KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

HDP

Halkların Demokratik Partisi, 15 Ekim 2012 tarihinde kurulmuştur. Partinin liderliği diğer partilerden farklı olarak eş başkanlık sistemi üzerinden sağlanmaktadır. 22 Haziran 2014 tarihinden bu yana partinin eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'dır.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde %10,75 oy alarak 59 milletvekiliyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmiştir.

Halkların Demokratik Partisi; Barış ve Demokrasi Partisi, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, Emek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Sosyalist Demokrasi Partisi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi gibi solcu partilerin yanı sıra bazı aşırı sol gruplar, feminist hareket, LGBT dernekleri, sendikalar ile Alevi, Ermeni ve Pomakları temsil eden etnik girişimlerin bulunduğu Halkların Demokratik Kongresi'nde alınan partileşme kararı sonucu ortaya çıkmıştır.

Halkların Demokratik Partisi eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere birçok HDP'li milletvekili, "silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya yönelik teşebbüs, terör örgütüne eleman temin etmek" suçlamalarından dolayı Türkiye mahkemeleri tarafından tutuklanmalarına veya hapis cezasına çarptırılmalarına karar verilmiştir.

4 Kasım 2016 tarihinde HDP Eş Genel Başkanları ve Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs ile birlikte milletvekilleri Nursel Aydoğan, Sırrı Süreyya Önder, Selma Irmak, Ziya Pir, Ferhat Encü, Gürser Yıldırım, İdris Baluken, Leyla Birlik ve İmam Taşçıer gözaltına alındı.

Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, ve İmam Taşçıer serbest bırakılırken, Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Abdullah Zeydan, Ferhat Encü, Leyla Birlik, Gülser yıldırım ve Nursel Aydoğan tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

Hdp Haberleri

 • Demirtaş ve Yüksekdağ'ın yargılanmasına devam edildi

  Gündem, 22 Haziran 2021

  Demirtaş ve Yüksekdağ'ın yargılanmasına devam edildi

  Kobani bahanesiyle 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen eylemlere ilişkin, aralarında terör örgütü PKK'nın sözde üst düzey yöneticilerinin yanı sıra eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 108 sanığın yargılanmasına devam edildi.

 • HDP'ye kapatma davası! AYM ilk incelemesini bugün yapacak!

  Gündem, 21 Haziran 2021

  HDP'ye kapatma davası! AYM ilk incelemesini bugün yapacak!

  Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu (AYM), Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle yeniden açılan davada ilk incelemesini yapacak.

 • AYM HDP incelemesini yarın yapacak

  Gündem, 20 Haziran 2021

  AYM HDP incelemesini yarın yapacak

  Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle yeniden açılan davada ilk incelemesini yarın yapacak.

  HDP saldırganın yakalanma anı! İlk sözleri: Bir kişiye ateş ettim

  Gündem, 18 Haziran 2021

  HDP saldırganın yakalanma anı! İlk sözleri: Bir kişiye ateş ettim

  İzmir’de HDP İl Başkanlığına yönelik yapılan ve bir kişinin öldüğü silahlı saldırı şüphelisi Onur Gencer'in, saldırının ardından polisle girdiği ilk diyalog kameralara yansıdı. Görüntülerde şüphelinin, "Kimseye zarar vermedim, kimseyi vurmadım, bir kişiye ateş ettim" dediği görülüyor. Sabah saatlerinde adliyeye çıkarılan saldırgan Onur Gencer tutuklandı.

  HDP ne yapacak?

  Gündem, 09 Haziran 2021

  HDP ne yapacak?

  HDP'ye yönelik Yargıtay tarafından Anayasa Mahkemesi'nde açılan kapatma davası sonrası partililer sine-i millete dönme veya Demokratik Bölgeler Partisi'ne geçme gibi bir düşünceleri olmadığını ifade etti

 • HDP'ye yeniden kapatma davası

  Gündem, 07 Haziran 2021

  HDP'ye yeniden kapatma davası

  Son dakika... Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) temelli kapatılması istemiyle yeniden dava açtı. İddianame, Anayasa Mahkemesine gönderildi. Anayasa Mahkemesinin eksikliklerin tamamlanması istemiyle iade ettiği HDP'nin kapatılması istemli iddianame, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca yeniden hazırlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin imzalı, yaklaşık 850 sayfalık iddianame, Anayasa Mahkemesine tekrar gönderildi. Yaklaşık 500 partili hakkında siyasi yasak istenen iddianamede, partinin banka hesabına tedbir konulması da talep edildi. Hukukçu Dr. Ruşen Gültekin ile bir diğer hukukçu Dr. Rezan Epözdemir yeni iddianameyle ilgili olarak Habertürk TV'ye değerlendirmede bulundu...

 • Selahattin Demirtaş için 2 yıl 6 ay hapis cezası

  Gündem, 28 Mayıs 2021

  Selahattin Demirtaş için 2 yıl 6 ay hapis cezası

  HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'a yönelik sözlerinden dolayı 'terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek' suçundan yargılandığı davada 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 • PKK operasyonu! HDP'lilerin de aralarında olduğu 29 kişi gözaltında

  Gündem, 24 Mayıs 2021

  PKK operasyonu! HDP'lilerin de aralarında olduğu 29 kişi gözaltında

  Diyarbakır'da terör örgütü PKK'nın şehir yapılanmasına yönelik operasyonda aralarında HDP'li bazı yöneticilerin de bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı.

