KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Lübnan

Lübnan, Doğu Akdeniz'in kıyısında yer alan bir Arap ülkesidir. Ülkenin başkenti Beyrut'tur ve ülkenin kuzeyinde ve doğusunda Suriye ve güneyinde İsrail yer almaktadır. Lübnan'ın ulusal ve resmi dili Arapça'dır.

2016 verilerine göre ülkenin nüfusu yaklaşık 6 buçuk milyondur. Etnik açıdan homojen bir ülke olan Lübnan'ın nüfusunun yüzde 93'ü Araptır. İç savaşın öncesinde Lübnan'da Hıristiyanların ve Müslümanların sayısı neredeyse eşitti. Ancak günümüzde çoğunluk Müslümanlardadır.

Tarihte Lübnan sorunu olarak bilinen kriz, son olarak 2005 yılında patlak vermiştir ve eski başbakan Refik Hariri'nin suikastiyle sonuçlanmıştır. Aynı zamanda 12 Temmuz 2006 arihinde İsrail-Lübnan krizi meydana gelmiş ve İsrail tarafından yapılan hava saldırılarında başkent Beyrut ve ülkenin güney bölümü ağır hasar görmüştür. Yaşanan bu saldırının ardından ülke ekonomisi büyük oranda çöküntüye uğramıştır.

Lübnan Haberleri

 • Erdoğan Lübnan'daki Türk Hastanesi için talimat verdi

  Dünya, 13 Ağustos 2020

  Erdoğan Lübnan'daki Türk Hastanesi için talimat verdi

  Türkiye'nin Lübnan'da inşa ettiği ve yaklaşık 10 yıl önce tamamlanmasına rağmen, hizmete alınamayan Sayda Türk Hastanesi'nin bir an önce açılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat verdiği belirtildi.

 • FBI, Beyrut patlaması soruşturmasına katılacak!

  Dünya, 13 Ağustos 2020

  FBI, Beyrut patlaması soruşturmasına katılacak!

  ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Hale, Lübnan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Hale, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), Beyrut Limanı'nda yaşanan patlamaya ilişkin soruşturmada yer alacağını bildirdi.

 • Beyrut'ta 15 günlük OHAL ilan edildi

  Dünya, 13 Ağustos 2020

  Beyrut'ta 15 günlük OHAL ilan edildi

  Beyrut Limanı'nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ilk kez toplanan Lübnan Meclisi, Beyrut'ta bugünden itibaren 15 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı

  "Beyrut'taki patlamanın hasarı 15 milyar doları aşabilir!"

  Dünya, 12 Ağustos 2020

  "Beyrut'taki patlamanın hasarı 15 milyar doları aşabilir!"

  Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta meydana gelen şiddetli patlamanın ülkede yol açtığı maddi hasarın 15 milyar doları aştığının tahmin edildiğini aktardı

  Lübnan'da protestolar devam ediyor!

  Dünya, 11 Ağustos 2020

  Lübnan'da protestolar devam ediyor!

  Lübnan'ın başkenti Beyrut Limanı'ndaki şiddetli patlamanın ardından 8 Ağustos'ta "Hesap Günü" sloganlarıyla başlayan protestolar, Başbakan Hassan Diyab'ın dün istifasını sunmasına rağmen erken seçim ve Cumhurbaşkanı Avn ile parlamentonun istifası talebiyle devam ediyor.

 • Lübnan hükümeti istifa etti!

  Dünya, 10 Ağustos 2020

  Lübnan hükümeti istifa etti!

  Başbakan Diyab, Bakanlar Kurulunun ardından Başbakanlık binasında düzenlediği basın toplantısıyla istifasını açıkladı. Diyan, "Ülkenin kurtarılması için bir kapı açmak istiyoruz, bu nedenle de hükümetin istifasını duyuruyorum." dedi.

 • Kanada’dan Lübnan’a 30 milyon dolar yardım

  Dünya, 11 Ağustos 2020

  Kanada’dan Lübnan’a 30 milyon dolar yardım

  Kanada Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Justin Trudeau, Kanada’nın, Beyrut'taki trajik patlamanın ardından hayatlarını ve şehirlerini yeniden inşa etmeye çalışan Lübnan halkının yanında olduğunu belirtti

 • Diyab'a yeni hükümet kurulana kadar görevi sürdürme talebi!

  Dünya, 10 Ağustos 2020

  Diyab'a yeni hükümet kurulana kadar görevi sürdürme talebi!

  Lübnan Cumhurbaşkanlığı Genel Müdürü Antoine Şukayr, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın, istifasını sunan Başbakan Hassan Diyab'dan yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürmesini istediğini belirtti. Şukayr, Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın, çalışmalarından dolayı Diyab ve kabine üyelerine teşekkür ettiğini söyledi.

  İsrail'den Lübnan'a savaş tehdidi

  Dünya, 10 Ağustos 2020

  İsrail'den Lübnan'a savaş tehdidi

  İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Meclis Dışişleri ve Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah'ı işaret ederek, "En büyük düşmanınız Nasrallah, Lübnan'ın da en büyük sorunudur." ifadelerini kullandı.

