KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Hulusi Akar

Hulusi Akar, TSK’da “eğitmen” kimliğiyle ön plana çıkan bir komutan olarak tanınıyor. Taşıdığı her rütbede kişisel gelişimine de büyük önem veren Akar 2005 yılında tümgeneral rütbesindeyken, Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora yaptı. İngilizce doktora çalışması, “Ermenistan’a Harbord Askeri Misyonu: Amerikan Hakikati Araştırma Komisyonu’nun Hikâyesi ve Türk-Amerikan İlişkilerine Etkileri” başlığını taşıyor.

ABD’li General James G. Harbord’un liderliğindeki heyet, 1. Dünya Savaşı sonrasında ABD Başkanı Thomas Woodrow Wilson tarafından bağımsız bir Ermeni devletinin kurulup kurulamayacağı, sınırlarının nasıl olacağı ve soykırım iddialarının araştırılması için görevlendirilmişti. General Harbord, Washington’a soykırım iddialarının “gerçeği yansıtmadığını” rapor etmişti. Orgeneral Akar tezinde, “Harbord heyetinin raporu, Türk-Amerikan ilişkilerinin Ermeni lobisinin etkisinden bağımsız olarak sürdürülebilmesini sağladı” görüşünü ortaya koydu.

EĞİTİM ODAKLI BİR KARİYER

Orgeneral Akar 1952 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. “Taş mektep” adıyla sinema filmi de çekilen Kayseri Lisesi’nde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile aynı yıllarda okudu. 1972’de Kara Harp Okulu, 73’te Piyade Okulu’ndan mezun oldu. 1982’de Kara Harp Akademisi’ni, 1985’te Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni tamamladı. Başarılı bir subay olarak eğitimini yurtdışında sürdürme hakkı kazandı ve 1987’de ABD Silahlı Kuvvetler Kurmay Koleji’nden mezun oldu. Kara Harp Akademisi’ne, 10 yıl içerisinde öğretim görevlisi olarak döndü. 1990-1993’te İtalya’nın Napoli kentindeki NATO Güney Bölge Komutanlığı Karargâhı’nda “İstihbarat Subayı” olarak görev yaptı.

ASKER-SİVİL DİYALOĞU

Orgeneral Akar TSK içinde yükseldikçe, sivillerle diyaloğu diğerlerine oranla daha fazla olan görevlere atandı. 1993-1994’te Kara Kuvvetleri Komutanı Özel Kalem Müdürlüğü ile Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü yaptı ardından Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne yükseldi.

1997-1998 yıllarında yurtdışı kariyerine devam etti ve Balkanlar’daki sıcak savaş dönemi sonrasında Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevinde bulundu.

General rütbesindeki ilk görev yeri Tunceli’nin Hozat İlçesi oldu. Terörle mücadelenin yoğun olduğu 1998-2000 yılları arasında Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanı olarak görev yaptı. Ardından üçüncü kez yurtdışı göreve atandı.

OKUL YÖNETİMİ

Orgeneral Akar, 2002’de tümgeneralliğe terfi ettikten sonra önce Kara Harp Okulu , ardından Kara Harp Akademisi Komutanı olarak görevlendirildi. 2007’de korgeneralliğe terfi etti. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’nın ardından 2009-2011 döneminde İstanbul 3. Kolordu Komutanı olarak görev yaptı. O tarihte çok sayıda emekli generalin tutuklu bulunduğu Hasdal Cezaevi de 3. Kolordu Komutanlığı’na bağlıydı.

İSTİFALAR YOL AÇTI

2011’de orgeneral rütbesine “1. sırada” terfi etti. Terfide en üst sırada olması, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve ardından Genelkurmay Başkanlığı’na yükselebilmesinin yolunu açtı. 2011’de dönemin Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının istifası üzerine komuta kademelerinde yaşanan boşluklar, Orgeneral Akar’ın 4 yıl beklemeden, 2013’te Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yükselmesini sağladı.

6 MADALYASI VAR

Orgeneral Akar İç Güvenlik Harekâtı’ndaki başarılarından dolayı Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası’na sahip. TSK Üstün Hizmet Madalyası ile TSK Şeref Madalyası taşıyor. Akar’ın iki de ABD tarafından verilmiş Liyakat Madalyası var. Kore Cumhuriyeti Milli Güvenlik Liyakat Madalyası da Akar’ın madalyaları arasında yer alıyor.

Hulusi Akar Haberleri

 • Akar'dan Doğu Akdeniz açıklaması!

  Dünya, 21 Eylül 2020

  Akar'dan Doğu Akdeniz açıklaması!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında NATO Karargahı'nda gerçekleştirilen toplantılardan beşincisinin yarın yapılmasının planlandığını belirterek, "Biz tabii ki barıştan, istikrardan, müzakere ve diyalogdan yanayız, bunları destekliyoruz fakat herhangi bir oldubittiye de izin vermeyiz. Hem kendi hem de KKTC'li kardeşlerimizin hak, alaka ve menfaatlerini korumakta azimli, kararlı ve muktediriz" dedi.

 • Bakan Akar: Yunan komşularımız NATO'daki görüşmeleri yavaşlatıyor

  Dünya, 18 Eylül 2020

  Bakan Akar: Yunan komşularımız NATO'daki görüşmeleri yavaşlatıyor

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunan heyetinin bir takım ön koşullarla NATO'daki görüşmeleri yavaşlattığını söyledi. Akar, "Toplantıları sonuna kadar destekliyoruz" ifadelerini kullandı

 • Akar ve komuta kademesinden "sürpriz" KKTC ziyareti!

  Dünya, 13 Eylül 2020

  Akar ve komuta kademesinden "sürpriz" KKTC ziyareti!

  Son dakika... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, "Akdeniz Fırtınası-2020 Tatbikatı’nın "Seçkin Gözlemci Günü" faaliyetlerini takip etmek üzere KKTC'ye geldi.

  Hulusi Akar ve komuta kademesi Kaş'ta

  Gündem, 13 Eylül 2020

  Hulusi Akar ve komuta kademesi Kaş'ta

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, Antalya'nın Kaş ilçesine gitti. Bakan Akar, "Her zaman diyalog ve siyasi çözümden yanayız. Her şeyin barış içinde gelişmesinden yanayız" dedi. Akar daha sonra yaptığı açıklamalarda ise, "Herkesi aklı selime davet ediyoruz" ifadelerini kullanarak, "Şu anda Türkiye son derece kararlı. Biz diyalogdan yanayız. Barışçıl yöntemlerle sorunların çözülmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a tepki gösteren Bakan Akar, "Macron desteğin kaybolduğunu gördüğü için bunun asabiyetiyle kendince bu hatalarını örtbas etmeye çalışıyor. Yunanlı komşularımızın Fransızlar tarafından bazı girişimlere kapılmaması, gerçeği görmesi... Yunanistan'ın, Macron'un kendini kurtarma operasyonlarına meze olmaması lazım" diye konuştu

  Bakan Akar'dan flaş açıklamalar

  Gündem, 11 Eylül 2020

  Bakan Akar'dan flaş açıklamalar

  Son dakika.. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Türkiye aleyhine çeşitli kumpaslara girenler, tarihte olduğu gibi bugün de hüsrana uğrayacaklar

 • Bakan Akar, Alman mevkidaşıyla görüştü!

  Dünya, 09 Eylül 2020

  Bakan Akar, Alman mevkidaşıyla görüştü!

  Son dakika... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 • Bakan Akar'dan NATO heyetine 'aklıselim' çağrısı!

  Dünya, 07 Eylül 2020

  Bakan Akar'dan NATO heyetine 'aklıselim' çağrısı!

  Milli Savunma Bakanı Akar, Ankara'da NATO Askeri Komite Başkanı Stuart Peach ile bir görüşme gerçekleştirdi. Akar görüşmede diyalog çağrısının olumlu karşılandığını ifade ederken, diğer ülkelerin de konuya aklımselimle yaklaşmaları gerektiğini aktardı

 • Akar'dan eğitim yılı açılışında önemli mesajlar

  Gündem, 04 Eylül 2020

  Akar'dan eğitim yılı açılışında önemli mesajlar

  Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığını ziyaret ederek yeni eğitim yılı açılış törenine katıldı

  Bakan Akar'dan Doğu Akdeniz mesajı! "Geldikleri gibi giderler"

  Gündem, 03 Eylül 2020

  Bakan Akar'dan Doğu Akdeniz mesajı! "Geldikleri gibi giderler"

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin olarak, "Biz gerginlik peşinde değil inançla, bilimle, hukukla hak ve menfaatlerimizin peşindeyiz. Bunu kimse engelleyemez. Siz eğer Güney Kıbrıs’ın ambargosunu kaldırır dengeleri bu şekilde bozmaya kalkarsanız bu barış değil çatışma, çözüm değil çözümsüzlük getirir. Üçüncü ülkelerin bu konuya aklıselimle bakmaları gerekir. Böyle olursa ancak bu konu çözülebilir. Binlerce kilometreden gelip kabadayılık yapmaya, koruyucu melek rolü oynamaya kalkanlar var. Bunlar gelir ve geldikleri gibi gider" dedi.

  Bakan Akar Libyalı mevkidaşıyla görüştü!

  Dünya, 01 Eylül 2020

  Bakan Akar Libyalı mevkidaşıyla görüştü!

  Son dakika... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Savunma Bakanı Selahaddin Namroush ile bir araya geldi.