  3 ilde PKK/KCK operasyonu: Gözaltılar var

  Gündem, 24 Mayıs 2021

  3 ilde PKK/KCK operasyonu: Gözaltılar var

  Adana merkezli 3 ilde, PKK/KCK terör örgütünün siyasi yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda HDP ve DBP mevcut ve eski yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 20 kişi adreslerine yapılan şafak operasyonu ile gözaltına alındı

  PKK/KCK operasyonu! 6 gözaltı

  Gündem, 23 Mayıs 2021

  PKK/KCK operasyonu! 6 gözaltı

  İstanbul ve Ankara'da terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda, aralarında HDP eski ilçe yöneticisinin de bulunduğu 6 şüpheli gözaltına alındı.

 • Muş'taki evlat nöbetine bir aile daha katıldı

  Gündem, 19 Mayıs 2021

  Muş'taki evlat nöbetine bir aile daha katıldı

  Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 226 ailenin HDP binası önündeki oturma eylemi 625 gündür sürerken, 2 ailenin Muş'taki destek eylemine bir aile daha katıldı. Ellerindeki Türk bayraklarıyla HDP İl Başkanlığı önünde eylem yapan ailelere yeni katılan anne Süheyla Yenilmez, 2015 yılında üniversite okuyan kızının PKK tarafından kandırılarak dağa kaçırıldığını söyledi. Siirt'te 16 yaşındayken, kaçırılan oğlu Yusuf için Diyarbakır'daki eylemine devam eden Nurettin Ödümlü ise, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı buruk geçirdiklerini belirterek, anne ve babalara çocuklarına sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

 • Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin dava başladı

  Gündem, 26 Nisan 2021

  Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin dava başladı

  Kobani bahanesiyle 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen eylemlere ilişkin, aralarında terör örgütü PKK'nın sözde üst düzey yöneticilerinin yanı sıra eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 108 sanığın yargılanmasına başlandı.

 • HDP'ye tepki: Yazıklar olsun

  Gündem, 25 Nisan 2021

  HDP'ye tepki: Yazıklar olsun

  HDP'den yapılan "Ermeni soykırımı ile yüzleşin" açıklamasına çok sert tepkiler geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay "Yazıklar olsun" derken, TBMM Başkanı Mustafa Şentop da "HDP Türkiye'de hukuken kurulmuş bir siyasi parti olmasına rağmen Türkiyeli bir siyasi hareket gibi konuşmuyor" ifadelerini kullandı.

  Kılıçdaroğlu ve 9 vekilin dokunulmazlık dosyaları Meclis'te

  Gündem, 14 Nisan 2021

  Kılıçdaroğlu ve 9 vekilin dokunulmazlık dosyaları Meclis'te

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da arasında bulunduğu 8'i CHP ve 2'si HDP olmak üzere toplam 10 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları, TBMM Başkanlığına sunuldu

  Cinsel istismardan yargılanan Tuma Çelik beraat etti

  Gündem, 14 Nisan 2021

  Cinsel istismardan yargılanan Tuma Çelik beraat etti

  Eski HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, cinsel istismar suçlaması ile yargılandığı davadan beraat etti. Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi Çelik’in delil yetersizliğinden beraatına karar verdi.

 • Demirtaş'ın yargılanmasına devam edildi

  Gündem, 09 Nisan 2021

  Demirtaş'ın yargılanmasına devam edildi

  Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı döneminde Yüksel Kocaman'a yönelik "tehdit" ve "terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek" suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi.

 • RTÜK, HDP’nin şikayetlerini haklı bulmadı

  Gündem, 23 Mart 2021

  RTÜK, HDP’nin şikayetlerini haklı bulmadı

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), çeşitli TV kanalları hakkında dilekçeler veren HDP’nin şikayetlerini haklı bulmadı.

 • HDP’li Gergerlioğlu serbest bırakıldı

  Gündem, 21 Mart 2021

  HDP’li Gergerlioğlu serbest bırakıldı

  Son dakika haberi... Milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM’de gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Gergerlioğlu'nun TBMM'den çıkmayarak eylemler gerçekleştirdiğinin tespit edildiği açıklandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise "Anayasaya göre milletvekilliği kesin hüküm ile sona ermiş ve milletvekili sıfatı taşımayan bir kişinin Meclis'i eylem alanı olarak kullanmaya kalkması kabul edilemez" ifadelerini kullandı. İfadesi alınan Gergerlioğlu serbest bırakıldı

  Bahçeli: TBMM Başkanı'nı göreve davet ediyorum

  Gündem, 20 Mart 2021

  Bahçeli: TBMM Başkanı'nı göreve davet ediyorum

  MHP lideri Devlet Bahçeli, milletvekilliği düşürülen HDP'li Ö.Faruk Gergerlioğlu'nun Meclis'ten çıkmayarak eylem sürdürmesine tepki gösterdi. TBMM Başkanı'na çağrıda bulunan Bahçeli "TBMM’de yer yatağı sermek demokrasiye sürülmüş kara bir lekedir. TBMM’nin Muhterem Başkanı’nı bu vesileyle göreve davet ediyorum: Yer yatağı derhal kaldırılmalı, milletvekilliği düşürülen kirli şahıs Gazi Meclis’ten behemehâl çıkarılmalıdır." dedi