  Beyrut Limanı'nın altında tünel olduğu iddialarına yalanlama!

  Dünya, 10 Ağustos 2020

  Beyrut Limanı'nın altında tünel olduğu iddialarına yalanlama!

  Lübnan, geçen hafta şiddetli patlamanın meydana geldiği Beyrut Limanı'nın altında yerel bir örgüte ait tünel olduğuna ilişkin iddiaları yalanladı.

 • Lübnan dönüşü kritik mesajlar

  Dünya, 10 Ağustos 2020

  Lübnan dönüşü kritik mesajlar

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lübnan'a gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Oktay, "Bizim için tek Lübnan var. Türkiye ile Lübnan ilişkileri bir komşu olma ötesinde bir kardeş,dost ilişkisi. Lübnan’ın yaralarını birlikte saracağız" dedi. Doğu Akdeniz ile ilgili mesajlar veren Çavuşoğlu ise "Herkes Yunanistan’ın niyetinin iyi olmadığını gördü. Yunanistan-Mısır arasındaki anlaşma ile haklılığımız ortaya çıktı. Artık kimse bize Akdeniz’de gerilim yaratıyorsunuz diyemez" diye konuştu

 • Lübnan'da bir bakan daha istifa etti!

  Dünya, 09 Ağustos 2020

  Lübnan'da bir bakan daha istifa etti!

  Beyrut’ta 4 Ağustos’ta meydana gelen patlamanın ardından Çevre Bakanı Damianos Kattar, istifa ettiğini açıkladı.

 • Beyrut'a 253 milyon avroya yakın yardım toplandı!

  Dünya, 09 Ağustos 2020

  Beyrut'a 253 milyon avroya yakın yardım toplandı!

  Fransa ve Birleşmiş Milletler'in (BM) öncülüğünde düzenlenen "Uluslararası Beyrut ve Lübnan Halkına Destek Konferansı'nda" Beyrut için 252,7 milyon avro yardım toplandığı bildirildi.

  "Beyrut'taki hasarın onarılması için büyük çabalar gerekiyor"

  Dünya, 09 Ağustos 2020

  "Beyrut'taki hasarın onarılması için büyük çabalar gerekiyor"

  Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkesinde faaliyet gösteren en büyük limanda yaşanan şiddetli patlamayla başkent Beyrut'ta oluşan hasarın onarımı için büyük çaba harcanması gerektiğini söyledi.

  Macron: Lübnan'ın geleceği tehlikede!

  Dünya, 09 Ağustos 2020

  Macron: Lübnan'ın geleceği tehlikede!

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Lübnan için gerçekleştirilen donörler konferansında gerçekleştirildiği açılış konuşmasında, "Lübnan’ın geleceği tehlikede" diyerek, dünya liderlerinden Lübnan halkına destek çağrısı yaptı.

 • Lübnan için online yardım konferansı

  Dünya, 09 Ağustos 2020

  Lübnan için online yardım konferansı

  Beyrut’ta yaşanan patlamanın ardından dünya liderleri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önderliğinde online yardım konferansında bir araya gelecek.

 • Beyrut'taki protestolarda 1 ölü, 238 yaralı

  Dünya, 09 Ağustos 2020

  Beyrut'taki protestolarda 1 ölü, 238 yaralı

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, 4 Ağustos'ta meydana gelen, 158 kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 binden fazla kişinin yaralanmasına yol açan şiddetli patlamadan sorumlu tuttukları yönetimi protesto eden göstericilerin eylemlerinde, güvenlik güçlerinde görevli 1 kişi öldü, 238 kişi yaralandı. Dışişleri, Ekonomi ve Çevre ile Enerji bakanlığı binalarını basan göstericiler, askerlerin ikna çalışmalarıyla çıkarıldı. Lübnan Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed, Lübnan halkından özür dileyerek hükümetteki görevinden istifa etti.

 • Beyrut'ta öfke sokağa taştı!

  Dünya, 08 Ağustos 2020

  Beyrut'ta öfke sokağa taştı!

  Lübnan'ın başkenti Beyrut’taki protestolar sırasında 1 polis memuru hayatını kaybederken, çıkan olaylarda yaralananların sayısı 238’e yükseldi

  Oktay: Beyrut Limanı'nın inşası için hazırız

  Dünya, 08 Ağustos 2020

  Oktay: Beyrut Limanı'nın inşası için hazırız

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, felaket bölgesine dönüşen Lübnan'ın başkenti Beyrut'a destek ziyareti gerçekleştirdi. Oktay öncülüğündeki Türk heyeti Beyrut'ta bir dizi resmi görüşmenin ardından, patlama bölgesinde incelemelerde bulundu. Ziyarette, muhataplarına, ciddi şekilde zarar gören Beyrut Limanı ve çevresindeki binaların inşası konusunda Türkiye'nin yardım için hazır olduğunu anlatan Oktay, liman tekrar ayağa kaldırılıncaya kadar Mersin Limanı'nın Lübnan'ın hizmetinde olacağını ifade etti.