HT Gastro
Seyahat

Dünyanın en büyük yolcu gemileri

Cruise gemilerinde opera salonlarından su parklarına, yüzme havuzlarından golf sahalarına kadar her türlü etkinlik alanı bulunuyor.

Giriş: 14.03.2024 - 17:52 Güncelleme: 14.03.2024 - 17:53
Habertürk
Haberler Gastro Seyahat Dünyanın en büyük yolcu gemileri!
1

5. OASİS OF THE SEAS

225 bin ton ağırlığında ki yolcu gemisi 16 güverteye sahip. 361 metrelik Cruise gemisi 6780 bin yolcu kapasitesine sahip.

2

4. HARMONY OF THE SEAS

İnşası 2016 yılında yapılan ve bir dönemin en büyük yolcu gemisi unvanına sahipti. 226 bin tonluk Harmony of The Seas, 16 güverteye sahip ve 6687 yolcu kapasitelidir.

3

3. SYMPHONY OF THE SEAS

Bir zamanlar dünyanın en büyük yolcu gemisi olarak geçen Symphony of the Seas, seferlerini 2018 yılından beri devam ettiriyor. Geminin içerisinde 16 adet güverte bulunuyor. Ağırlığı ise 230 bin ton ve yolcu kapasitesi 5400 bin.

4

2.WONDER OF THE SEAS

Wonder of The Seas şu anda dünyanın en büyük gemi unvanını koruyor ancak sırasını Icon of The Seas’a bırakacak gibi duruyor. Yolcu gemisi 236, 857 bin ton ağırlığında. Yolcu kapasitesi ise 6.988 bin.

5

1.ICON OF THE SEAS

Royal Caribbean’ın merakla beklenen yolcu gemisi, dünyanın en büyük Cruise gemisi unvanına sahip olan Wonder of The Seas’i geride bırakacak gibi gözüküyor. Yeni Titanik olacağı düşünülen gemi, 28 Ocak 2024’te ilk seferini yapacak.

6

Icon of The Seas yolcu gemisinin içerisinde yok yok! Adeta bir yaşam alanı ve cazibe merkezi olacak gemide deniz üstündeki gemilerde bulunan dünyanın en büyük su parkı yer alacak.

Geminin içerisinde restoranların, barların ve pek çok etkinliğin bulunduğu dev bir ‘Central Park’ muadili bulunacak.

7

8 ayrı mahalle gemide yer alacak ve üç katı sadece ailelere ayrılacak. İçerisinde buz pateni pisti, golf sahası, hatta 47 metrelik şelale bile olacak. Icon of the Seas tamamlandığında 20 güverteye sahip olacak. Uzunluğu ise 365 metre ve 250.800 gros ton ağırlığında.

8

Dünyanın en büyük yolcu gemisinin maliyeti ise 2 milyar doları aşıyor!

Royal Carribbean Group Başkanı ve CEO’su Jason Liberty “Her yeni gemiyle seyahat endüstrisinde çıtayı yükseltiyoruz. Müşterilerimiz, gemiye adım attıkları andan itibaren en iyi tatil deneyimini yaşayacaklar" dedi.

9

Ayrıca Icon of The Seas, kruvaziyer hattının yakıt hücresi teknolojisine sahip en temiz yanan deniz yakıtı sıvılaştırılmış doğalgaz LNG ile çalışacak.

10

Fotoğraflar: Royal Carribbean

11
12
13
14
Bu içeriği paylaş
İLGİLİ İÇERİKLER
İşte haftanın kültür sanat ajandası
Bu hafta vizyona giren dikkat çeken filmlerinin başında Dublör (The Fall Guy) yer alıyor. Eğlenceli bir aksiyon filmi izleme fırsatı veren Dublör'de, dublörlüğe geri dönen ve bir yandan kayıp yıldızı aramaya koyulan Colt Seavers'ın hikâyesini anlatıyor. Bu haftanın bir diğer dikkat çeken filmi Rekabet (Challengers). Luca Guadagnino yönetmenliğindedeki filmde, tenisi bırakmak zorunda kalınca koçluk kariyerine başlayan ve bu süreçte kendisini bir aşk üçgeninin içerisinde bulan Tashi’nin hikayesini konu ediniyor. Yerli korku filmleri arasında ise, yönetmenliğini ve senaristliğini Erman Bostan’ın üstlendiği Cadı filmi öne çıkıyor. Bir diğer yerli korku filmi de Zah-Har "Cin Ahalisi". Çocukların ve animasyon tutkunlarının ilgisini çekecek Küçük Don Kişot’un Maceraları (Giants of la Mancha), kasabasını korumaya çalışırken kendisini heyecan dolu bir maceranın içerisinde bulan bir çocuğun hikayesini konu ediniyor. Bu haftanın tiyatro oyunu ise yeni sahnelenmeye başlanan Kardeşlerimi Arıyorum oldu. 28 Nisan'a kadar devam edecek olan Artweeks İstanbul'da Türkiye'nin önde gelen sanat galerilerinin yanı sıra, kurumsal ve özel koleksiyonlarından, müze koleksiyonlarından eserler sanatseverlerle buluşuyor. Dünya Dans Günü kapsamında İBB Kültür tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Dans Günleri, 2 Mayıs Perşembe günü sona erecek. Haftanın kültür sanat ajandasını Haberturk.com Yazı İşleri Koordinatörü Kadir Kaymakçı, HT Mikrofon'da Helin Genç'e değerlendirdi.