saldırıya karşı olduğunu bildirdi. Bakanlık, gerçeğin ortaya çıkması için her türlü adımı atmaya hazır olduğunu belirtti.

 • Irak'ta Maliki yeniden başbakanlığa aday

  Dünya, 04 Temmuz 2022

  Irak'ta Maliki yeniden başbakanlığa aday

  Irak'ta eski Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu, başbakan adaylarının Maliki olduğunu açıkladı.

  Klor gazı 310 kişiyi hastanelik etti

  Dünya, 04 Temmuz 2022

  Klor gazı 310 kişiyi hastanelik etti

  Irak'ta su artıma tesisinde meydana gelen klor gazı sızıntısı nedeniyle 300’den fazla kişi hastanelere kaldırıldı

  Dini ritüellerini akarsuda yapıyorlar

  Dünya, 20 Haziran 2022

  Dini ritüellerini akarsuda yapıyorlar

  Irak'taki dini azınlıklardan Sabia Mendailer, suyu hayatlarının önemli bir parçası görerek, dini ritüellerini akarsuda yapıyor

 • Irak'ta kum fırtınası: Bağdat'ta uçuşlar durduruldu

  Dünya, 13 Haziran 2022

  Irak'ta kum fırtınası: Bağdat'ta uçuşlar durduruldu

  Irak'ta hayatı olumsuz etkileyen kum fırtınası nedeniyle Uluslararası Bağdat Havalimanı'nda tüm uçuşlar durduruldu

 • Terör örgütü PKK, Peşmerge güçlerine saldırdı

  Dünya, 06 Haziran 2022

  Terör örgütü PKK, Peşmerge güçlerine saldırdı

  Irak'ın Duhok kentinde, terör örgütü PKK'nın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerine saldırı düzenlediği belirtildi

 • Irak’taki ABD üssüne füze saldırısı

  Dünya, 31 Mayıs 2022

  Irak’taki ABD üssüne füze saldırısı

  Irak’ın Enbar kentinde ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Hava Üssü’ne iki füze atıldığı iddia edildi

  Terör örgütü PKK, Duhok'ta saldırdı: 2 sivil öldü

  Dünya, 27 Mayıs 2022

  Terör örgütü PKK, Duhok'ta saldırdı: 2 sivil öldü

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), terör örgütü PKK'nın Duhok'a bağlı Amedi ilçesine yönelik roket saldırısında 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu