KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Hulusi Akar

Hulusi Akar, TSK’da “eğitmen” kimliğiyle ön plana çıkan bir komutan olarak tanınıyor. Taşıdığı her rütbede kişisel gelişimine de büyük önem veren Akar 2005 yılında tümgeneral rütbesindeyken, Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora yaptı. İngilizce doktora çalışması, “Ermenistan’a Harbord Askeri Misyonu: Amerikan Hakikati Araştırma Komisyonu’nun Hikâyesi ve Türk-Amerikan İlişkilerine Etkileri” başlığını taşıyor.

ABD’li General James G. Harbord’un liderliğindeki heyet, 1. Dünya Savaşı sonrasında ABD Başkanı Thomas Woodrow Wilson tarafından bağımsız bir Ermeni devletinin kurulup kurulamayacağı, sınırlarının nasıl olacağı ve soykırım iddialarının araştırılması için görevlendirilmişti. General Harbord, Washington’a soykırım iddialarının “gerçeği yansıtmadığını” rapor etmişti. Orgeneral Akar tezinde, “Harbord heyetinin raporu, Türk-Amerikan ilişkilerinin Ermeni lobisinin etkisinden bağımsız olarak sürdürülebilmesini sağladı” görüşünü ortaya koydu.

EĞİTİM ODAKLI BİR KARİYER

Orgeneral Akar 1952 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. “Taş mektep” adıyla sinema filmi de çekilen Kayseri Lisesi’nde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile aynı yıllarda okudu. 1972’de Kara Harp Okulu, 73’te Piyade Okulu’ndan mezun oldu. 1982’de Kara Harp Akademisi’ni, 1985’te Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni tamamladı. Başarılı bir subay olarak eğitimini yurtdışında sürdürme hakkı kazandı ve 1987’de ABD Silahlı Kuvvetler Kurmay Koleji’nden mezun oldu. Kara Harp Akademisi’ne, 10 yıl içerisinde öğretim görevlisi olarak döndü. 1990-1993’te İtalya’nın Napoli kentindeki NATO Güney Bölge Komutanlığı Karargâhı’nda “İstihbarat Subayı” olarak görev yaptı.

ASKER-SİVİL DİYALOĞU

Orgeneral Akar TSK içinde yükseldikçe, sivillerle diyaloğu diğerlerine oranla daha fazla olan görevlere atandı. 1993-1994’te Kara Kuvvetleri Komutanı Özel Kalem Müdürlüğü ile Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü yaptı ardından Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne yükseldi.

1997-1998 yıllarında yurtdışı kariyerine devam etti ve Balkanlar’daki sıcak savaş dönemi sonrasında Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevinde bulundu.

General rütbesindeki ilk görev yeri Tunceli’nin Hozat İlçesi oldu. Terörle mücadelenin yoğun olduğu 1998-2000 yılları arasında Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanı olarak görev yaptı. Ardından üçüncü kez yurtdışı göreve atandı.

OKUL YÖNETİMİ

Orgeneral Akar, 2002’de tümgeneralliğe terfi ettikten sonra önce Kara Harp Okulu , ardından Kara Harp Akademisi Komutanı olarak görevlendirildi. 2007’de korgeneralliğe terfi etti. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’nın ardından 2009-2011 döneminde İstanbul 3. Kolordu Komutanı olarak görev yaptı. O tarihte çok sayıda emekli generalin tutuklu bulunduğu Hasdal Cezaevi de 3. Kolordu Komutanlığı’na bağlıydı.

İSTİFALAR YOL AÇTI

2011’de orgeneral rütbesine “1. sırada” terfi etti. Terfide en üst sırada olması, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve ardından Genelkurmay Başkanlığı’na yükselebilmesinin yolunu açtı. 2011’de dönemin Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının istifası üzerine komuta kademelerinde yaşanan boşluklar, Orgeneral Akar’ın 4 yıl beklemeden, 2013’te Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yükselmesini sağladı.

6 MADALYASI VAR

Orgeneral Akar İç Güvenlik Harekâtı’ndaki başarılarından dolayı Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası’na sahip. TSK Üstün Hizmet Madalyası ile TSK Şeref Madalyası taşıyor. Akar’ın iki de ABD tarafından verilmiş Liyakat Madalyası var. Kore Cumhuriyeti Milli Güvenlik Liyakat Madalyası da Akar’ın madalyaları arasında yer alıyor.

Hulusi Akar Haberleri

 • Akar: Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız

  Dünya, 10 Temmuz 2020

  Akar: Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız

  Kiev'de Ukrayna Savunma Bakanlığı'nı ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Akar, "Bir kez daha ifade etmek istiyorum ki biz Türkiye olarak Kırım'ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız" dedi.