 • Bakan Akar'dan o görüntüler için uyarı!

  Gündem, 31 Ağustos 2020

  Bakan Akar'dan o görüntüler için uyarı!

  Milli Savunma Bakanı Akar, Kovid-19'un celp işlemlerine etkisini anlattı. Bakan Akar, "Haziran celbinde 176 bin kişiye, ağustos celbinde 43 bin kişiye test yapıldı. Bunlardan 1350'si pozitif çıktı ve bunlar askere alınmadı. Bedellilerden 15 bin 500 kişiye test yapıldı, 66 pozitif çıktı, bunların askerliği ertelendi. Şu ana kadar operasyon bölgelerimizde herhangi bir sorun çıkmadı. Bunun için de aldığımız sıkı, katı tedbirleri aksaksız, eksiksiz uygulamaya devam ediyoruz" dedi

 • Akar'dan 'tarihi sorumluluk' mesajı

  Gündem, 30 Ağustos 2020

  Akar'dan 'tarihi sorumluluk' mesajı

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Devlet Mezarlığı'nı ziyaret etti. Akar, "Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, dün olduğu gibi bugün de vatanımızı, milletimizi, milli ve manevi değerlerimizi, uluslararası hak, alaka ve menfaatlerimizi her ne pahasına olursa olsun korumakta azimlidir, kararlıdır ve buna muktedirdir. Vatanımızı, milli ve manevi değerlerimizi korumak için sergilediğiniz fedakarlık ve kahramanlıklar, bizler için daima en büyük ilham kaynağı olacaktır. Sizlerden devraldığımız kutsal emanete sahip çıkmak ve bu emaneti gelecek nesillere miras bırakmak, omuzlarımıza yüklenmiş tarihi bir sorumluluktur" dedi

 • MSB'den 30 Ağustos sürprizi

  Gündem, 28 Ağustos 2020

  MSB'den 30 Ağustos sürprizi

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "30 Ağustos Zafer Bayramı'nda internet sayfamızda asil milletimize bir armağanımız olacak" dedi. Akar, "Asil milletimizin sevgisinden, duasından, bize olan güveninden aldığımız ilhamla verilen bütün görevleri bugüne kadar eksiksiz yerine getirmeye çalıştık. Bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu

  Bakan Akar, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ile görüştü

  Dünya, 27 Ağustos 2020

  Bakan Akar, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ile görüştü

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara'ya ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Urisky ile görüştü.

  Bakan Akar'dan Yunanistan'a çağrı!

  Gündem, 27 Ağustos 2020

  Bakan Akar'dan Yunanistan'a çağrı!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan ile yaşanan Doğu Akdeniz krizi hakkında, "Biz konuşmaktan yanayız, her şey açık, biz barış, huzur, hakkımızı, hukukumuzu istiyoruz. Önümüzdeki günlerde Yunan mevkidaşlarımızı ağırlamaktan memnuniyet duyarız. Gelsinler, konuşalım" dedi. Akar, "Biz AB'ye, Fransa'ya sığınarak değil, Türkler ve Yunanlar olarak problemlerimizi çözmemiz lazım, Türkiye'nin gücünü test etmemek lazım" ifadelerini kullandı

 • Akar'dan Libya ziyareti sonrasında önemli açıklamalar!

  Dünya, 18 Ağustos 2020

  Akar'dan Libya ziyareti sonrasında önemli açıklamalar!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'ya yaptığı ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. Akar, "Tarhuna'da neler olduğunu ve oradaki toplu mezarların ne anlama geldiğini herkesin bilmesi, kimin kimi desteklediğini iyi anlaması gerekiyor" ifadelerini kullandı

 • Bakan Akar ve Orgeneral Güler Libya'da!

  Dünya, 17 Ağustos 2020

  Bakan Akar ve Orgeneral Güler Libya'da!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Libyalı yetkililerle görüşmek ve Türk askeri üssünde incelemelerde bulunmak üzere Libya'ya gittiği bildirildi. Milli Savunma Bakanı Akar, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye ile üçlü toplantı gerçekleştirdi

 • Akar ve TSK komuta kademesi Donanma Komutanlığı'nda!

  Gündem, 14 Ağustos 2020

  Akar ve TSK komuta kademesi Donanma Komutanlığı'nda!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, Oruç Reis araştırma gemisine refakat eden askeri gemilerin komuta edildiği Donanma Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunuyor

  Bakan Akar ve TSK komuta kademesi Bakü'de

  Dünya, 13 Ağustos 2020

  Bakan Akar ve TSK komuta kademesi Bakü'de

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi Bakü'de gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında, Türkiye-Azerbaycan Fiili Atışlı Ortak/Müşterek Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü'nü faaliyetlerini izledi.