HT Gastro
Keşfet

Yağ yakan bitki çayları

Hangi bitki çayı kilo verme konusunda daha fazla yardımcımız olabilir? Kilo verme ve yağ yakmaya yardımcı 8 bitki çayı ve faydalarını araştırdık.

Giriş: 15.05.2020 - 15:36 Güncelleme: 02.11.2021 - 17:37
Haberler Gastro Keşfet Yağ yakan çaylar

Kilo vermek için gazlı ve şekerli içecekleri bırakıp sağlıklı alternatif çayları tercih edebilirsiniz.Yeşil çay sadece bir içecek değil, sağlık açısından sayısız faydası olan bir çay. Daha rahat bir uyku için de karın bölgesi yağlanmasından kurtulmak için de yeşil çayı tercih edebilirsiniz.

1
 1- Daha hızlı bir metabolizma için yeşil çay

1- Daha hızlı bir metabolizma için yeşil çay

Sağlığa olan faydaları nedeniyle kilo vermek için en iyi çaylardan biri yeşil çaydır. Bu çay genellikle reçetesiz kilo verme ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılır. Çalışmalar, düzenli olarak yeşil çay içmenin metabolizmanızı hızlandırabileceğini ve kilo kaybını destekleyebileceğini gösteriyor. Yapılan araştırmalar yeşil çayın, kilo verme, vücut kitle endeksi, bel çevresi, kalça-bel oranı üzerindeki etkileri ortaya kondu.

Araştırmalar, yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre 3,5 kiloya kadar daha fazla verebildiklerini gösteriyor. Bir başka çalışma, iki ay boyunca dört fincan yeşil çay içtikten sonra, katılımcıların vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi ve bel çevresinde önemli oranda bir azalma olduğunu ortaya koydu.

Bir çok araştırma, yeşil çayın yağ hücrelerine yağı serbest bırakması için sinyal verdiğini ve daha sonra karaciğerin o vücut yağını enerjiye dönüştürdüğünü gösteriyor. Düzenli egzersize ek olarak yeşil çay içen katılımcılar, sadece egzersiz yapanlardan ortalama 2 kilo daha fazla kaybedebiliyor.

Metabolizmanızı hızlandırmak için gün içinde özellikle her öğünden önce veya sırasında yeşil çay içmeyi deneyin. Antrenmandan önce yeşil çay içmek de yağ yakmanızı daha etkili hale getirebilir.

2
 2- Zerdeçal (altın süt) ile metabolizma sendromunu yenin

2- Zerdeçal (altın süt) ile metabolizma sendromunu yenin

Zerdeçal, doğanın en büyük doğal ilaçlarından biridir. Antioksidan, analjezik, anti-mikrobiyal ve termojenik gibi çok çeşitli özelliği ile güçlü bir anti-enflamatuar olarak kullanılır. Zerdeçalın içeriğindeki kurkumin aktif bileşenleri kilo kaybını hızlandırabilir.

Zerdeçalın kilo kaybı için en iyi çaylardan biri olarak gösterilmesinin nedeni içeriğindeki kurkumindir. Metabolizma sendromlu 1.646 hastayı içeren, 2019 yılında yapılan araştırmada, kurkumin almanın vücut kitle endeksi, ağırlık ve leptinde önemli bir azalmaya ve adiponektin seviyelerinde önemli bir artışa neden olduğunu gösterdi.

Kurkumin en iyi karabiber ve sağlıklı bir yağ ile alındığında vücut tarafından emilir. Karabiber, aktif bileşiklerin ayrımını arttırır. Patentli birçok zerdeçal takviyesi, bu nedenle formülünde karabiber içerir. Zerdeçal çoğunlukla kapsül formunda bulunur, ancak çay olarak da kullanılabilinir. Hindistan cevizi sütünü zerdeçal, zencefil, tarçın ve bir karabiber ile birleştirebilirsiniz. Hindistan cevizi sütündeki sağlıklı yağlar, suda çözünmediği için zerdeçalı emmenize yardımcı olur.

3
 3- Kombu çayı ile bağırsaklarınızı iyileştirin

3- Kombu çayı ile bağırsaklarınızı iyileştirin

Kombu çayı, simbiyotik bakteri ve maya kültürüyle (SCOBY olarak da bilinir) yapılan fermente bir çaydır. Sağlığa olan yararları uzun bir liste olabilir. B vitaminleri, detoks özelliği bulunan glukuronik asit ve antioksidan açısından zengin polifenolleri içerir. Ancak en önemlisi, kilo kaybı için en iyi çaylardan biri olan kombu çayı, probiyotik bakteri ve asetik asit içerir. Bu bileşiklerin kilo kaybına yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Çalışmalar, probiyotiklerin sadece yiyeceklerden emdiğiniz kalori sayısını azaltmakla kalmayıp, iştah, yağ depolaması ve obezite ile ilgili olarak vücudunuzun ürettiği hormonları da etkileyebileceğini göstermiştir. Bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakteri dengesini iyileştirerek, doğal kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Asetik asitin aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Açlık isteklerini azaltmaya yardımcı olduğu ve vücudunuzun yağ hücreleri oluşturma yeteneğini engelleyerek toplam ağırlığı azalttığı tespit edilmiştir.