 • Bakan Akar'ı Kiev'de duygulandıran "not"

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  Bakan Akar'ı Kiev'de duygulandıran "not"

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna'nın başkenti gerçekleştirdiği resmi ziyarette, Ukraynalı yaşlı bir kadının Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliğinin kapısına Türk askerine başarı dileyen bir not bıraktığı ifade etti.

 • Bakan Akar: AB Türkiye'ye objektif olarak yaklaşmalı!

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Bakan Akar: AB Türkiye'ye objektif olarak yaklaşmalı!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüştü. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Akar, AB'nin Türkiye'ye ön yargılardan uzak şekilde ve objektif olarak yaklaşmasının her iki tarafa da büyük yarar sağlayacağını belirtti

  BAE'den utanmazca yalanlar

  Gündem, 06 Temmuz 2020

  BAE'den utanmazca yalanlar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Libya ziyaretinin ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait uçaklar Türkiye'nin kalıcı üslenme konusunda iradesinin olduğu Al Vatiyye üssünü vurdu. Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler'in de saldırıda hayatını kaybettiği yalanı önce Birleşik Arap Emirlikleri'nin yüzde 50 ortağı olduğu Sky News Arabia televizyon kanalında, daha sonra İngilizce Wikipedia'da yer aldı

  Akar: Fransa, Türkiye'den özür dilemeli

  Dünya, 04 Temmuz 2020

  Akar: Fransa, Türkiye'den özür dilemeli

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'ya yaptığı ziyarette Orta Akdeniz'de görev yapan Türk Deniz Görev Grubu gemisi TCG Giresun'u ziyaret etti. Akdeniz'de Fransız gemisinin taciz edildiği iddiasıyla ilgili konuşan Akar, "Askeri değil politik birtakım hesaplar peşinde yapılan kumpaslar. Fransa Türkiye'den özür dilemeli." şeklinde konuştu.

 • Bakanı Akar'dan kritik Libya ziyareti

  Dünya, 03 Temmuz 2020

  Bakanı Akar'dan kritik Libya ziyareti

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler Libya'ya gitti. Bakan Akar, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Türk ve Libyalı askerlerle bir araya geldi

 • "Mehmetçik gerekeni yapmaya devam ediyor"

  Gündem, 25 Haziran 2020

  "Mehmetçik gerekeni yapmaya devam ediyor"

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türk donanmasının bir Fransız gemisini taciz ettiği" iddiasına ilişkin, "Ne kadar haklı olduğumuzun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Biz bütün açıklığıyla olanları kendilerine ilettik. Hiçbir şekilde oradaki Türk gemilerinin kural dışı bir faaliyette bulunmadığını video çekimleri, fotoğraflar, radar kayıtları ile çıkardık, ortaya koyduk" dedi

 • MSB'den önemli paylaşım! Kararlı, güçlü ve korkusuz!

  Gündem, 19 Haziran 2020

  MSB'den önemli paylaşım! Kararlı, güçlü ve korkusuz!

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Haftanin'de yürütülen 'Pençe Kaplan Operasyonu'na ilişkin bir video paylaşımında bulundu. Paylaşımda komandoların teröristleri, "ara, bul, yok et" parolasıyla harekatı icra ettiği vurgulandı. Paylaşım büyük beğeni topladı. Diğer yandan Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK'nın komuta kademesi, Pençe-Kaplan Operasyonu'nun sevk ve idare edildiği sınır hattındaki harekat merkezine geldi.

  36 saatte 500 hedef vuruldu!

  Gündem, 18 Haziran 2020

  36 saatte 500 hedef vuruldu!

  Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyi Haftanin bölgesindeki teröristlere yönelik başlatılan Pençe-Kaplan Operasyonu'nun geçen yaklaşık 36 saati içinde terör örgütüne ait 500'den fazla hedef top, Fırtına obüsü, ÇNRA'nın yanı sıra SİHA ve F-16'lardan yapılan atışlarla imha edildi. Komandoların, yer yer 1900 metre ve üzeri yüksekliğe ulaşan zorlu arazi koşullarındaki hava hücum harekatı başarıyla sürerken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Pençe-Kaplan Operasyonu gayet güzel şekilde gidiyor. Aynı ciddiyet ve kararlılıkla devam edip inşallah başarılı bir şekilde bu operasyonu da sonlandıracağız" dedi.

  Rus bakanlar Ankara'ya geliyor!

