KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Norveç

Norveç, Avrupa'nın kuzeyinde yer alan İskandinav Yarımadası'nın batısında konumlanan ve açık adı Norveç Krallığı olan ülkedir. Başkenti Oslo'dur ve ülke anayasal monarşi ile yönetilmektedir.

Avrupa ortalamasının üzerinde bir yaşam kalitesine ve ekonomik gelişmişliğe sahip olan Norveç, Avrupa ülkelerinden çok daha iyi olduğu için Avrupa Birliği'ne girmek istemeyen bir ülkedir. Ekonomik olarak ülke kıyıalrında yer alan petrol rezervlerinin zengin olması ve Avrupa/dünya balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile de gelişmiştir.

Norveç ülkesi, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn ile birlkte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir ve bu örgütten ayrılın Avrupa Birliği'ne girmeyi istememektedir.

Ülkede Avrupa Birliği'ne katılma konusunda iki defa referandum yapılmış, iki referandumda da red oyu çıkmıştır ancak günümüzdeki anketlere göre AB'ye katılma isteği oranı %50'yi aşmıştır.

Norveç'teki en büyük sorun ise işgücü eksikliğidir. Zira nüfusun büyük çoğunluğu yaşlı olduğu için nüfus da azalmaktadır.

Norveç Haberleri

 • Dünyada indirim furyası

  Para, 20 Eylül 2019

  Dünyada indirim furyası

  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 25 baz puanlık faiz indiriminin ardından Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Endonezya, Ürdün ve Katar da benzer oranda indirime gitti. Japonya ve İngiltere faizleri sabit tutarken Norveç Merkez Bankası 25 baz puanlık faiz artırımı kararı aldı. Bu, Norveç'in 2019'daki üçüncü faiz artırımı oldu. Faiz indirimi için Fed'i beklemeyen TCMB ise 750 baz puanla bu yıl en sert faiz indirimine imza atan merkez bankası olmayı sürdürdü. Selim Karahan'ın haberi

 • Çavuşoğlu'ndan F-35 açıklaması!

  Dünya, 30 Ağustos 2019

  Çavuşoğlu'ndan F-35 açıklaması!

  Son dakika! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Norveçli mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından önemli açıklamalarda bulunarak, Rusya'nın Esad rejimine bağlı güçlerin İdlib'de TSK gözlem noktalarına saldırmayacağı yönünde güvence verdiğini söyledi. Çavuşoğlu, "ABD'den F-35 almak istiyoruz, alamazsak farklı alternatiflere bakarız" dedi.

 • Venezuela'da hükümet ile muhalefet arasındaki görüşmeler tekrar başlayabilir

  Dünya, 30 Ağustos 2019

  Venezuela'da hükümet ile muhalefet arasındaki görüşmeler tekrar başlayabilir

  Venezuela Devlet Başkanı Maduro "Norveç hükümetiyle temas kurduk, birçok toplantı yapıldı ve Venezuela muhalefeti temsilcileriyle de tekrar temas kurduk." dedi.

  Çavuşoğlu Norveç'te 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna katıldı

  Gündem, 29 Ağustos 2019

  Çavuşoğlu Norveç'te 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna katıldı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "26 Ağustos 1071'de Anadolu'nun kapılarını açan ecdadımız, 30 Ağustos Zaferi ile bu toprakları sonsuza dek Türk yurdu olarak muhafaza edeceğimizi ilan etti. Bu zafer, Türk milletinin istiklalini ve istikbalini koruma konusundaki kararlılığının sembollerinden biri olarak tarihteki yerini aldı." dedi

  Cuma namazı sırasında Müslümanlara kalkan oldular!

  Dünya, 24 Ağustos 2019

  Cuma namazı sırasında Müslümanlara kalkan oldular!

  Norveç'in başkenti Oslo'da iki hafta önce El Nur Camisi'ne yapılan saldırının yankıları devam ediyor. Norveç'te Hristiyanlar cuma namazı anında bu hafta da camiye kalkan oldular.

 • Cami saldırısını önleyenler kahraman oldu!

  Dünya, 17 Ağustos 2019

  Cami saldırısını önleyenler kahraman oldu!

  Norveç'te Afganlara ait El-Nur İslam Merkezi Cami'ne yönelik saldırıyı önleyen Muhammed Refik ve Muhammed İkbal Jave, polis müdürü ve Barum belediye başkanı ile görüştü. Polis, ikiliye kahraman şeklinde hitap ederek çiçek verdi

 • Cami saldırısı İsveç ile Norveç'i birbirine düşürdü

  Dünya, 13 Ağustos 2019

  Cami saldırısı İsveç ile Norveç'i birbirine düşürdü

  Norveç Başbakanı Solberg, İskandinavya'da ırkçı grupların merkezinin İsveç olduğunu belirterek, Norveç'in buna karşı önlem alması gerektiğini söyledi.

 • Norveç'teki cami saldırganı mahkemeye çıkarıldı

  Dünya, 12 Ağustos 2019

  Norveç'teki cami saldırganı mahkemeye çıkarıldı

  Norveç'in Barum şehrinde Afganlara ait El-Nur İslam Merkezi Camisi'ne düzenlenen saldırıya ilişkin gözaltına alınan Norveçli Manshaus, "cinayet" ve "terör saldırısı" suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı

  Cami saldırısı terör eylemi kabul edildi

  Dünya, 12 Ağustos 2019

  Cami saldırısı terör eylemi kabul edildi

  Norveç'in başkenti Oslo'da Kurban Bayramı arifesinde bir camide düzenlenen silahlı saldırı, terör eylemi şüphesiyle soruşturulacak. Norveç'in Barum şehrinde Afganlara ait El-Nur İslam Merkezi Camisi'ne düzenlenen saldırıya ilişkin gözaltına alınan 21 yaşındaki Norveçli Philip Manshaus, "cinayet" ve "terör saldırısı" suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı.

  Norveç'te cami saldırısına terör soruşturması

  Dünya, 11 Ağustos 2019

  Norveç'te cami saldırısına terör soruşturması

  Norveç'te dün camiye silahlı saldırı gerçekleştiren şüpheli hakkında terör soruşturması başlatıldı.

 • ABD'li şarkıcı Pink'in özel jeti yandı

  Dünya, 07 Ağustos 2019

  ABD'li şarkıcı Pink'in özel jeti yandı

  Norveç'ten Danimarka'ya uçan ABD'li şarkıcı Pink'in özel jeti, Doğu Jutland Metropol bölgesindeki Aarhus Havalimanı'na inişi sırasında yandı.

 • Kanlı saldırı okullarda ders olacak!

  Dünya, 23 Temmuz 2019

  Kanlı saldırı okullarda ders olacak!

  Norveç'te 22 Temmuz 2011 yılında ülke tarihinin en büyük katliamını yaparak, aralarında Türk kızı Gizem Doğan'ın da bulunduğu 77 kişiyi katleden Anders Behring Breivik'in bu canice ideolojisi müfredata sokularak okullarda ders olarak okutulacak

 • Japonya'da balina avı yasağı kalktı

  Dünya, 03 Temmuz 2019

  Japonya'da balina avı yasağı kalktı

  Japonya’da 1986 yılında yürürlüğe girilen balina avlama yasağı, 1 Temmuz itibarıyla son buldu. Yasağın kalkmasıyla beraber Japon balıkçılar ticari balina avına başladı

  Bilim adamlarını şoke eden yolculuk!

  Dünya, 03 Temmuz 2019

  Bilim adamlarını şoke eden yolculuk!

  Norveç Kutup Enstitüsünün yaptığı bir araştırma sonucunda, bir kutup tilkisi Norveç'ten Kanada'ya tam 3 bin 500 km yürüyerek bilim adamlarını şok etti.

  İngiltere yarı finalde

  Futbol, 28 Haziran 2019

  İngiltere yarı finalde

  FIFA Kadınlar Dünya Kupası çeyrek final eşleşmelerinin ilk maçında İngiltere, Norveç'i 3-0 yenerek yarı finale çıktı

 • Norveç'te 'saatsiz' yaşam isteniyor!

  Dünya, 18 Haziran 2019

  Norveç'te 'saatsiz' yaşam isteniyor!

  Norveç'te Tromsö yakınlarındaki Sommaröy adası sakinleri, dünyada saat kullanmayan ilk toplum olmak istiyor.

 • Norveç'te Kur'an-ı Kerim provakasyonu

  Dünya, 16 Haziran 2019

  Norveç'te Kur'an-ı Kerim provakasyonu

  Norveç'te İslamın yasaklanması için bir gösteri yapan aşırı sağcı "Norveç'in İslamlaşmasını Durdurun (Stop Islamisation of Norway-SION)" grubunun yöneticisi Anna Braten, Kur'an-ı Kerim'i yere fırlatarak Müslümanlara hakaretler yağdırdı

 • Denizcilikte '10 Başarılı Kadın' listesinde 2 Türk

  Dünya, 06 Haziran 2019

  Denizcilikte '10 Başarılı Kadın' listesinde 2 Türk

  Norveç'te denizcilik sektöründe uluslararası başarı göstermiş 40 yaş altı genç kadın profesyonellerinin seçildiği "İzlenecek 10 Başarılı Kadın" listesine bu yıl 2 Türk girdi.

  Yaptığı iyilik hayatını elinden aldı!

  Sağlık, 13 Mayıs 2019

  Yaptığı iyilik hayatını elinden aldı!

  Tatile Filipinler'e giden Norveçli 24 yaşındaki Birgitte Kallestad, yavru bir köpek tarafından ısırıldı. Haftalar sonra rahatsızlanan genç kız kuduz yüzünden hayatını kaybetti