KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Volkswagen

Volkswagen;

17 Ocak 1934’te, yeni Alman yönetimi  Ferdinand Porsche’nin "Volkswagen"(halk otomobili) adını verdiği bir araç dizaynıyla tanıştı. Almanya’da, 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne Volkswagen AG firması kurduruldu. Şirketin adı, "halkın arabası" anlamına gelmektedir. İlk Kaplumbağa’nın tasarım ve geliştirilmesi 1934 ve 1938 yılları arasında gerçekleştirildi ve toplam 4 yıl sürdü. 1938 yılında Volkswagen son halini almış oldu. Günümüze değin 21.3 milyondan fazla otomobil üretildi. 1945 de 1.785 adet VW – Kaplumbaga üretilmisti.

"Halk otomobili", henüz tamamlanmamış fabrikada askeri araç olarak üretilmeye başlandı ve araca arka koltuklar eklendi. Porsche’ye Volkswagen’i askeri amaçlı bir araca çevirme görevi verildi. Böylece "Kubelwagen", askeri jip tipi araç oluşmuş oldu. Daha sonra "Kubelwagen" örnek alınarak yüzer gezer tip "Schwimmwagen"(yüzen otomobil) oluşturuldu. Bu henüz tamamlanmamış fabrikada toplamda 50.788 "Kubelwagen", 14.276 "Schwimmwagen", üretildi. Savaşın sonuna kadar da sadece 630 Beetle üretilmişti. "Servis ve Yedek Parça" departmanı Almanya çapında servis organizasyonunu kurmaya başladı. 1940'da 219 ana atölye, 842 ikincil atölye ve 1061 sözleşmeli atölye mevcuttu. Bunların çogunlugunun savaş sonunda sözleşmelerini yenilemeleri şaşırtıcı bir gelişmeydi, çünkü bu dönemde araçların üretimine henüz başlanmamıştı.

14 Ekim’de, savaş sonrasındaki 10.000 Volkswagen üretim hattından çıktı. Dikkat çekici bir nokta'da, savaş bittikten sonraki 2 haftada, geçmiş 7 senedeki toplam üretim kadar üretimin gerçekleştirilmesiydi. Standart salon versiyonunun 5.000 Mark olarak belirlenen fiyatı aracın şahıslar tarafından alımını zorlaştırıyordu.

1947′de Fabrika yönetimi, Hannover’deki ihracat fuarında yer alarak, Volkswagen’ı ihraç etmeye karar verdi. Devamında Dünya çapında elde edilen başarı göz önüne alınacak olursa, bu kararın ne kadar önemli oldugu görülür. İlk ithalatçı ve dağıtımcı, 1947’de sözleşmeyi imzalayan Hollanda’daki Pon kardeşlerdi.

Heinrich Nordhoff’un, Volkswagen fabrikasının yönetimini üstlenmesinden sonra 1948 Mayıs’ında, üretim hattından 25 000.Volkswagen çıktı. Şirketin tescilli bürosu Berlin’den Wolfsburg’a taşındı. Bu da normale dönüşü tamamlayan son adım oldu. "Kaplumbaga"nın inanılmaz yükselişi başladı.
Transporter oldu. Tıpkı kaplumbaga gibi, bu araç da eşsiz bir çıkış yaptı. Bu araç, Hollanda’lı ithalatçı Pon’a ait taslağın üzerinde geliştirilmis bir modeldir. Baz olarak, fabrikalardaki dahili taşıma için kullanılan "yassı araçlar" alındı.VW Transporter hafif ticari araç pazarında kendi alanında yeni bir tip aracı temsil etti ve zamanla kendi pazarını oluşturdu. "Tip 2" bir ticari aracın akla gelebilecek her türlü işlevine göre tasarlanmış olup, minibüs olarak da kullanılabilmekteydi. Yıl sonunda, günlük Transporter üretimi 60 adete çıkmıştı. Devam eden senelerde bu araç, Beetle'ın "en iyi satan modeli" oldu.

23 Mart’ta, Volkswagen do Brasíl S.A. , São Bernardo do Campo’da kuruldu. Böylece yabancı ülkede bulunan en önemli şube de kurulmuş oldu. Başlangıçta, Volkswagen São Paulo’da Almanya’dan gelen parçaların montajı yapılıyordu. Daha sonra Brezilya’daki para biriminin durumu, Volkswagen'ın aynı ülkede üretilen parçaları kullanmaya yönelmesine neden olmuştur. Bu ülkede yeterli teknoloji olmamasından dolayı, Volkswagen Almanya’daki tedarikçileri bu ülkede yatırım yapmaya teşvik ederek daha verimli bir ortak çalışma yapılmasını sağlamıştır. Wolfsburg fabrikası 8.Aralık’ta 250 000. ziyaretçisini kabul etti.

En son model, çift kişilik VW Karmann Ghia Cabriolet, Frankfurt Uluslararası Motor Fuarın’da sergilendi. 28 Aralık’ta, 2.000.000 Volkswagen Wolfsburg'taki üretim hattını terk etti.

"Kaplumbaga", halâ güvenilir ve sağlam bir araç oldugunu ispata devam ederek altıncı kıtada da kayda alınıp onaylanan ilk araç olarak "Antartika 1" ünvanını aldı. Wolfsburg’taki fabrikada VW 1200’ler için tam otomatik montaj hattı açılarak günlük üretimin ihtiyaca göre artması sağlandı. Volkswagen, 25.yılını Wolfsburg'a yeni gençlik merkezleri ve ana okulların inşasını finanse ederek kutladı. Güney Afrika şubesi %100 olarak Volkswagen tarafından satın alındı ve ismi "Volkswagen of South Africa Ltd. " olarak değişirildi. "Volkswagen-Leasing GmbH" firması kuruldu.

5 milyonuncu araç ihraç edildi. Volkswagen fabrikasının karakteristik oluşumu, inşaatın dört güç istasyonlu bacasının inşaatının bitimiyle tamamlandı. Otomobillere olan talep artarken Volkswagen, Ehra Lessien yakınlarında bir alan alarak tasarlanan araçların test alanı halie getirdi.

1973 Volkswagen Passat Mart ayında tanıtıldı. Bu model, gelecekte kişisel ihtiyaçlara uygun üretimi mümkün kılabilecek birçok teknik yeniliğe sahipti. Passat’ta önden çekiş, üstten eksantrik milli, 4 silindirli sıra motor, küçük dönüş çapı, birimsel çelik gövdeye sahipti. Bu model, Wolfsburg’ta üretimi 30 Mayıs'ta sona eren, hava soğutmalı, VW1600 modelinin yerini aldı.
Sonbaharda, dört kapılı, büyük bagaj kapılı Passat Variant tanıtıldı. Volkswagen'in 70’lerin basındaki buluşlarının bir örneği olan, dünya'da ilk defa plastik yakıt depolu üretilen model oldu. Volkswagen Nigeria Ltd. Kuruldu. Arap petrol ambargosu sonucu petrol krizine karşı Almanya’da Pazar günleri trafiğe çıkma yasağı getirildi.

1974 SCIROCCO – uzun bagajı, dört koltuklu, travers motorlu bir coupe araç üretildi. Wolfsburg "Kaplumbaganın sehri" oldu. Wolfsburg’taki kaplumbağa üretimi 11.916.519.araçtan sonra durduruldu.

Kaplumbaga üretimine Emden, Brüksel ve okyanus ötesinde günlük 3.000 adetlik üretimle devam edildi.Golf başarılı bir şekilde "Kaplumbaga"'nın yerini aldı. Yeni teknik konseptiyle, çabuk başarıya ulaştı ve Alman Motor Endüstrisi'nin en çok satan ürünü haline geldi.

1975 Mart ayında yeni Polo tanıtıldı. Modern geniş taşıma aracı olarak Nisan ayında Hannover fabrikasında 1.25 ton ile 1.75 ton arasında üç taşıma kapasite seçenekli LT modeli üretildi. Eylül ayında yapılan Frankfurt Otomobil Fuarı'nda Golf GTI tanıtıldı. Motor 1.6 lt. 110 hp gücünde idi.

1976 Üretime baslanmasından sadece 31 ay sonra, 1 milyonuncu Golf üretim hattından çıktı. Dizel modeli VW müsterilerine ilave bir çekicilik olarak sunuldu.30 milyonuncu Volkswagen üretildi.

1983′te Volkswagen modern "54. holü" açtığında ilk defa bir otomobilin son montajında otomasyon kullanılmış oldu. 300 farklı cıvatalama işlemi tam otomatik olarak yapılıyordu. Ayrıca 54. holde 4.000 isçi çalışıyordu. Golf’ün 2. jenerasyonu halka tanıtıldı. ilk Santana Çin'de üretildi.

1988, Braunschweig fabrikasının 50'inci yıldönümü idi. 1 Mart’ta bu bir "açılıs günü"yle kutlandı. İkbaharda Passat’ın 3. jenerasyonu tanıtıldı. 10.000.000'uncu Golf üretim hatından çıktı.

8 Mart’ta, Volkswagen Transporter 40. yılını kutladı. Beetle "Kaplumbağa" gibi bu araç, sınıfında büyük başarı elde etti. Üç jenerasyonda 6,7 milyon araç üretildi. 15 Eylül'de, 4. nesil Transporter tanıtıldı. Bu yeni modelde motor önde ve önden çekişliydi. Motorlar, 1,5lt. Diesel (45 kW) ile 2,5 lt. Benzinli (81 kW) arasında değişmekteydi.

1993 yılı basında Dr. Ferdinand Piëch Volkswagen AG Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlendi. Eylül ayında Volkswagen, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dört yeni modelini sergiledi; Yeni Passat, Golf Variant, Golf Ecomatic ve Golf Convertible. Aralık ayında 65.000.000’uncu Volkswagen Wolfsburg’daki fabrikada montaj hattına geldi.

1994′te Golf 20. yılını kutlarken, Wolfsburg’daki fabrikada 15.000.000'uncu Golf montaj hattına geldi. Şubat ayında yeni POLO Paris’te dünyaya ilk kez tanıtıldı. Mayıs ayında 500.000'inci T4 üretildi.

1995 Haziran ayında SHARAN uluslararası bir organizasyonla dünya basınına tanıtılırken Eylül ayında Beetle’ın 60. yıl kutlamaları yapıldı. Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarında üç dünya prömiyeri gerçekleşti: Polo Classic, Sharan ve konsept otomobil Noah. 1996 Mart ayında Volkswagen, Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni Beetle’ı tanıttı.

1997 Agustos ayında 4. jenerasyon Golf için yeni karoseri çalışmaları başladı. İlk 12 silindirli Volkswagen’in prömiyeri Tokyo Otomobil Fuarı'nda gerçekleşti. Ocak ayında New Beetle Amerika'da satışa sunuldu, kısa sürede 100.000’in üzerinde sipariş alındı. 1998 Mart ayında Volkswagen Racing Lupo halka tanıtıldı. Haziran ayında 18.000.000’uncu Golf 4. jenerasyonuyla üretim bandından çıktı. 1999 Lupo 3 lt. TDI’ın üretimine başlanması otomotiv tarihinde yeni bir sayfa açtı.

2000 yılında Servis ve iletişim merkezi olarak tanımlanan AutoStadt 1 Haziran’da Wolfsburg’da açıldı. 2001′de Golf e-generation üretilmeye başlandı. Volkswagen’in Microbus konsepti Ocak ayında ilk kez Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Subat ayında Passat W8’in dünya prömiyeri Cenevre Otomobil Fuarı'nda gerçekleşti. Temeli 27 Temmuz 1999’da atılan ve resmi açılısı 2002 yılında gerçeklesen Phaeton’un üretim yeri “Cam Fabrika”’nın üretim bölümü 11 Aralık 2001’de açıldı.

Ocak ayında Volkswagen’in konsept arazi aracı "Magellan"'ın dünya prömiyeri Detroit Otomobil Fuarı'nda gerçekleşti. Volkswagen’in lüks segmentteki temsilcisi Phaeton ilk kez Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı. 19 – 22.03.2002 tarihleri arasında "Cam Fabrika" açılışı gerçekleşti. 2003 yılında Volkswagen-Touran satışa sunuldu.

İlk nesil Touran Mart 2003'te satışa sunulmuştur. İlk nesil Touran’da 1.6, 1.6 FSI, 2.0 FSI benzinli, 1.8 Turbo, 1.9 TDI ve 2.0 TDI dizel motorları bulunuyordu. 2007 yılı sonlarında ise makyajlandı ve ikinci nesline kavuştu. İkinci nesil Touran'da ise 1.4 TSI, 1.6, 2.0 FSI benzinli ve 2.0 TDI dizel motorları bulunur. 1.9 TDI dizel motor ise daha sonra satışa sunulacaktır. Yeni Touran'da ise park asistanı sistemi standart olarak bulunur.

Volkswagen Touareg, 2003 yılında Volkswagen grubu tarafından üretilen spor amaçlı taşıt (SUV). Audi ve Porsche markaları da gruba aittir. Touareg tasarımında Porsche Cayenne ve Audi Q7 ile benzer özellikler taşır. Bratislava, Slovakya’da üretilmektedir.

Volkswagen Tiguan, Volkswagen’nin 2007′de üretmeye başladığı kompakt SUV’dur. Platformunu Volkswagen Golf, Volkswagen Touran, Volkswagen EOS, Volkswagen Passat ve Audi Q3 ile paylaşmaktadır. Bu model Ağustos 2008′de Türkiye’de de satışa sunulmuştur.

Volkswagen Haberleri

 • Bayileri 'online'a taşıdı!

  Otomobil, 04 Haziran 2021

  Bayileri 'online'a taşıdı!

  Volkswagen, satış hizmetlerinin dijitalleştirilmesi yönündeki çalışmaları kapsamında, 'Volkswagen Live!' görüntülü görüşme uygulamasını devreye aldı. Uygulama sayesinde, özellikle pandemi döneminde Volkswagen Yetkili Satıcılarına gidemeyen müşterilerin showroomdaymış gibi ağırlanarak, görüntülü bir şekilde araç tanıtımı yapılacağı kaydedildi. Verilen bilgiye göre, markanın stok durumu, fiyat bilgisi ve ödeme koşulları hakkında bilgi verebileceği aktarıldı

 • 1 Nisan şakası başını yaktı!

  Otomobil, 03 Mayıs 2021

  1 Nisan şakası başını yaktı!

  1 Nisan şakası kapsamında ABD'de ismini 'Voltswagen' şeklinde değiştirdiğini açıklayan Alman otomotiv üreticisi Volkswagen, söz konusu şakanın bedelini ağır ödemek zorunda kalabilir. Şirketin eyleminin piyasalarda etkisine yönelik inceleme başlatan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Volkswagen'in 1 Nisan şakasının menkul kıymet yasasını ihlal edip etmediğine yönelik incelemelerde bulunuyor. Eğer soruşturma sonucunda herhangi bir ihlal tespit edilirse, Volkswagen, yatırımcılarını bilinçli şekilde yanıltarak hisselerinde yapay artış yarattığı gerekçesiyle ağır bir para cezasıyla karşı karşıya kalabilir

 • Alman markadan 'çip' uyarısı

  Otomobil, 26 Nisan 2021

  Alman markadan 'çip' uyarısı

  Otomotiv sektöründe bir süredir devam eden ve markaların üretiminde binlerce adetlik kayıp yaşatan çip krizi hakkında Alman Volkswagen'den (VW) dikkat çeken bir uyarı geldi. Şirketten yapılan açıklamada, Nisan-Haziran döneminde çip krizinin yaratacağı üretim kaybı yılın ilk çeyreğinden daha büyük olacak. Volkswagen Grubu markalarından Seat'ın Başkanı Wayne Griffiths de, Financial Times'a yaptığı açıklamada, "Tedarikçilerimiz ve Volkswagen Grubu bize, ikinci çeyrekte muhtemelen ilk çeyreğe göre daha önemli zorluklarla yüzleşmemiz gerektiğini söyledi" dedi. Araştırmalar, küresel otomotiv endüstrisinin çip tedariki nedeniyle yıl boyunca 964 bin adetlik kayıp yaşayacağını ortaya koyuyor

  Otomotivde en çok satanlar açıklandı

  Otomobil, 04 Nisan 2021

  Otomotivde en çok satanlar açıklandı

  Toplam otomotiv satışları sıralamasında ilk çeyrek itibarıyla Fiat 28 bin 460 adetle ilk sırada yer alırken, Volkswagen 21 bin 259 adetle ikinci ve Renault da 20 bin 111 adetle üçüncü oldu. En fazla satılan otomobil markası Fiat, en çok satılan hafif ticari araç markası da Ford olmaya devam etti. İlk çeyrekte 1 Bentley, 6 Ferrari, 3 Lamborghini, 9 Aston Martin, 15 Maserati ve 26 Jaguar satışı gerçekleştirildi

  Volkswagen, Voltswagen mi oluyor?

  Otomobil, 30 Mart 2021

  Volkswagen, Voltswagen mi oluyor?

  Volkswagen'in, internet sitesine yanlışlıkla koyduğu basın bülteniyle ABD'deki ismini Voltswagen olarak değiştireceği ortaya çıktı. CNBC'nin haberine göre, son dönemde elektrikli otomobil piyasasına yönelik yatırımlar da açıklayan şirketin içten yanmalı motorlara sahip araçlardaki klasik koyu mavi logosu yerine, yeni elektrikli arabalarda açık mavi yeni bir logonun kullanacağı da kaydedildi. Volkswagen konuyla ilgili bir yorumda bulunmazken CNN Int. ise Voltswagen markasının ABD Patent ve Marka Ofisi'ne kaydedilmediğini, bültenin 1 Nisan şakası olabileceğini belirtiyor

 • Yılların Volkswagen’inin elektrikli araba aşkı
 • VW'nin araçlarını Türkiye'de üretecek

  Otomobil, 16 Mart 2021

  VW'nin araçlarını Türkiye'de üretecek

  Ford ve Volkswagen'in 2018 yılında imza attığı anlaşma kapsamında, iki şirketin yeni nesil ticari araçları Ford Otosan fabrikasında üretilecek. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, "Ford Motor Company ve Volkswagen AG arasında 2018 yılından bu yana devam eden iş birliği planları çerçevesinde 1 tonluk orta ticari aracın ortak üretimi için anlaşılmıştır. Bu çerçevede önümüzdeki 5 yıl içerisinde şirketimiz tarafından toplam 1 milyar 390 milyon euro yatırım yapılması yapılması öngörülmektedir" denildi

 • Dizele veda

  Otomobil, 09 Aralık 2019

  Dizele veda

  Volkswagen'in (VW) 1974 yılından bu yana aralıksız ürettiği kompakt hatchback modeli Golf, 8'inci jenerasyonu ile yakın bir zaman önce otomobilseverlerin karşısına çıktı. Tüm dünya gibi, bizim de fotoğraflarından gördüğümüz yeni nesil Golf'ü, yakından incelemek üzere Portekiz'in Porto kentinde gerçekleştirilen Avrupa lansmanında hazır bulunduk. Nesil değişimi ile birlikte 1.6 litre dizel motora veda eden Golf ile 100 kilometrelik beraberliğimiz boyunca, otomobilin yenilenen özelliklerini ve Türkiye'de dizelin eksikliğini yaşatmaması hedeflenen 'yarı hibrit' motorların otomobilde yarattığı değişimleri gözlemledik. Adı haricinde hemen hemen her özelliği değişen Golf'teki en büyük yeniliği ise iç mekan oluşturuyor. Yiğitcan Yıldız yazdı...

  Elektrikli otomobilde yeni dönem!

  Otomobil, 10 Mart 2021

  Elektrikli otomobilde yeni dönem!

  Volkswagen, gelecekteki elektrikli otomobilleri hakkında bilgiler paylaştı. 2026 yılında yeni bir platforma sahip elektrikli sedan model üretilmeyi planlayan Alman şirket, Project Trinity adını verdiği yol haritası kapsamında yeni teknolojiler de tanıtacak. Yapılan açıklamaya göre, yeni platform sayesinde elektrikli otomobiller içten yanmalı bir otomobilin akaryakıt dolum süresi ile eş bir şarj süresine sahip olacak

  19 milyar dolara elektriklenecek!