  Dünya, 13 Haziran 2020

  Rus bakanlar Ankara'ya geliyor!

  Son dakika haberi... Rusya Dışişleri ve Savunma Bakanları'nın yarın Ankara'ya gelerek Mevlüt Çavuşoğlu ve Hulusi Akar'la birer görüşme gerçekleştirecekleri belirtildi

 • Bahriye subayından duygulandıran fedakarlık

  Gündem, 13 Haziran 2020

  Bahriye subayından duygulandıran fedakarlık

  Orta Akdeniz'deki görevi sırasında babasının vefat haberini alan Türk askeri gemisinin komutanı, yaşadığı acıya rağmen cenaze törenine katılmasına yönelik planlamaları reddetti.

 • Bakan Akar, NATO Genel Sekreteri ile görüştü!

  Dünya, 12 Haziran 2020

  Bakan Akar, NATO Genel Sekreteri ile görüştü!

  Son dakika... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 • Bakan Akar'dan kritik açıklamalar!

  Gündem, 10 Haziran 2020

  Bakan Akar'dan kritik açıklamalar!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, asker celp işlemleri hakkında "182 bin gencimizin sevkleri, Sağlık Bakanlığı ile koordineli yapılacak testlerin ardından mümkün olacak" dedi. Terör operasyonları hakkında bilgi veren Bakan Akar, "24 Temmuz 2015ten bugüne 16 bin 871, bu yılın başından itibaren ise 431 terörist etkisiz hale getirildi" diye konuştu. Libya'daki son durumu değerlendiren Akar, "Arkasındaki destek çekildikçe, ortadan kalktıkça Hafter'in orada kaybolacağı kesin" dedi

  Bakan Akar ve komutanlar sınırda!

  Gündem, 05 Haziran 2020

  Bakan Akar ve komutanlar sınırda!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki komutanlarla sınır hattındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanların sınır bölgesindeki toplantısına telefonla katılarak birlik komutanlarına hitap etti.

  O görüntüler hakkında soruşturma!

  Gündem, 05 Haziran 2020

  O görüntüler hakkında soruşturma!

  Sosyal medyada, bir askere kıdemli diğer askerler tarafından yaptırılan hareketler tepki çekti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın talimatıyla o askerler hakkında inceleme başlatıldı.

 • 370 bin yükümlü yoklama kaçağı!

  Gündem, 04 Haziran 2020

  370 bin yükümlü yoklama kaçağı!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2019 yılının sonu itibariyle 370 bin yükümlünün yoklama kaçağı durumunda olduğunu bildirdi.

 • 4 bin 562 personel TSK'dan ihraç edildi!

  Gündem, 03 Haziran 2020

  4 bin 562 personel TSK'dan ihraç edildi!

  OHAL'in kaldırılmasından bu yana Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın onayıyla 4 bin 562 personel TSK'dan ihraç edildi, 531 emekli askerin rütbeleri geri alındı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Amacımız bu teröristleri içimizden tamamen temizlemek, bu şanlı üniformayı tek bir hainin bile taşımasına engel olmak, buna müsaade etmemektir" dedi

 • Bakan Akar açıkladı! Terhisler başlıyor!

  Gündem, 28 Mayıs 2020

  Bakan Akar açıkladı! Terhisler başlıyor!

  Koronavirüs nedeniyle askerlerin terhisleri 31 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı açıklamada, kışlalarda tedbirlerin alındığını vurgulayarak, "Terhis olacak gençlerimiz 18 Mayıstan bu yana tedbir amaçlı gözetim altında. Şu ana kadar bunlar arasında herhangi bir vakaya rastlanmadı. Amacımız Mehmetçiği evlerine sağlıklı olarak göndermek, evlerinden birliklerimize gelecek gençlerimizin sağlam şekilde intikalini sağlamaktır" diye konuştu

  Bakan Akar'dan 'kurumsal yaklaşım' çıkışı!

  Gündem, 25 Mayıs 2020

  Bakan Akar'dan 'kurumsal yaklaşım' çıkışı!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bayramlaşma sırasında gündemi değerlendirdi. Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla duygusal, kişisel, ön yargılı bilgi ve yorumların dışında, vazifesini hukuk çerçevesinde ve şeffaf şekilde yapma gayreti içindedir" derken, "Asil milletimizin bağrından çıkan TSK, kurumsal bir yaklaşımla daima, ‘ben’ demeden ‘biz’ diyerek akıl ve bilim ışığında anayasa ve yasalar çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda milletinin emrinde, görevinin başındadır" ifadelerini kullandı