Asetik asit ayrıca şişkinliği azaltmaya yardımcı olduğu için yemek yedikten sonra daha iyi görünmenizi ve hissetmenizi sağlar. Kombu çayını alırken sadece ekstra şeker içermediğinden emin olun.

4
 4- Nane çayı ile yeme isteğinizi azaltın

4- Nane çayı ile yeme isteğinizi azaltın

Tatlı, yağlı veya tuzlu yiyecekleri canımızın çekiyor olması genellikle sağlıklı beslenme diyetlerine bağlı kalmanın en zor kısmıdır. Neyse ki kilo kaybı için en iyi çay olarak nane çayı, bu isteklerle de savaşmanın etkili bir yolu. Nane çayının abur cubur yemeyi azaltma yeteneği tamamen kokusundan kaynaklanıyor. Nöroloji ve Ortopedi Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, nane esansiyel yağını iki saatte bir teneffüs eden kişilerin ayda ortalama beş kilo verdiğini gösteriyor.

Aromaterapistler, naneyi, güçlü kokusunun beyninizdeki iştahınıza etki eden koku reaksiyonlarını tetiklemesi nedeni ile öneriyorlar. Kilo kaybı için en iyi çay olmanın yanı sıra, nane çayı kaygı ve stresi azaltmaya da yardımcı olur. Bu etkiler, yüksek kortizol seviyelerinin metabolizma üzerindeki olumsuz etkisini azaltır. Nane çayı yatıştırıcı özellikleri kilo vermeyi sürdürmeniz için harika olabilir!

Sindirime yardımcı olmak ve yemek yeme isteğinizi önlemek için yemeklerden önce ve sonra gevşek yapraklı nane çayı için.

5
 5- Oolong çayı (siyah ejderha çayı) ile enerji seviyenizi destekleyin

5- Oolong çayı (siyah ejderha çayı) ile enerji seviyenizi destekleyin

Enerji seviyemizin düşük olması, kilo vermeye yardımcı olacağını bile bile egzersiz yapmakta zorlanmamıza neden olabilir. Oolong çayı bunun için yardım edebilir. Siyah ejderha çayı olarak da bilinen bu çay, yeşil çayda bulunanlara benzer kateşinler içeriyor. Bu da onu kilo kaybı için en iyi çaylardan biri yapıyor. Bu kateşinler, vücuttaki yağları parçalama yeteneğini geliştirerek çalışır, enerji seviyenizi arttırır ve yağ kaybını hızlandırır.

Çin Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, 102 obez bireyde oolong çayının kilo kaybı etkileri incelendi. Katılımcıların yaklaşık %70'i en az iki kilo vermiş, %22'si 6 kilodan fazla kaybetmişti. Bu da araştırmacıların oolong çayının vücut yağ içeriğini ve ağırlığını azaltmanın etkili bir yolu olabileceği sonucuna varmasına neden oldu. Hatta uzun süreli oolong çayı tüketimi obeziteyi önlemeye yardımcı olduğu için öneriliyor.

Hafif kafein içeriği egzersiz yapmak için ekstra bir destek sağlarken, oolong'daki kateşinler vücudumuzun enerji için yağ hücrelerini kullanmasına yardımcı olur. Yağ yakma etkisini arttırmak için yeşil çay ile birleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

6
 6- Beyaz çay ile yağ hücrelerini önleyebilirsiniz

6- Beyaz çay ile yağ hücrelerini önleyebilirsiniz

Diğer çayların aksine, beyaz çay paketlenmeden, hasattan sonra güneşte kurutulur. İlginç bir şekilde, diğer işlenmiş çaylardan daha yüksek oranda kateşinler ve polifenoller içerir. Bu bileşikler yeni yağ hücrelerinin gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Beyaz çayın yağ hücreleri üzerindeki etkilerinin laboratuvar ortamındaki etkilerine ilişkin bir araştırmada, beyaz çayın bir tür kateşin olan yüksek miktarda EGCG içerdiği tespit edildi. Yağ hücrelerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olan bu kateşin türü, kilo alımını azaltmaya yardımcı olabilir. EGCG, ayrıca daha yüksek enerji seviyeleri ile yağ metabolizmasını hızlandırarak daha hızlı sonuçlar sağlayabilir.

7
 7-Açlığınızı frenlemek için rooibos çayı

7-Açlığınızı frenlemek için rooibos çayı

Sadece kırmızı çalı bitkisinden üretilen ve Güney Afrika'dan gelen rooibos çayı tatlı ve hafif bir aromaya sahip. Kilo kaybı ile doğrudan ilişkilendirilen flavonoidler de dahil olmak üzere polifenoller açısından zengin. 2014 yılında yapılan bir araştırma, rooibos çayının leptin düzeylerini artırarak kilo kaybını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Leptin, beynimize tok olduğumuzu söyleyen hormondur, bu yüzden fazla yemek yememizi önler.

Rooibos, aspalatin olarak bilinen kimyasal bir bileşik içermesi nedeniyle kilo kaybı için en iyi çaydır. Bu bileşik açlığı önlemeye yardımcı olur ve daha uzun süre tok kalmamızı sağlar.

Araştırmalar, rooibos çayındaki aspalatin içeriğinin, vücudunuz tarafından salınan kortizol gibi stres hormonları üretimini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Kortizol, açlık arzusunu tetikleyebilir. Aynı zamanda vücutta özellikle aşırı yeme ve düşük irade gücüne yol açtığı için yağ depolamaya teşvik edebilir. Neyse ki, rooibos çayının stres azaltıcı etkileri, kilo alımını engellemeye yardımcı olabilr. Düzenli olarak içmek, stres seviyelerini hafifletir, rahatlatır ve daha az yemek yemeyi sağlayabilir.

Rooibos kafein içermediğinden, günün herhangi bir saatinde içebilirsiniz. Kendinizi stresli hissettiğinizde çok iyi gelecektir.

8
 8- Pu-Erh çayı ile kilonuzu azaltın

8- Pu-Erh çayı ile kilonuzu azaltın

Çin’den gelen Pu-Erh çayı geleneksel fermente tür. Kurutulduktan ve rulo haline getirildikten sonra çay yapraklarının oksitlenmesi ile yapılıyor. Yapılan bir incelemede, 59 aşırı kilolu ve obez hastanın her gün bu çayı içtiğinde kilo kaybettiklerini görüldü. Araştırmacılar, çayın günlük tüketiminin önemli kilo kaybına, vücut kitle endeksinin azalmasına ve gelişmiş bir lipit profiline neden olduğunu buldular.

Sadece dört hafta sonra katılımcıların kollarında, bacaklarında ve karınlarında yağ kaybı ve ağırlıklarında azalma gözlendi Katılımcılar ayrıca iştahlarında azalma olduğunu söylediler. Çay ayrıca trigliseritlerde ve küçük yoğunluklu lipoproteinlerde bir azalma da dahil olmak üzere genel kolesterol düzeylerini iyileştirebiliyor.

9
 Sağlıklı kilo için egzersiz, doğru beslenme ve bitki çayları

Sağlıklı kilo için egzersiz, doğru beslenme ve bitki çayları

Birçok insan sakinleştirici etkileri ve lezzetli tadı için çay içmesine rağmen, her fincan da kilo kaybına yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz ile bir fincan çay, karın yağının birikmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, yüksek kalorili içeceklerden ziyade kilo vermeye yardımcı olan çaylardan birisini tercih etmeyi düşünün. Bu, kilo vermenin yollarını arıyorsanız, yapabileceğiniz en akıllı şeylerden biri olacaktır.

Bu içeriği paylaş
İLGİLİ İÇERİKLER
İşte haftanın kültür sanat ajandası
Bu hafta vizyona giren dikkat çeken filmlerinin başında Dublör (The Fall Guy) yer alıyor. Eğlenceli bir aksiyon filmi izleme fırsatı veren Dublör'de, dublörlüğe geri dönen ve bir yandan kayıp yıldızı aramaya koyulan Colt Seavers'ın hikâyesini anlatıyor. Bu haftanın bir diğer dikkat çeken filmi Rekabet (Challengers). Luca Guadagnino yönetmenliğindedeki filmde, tenisi bırakmak zorunda kalınca koçluk kariyerine başlayan ve bu süreçte kendisini bir aşk üçgeninin içerisinde bulan Tashi’nin hikayesini konu ediniyor. Yerli korku filmleri arasında ise, yönetmenliğini ve senaristliğini Erman Bostan’ın üstlendiği Cadı filmi öne çıkıyor. Bir diğer yerli korku filmi de Zah-Har "Cin Ahalisi". Çocukların ve animasyon tutkunlarının ilgisini çekecek Küçük Don Kişot’un Maceraları (Giants of la Mancha), kasabasını korumaya çalışırken kendisini heyecan dolu bir maceranın içerisinde bulan bir çocuğun hikayesini konu ediniyor. Bu haftanın tiyatro oyunu ise yeni sahnelenmeye başlanan Kardeşlerimi Arıyorum oldu. 28 Nisan'a kadar devam edecek olan Artweeks İstanbul'da Türkiye'nin önde gelen sanat galerilerinin yanı sıra, kurumsal ve özel koleksiyonlarından, müze koleksiyonlarından eserler sanatseverlerle buluşuyor. Dünya Dans Günü kapsamında İBB Kültür tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Dans Günleri, 2 Mayıs Perşembe günü sona erecek. Haftanın kültür sanat ajandasını Haberturk.com Yazı İşleri Koordinatörü Kadir Kaymakçı, HT Mikrofon'da Helin Genç'e değerlendirdi.