  Otomobil, 05 Mart 2021

  19 milyar dolara elektriklenecek!

  Volkswagen (VW), 2030'a kadar Avrupa'da sattığı her 10 otomobilden 7'sinin elektrikli olacağını duyurdu. Volkswagen markasının üst düzey yöneticisi Ralf Brandstaetter, "Dijital geleceğe doğru yolda hızımızı artırıyoruz. Önümüzdeki yıllarda Volkswagen'i hiç olmadığı kadar değiştireceğiz" dedi. Alman şirketin 2025 yılına kadar e-mobilite, hibritleştirme ve dijitalleşme yatırımları için 19 milyar dolar kaynak ayırdığı kaydedildi

 • Volkswagen'den Formula 1 sinyali

  Otomobil, 04 Mart 2021

  Volkswagen'den Formula 1 sinyali

  Volkswagen, önümüzdeki yıllarda sürdürebilir yakıt kullanımına geçerek net sıfır karbon hedefini gerçekleştirmek isteyen Formula 1 yarışlarına katılabileceğinin sinyalini verdi. Şirketin bünyesindeki markalardan Porsche ile yarışlara katılabileceği belirtiliyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Porsche Motorsport Başkan Yardımcısı Fritz Enzinger, "Eğer sürdürülebilirlik yönleri, örneğin e-yakıt uygulaması bir rol oynarsa büyük ilgi görür. Porsche ve Volkswagen AG, dünya çapında ilgili tüm yarış serilerinde sürekli değişen düzenlemeleri gözlemliyor. Bu aynı zamanda, 2025'ten itibaren Formula 1 için ortaya çıkan yeni motor ve aktarma organları düzenlemesi için de geçerli" dedi

 • VW ve Microsoft'tan 'bulut' anlaşması

  Otomobil, 12 Şubat 2021

  VW ve Microsoft'tan 'bulut' anlaşması

  Volkswagen (VW) teknoloji şirketi Microsoft, yeni bir işbirliği açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, VW'nin otomobillerindeki yazılımlar Microsoft'un bulut servislerini kullanacak. Hem sürücüsüz otomobiller hem de mevcut araçlardaki sürüş destek sistemleri gibi teknolojileri iki şirket birlikte geliştirecek. Microsoft'un bulut ve yapay zekadan sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Guthrie, "Anlaşma, bugün birkaç sürücü yardım özelliği ile yola çıkan arabaların zamanla onları otonom sürüşe yaklaştıran yeni yetenekler ekleyebileceği anlamına geliyor" dedi

 • Uçan araba için ortak arıyor

  Otomobil, 10 Şubat 2021

  Uçan araba için ortak arıyor

  Otomotiv sektöründe birçok firma uçan otomobil geliştirmek için çalışmalarını sürdürürken, Alman üretici Volkswagen (VW) cephesinden de bir haber geldi. Alman şirketin dünyanın en büyük otomotiv pazarı Çin'de uçan otomobil için araştırmalara başladığı bildirildi. Açıklamada, potansiyel ortaklıklar ve endüstrinin uçan otomobilleri geliştirmeye elverişli olup olmadığının araştırıldığı kaydedildi

  Yeniden en büyük üretici oldu

  Otomobil, 28 Ocak 2021

  Yeniden en büyük üretici oldu

  Otomotiv sektöründe en büyük üretici unvanı 5 yıl aradan sonra yeniden Toyota'nın oldu. 2020'de satışları yüzde 11.3 oranında düşerek 9.53 milyon adet seviyesinde gerçekleşen Toyota, aynı dönemde satışları yüzde 15.2 oranında düşen ve 9.31 milyon adet seviyesine gerileyen Volkswagen'i geride bırakarak tahtın yeni sahibi oldu

 • Ticari görünümlü otomobil satışa sunuldu

  Otomobil, 24 Ocak 2021

  Ticari görünümlü otomobil satışa sunuldu

  Alman otomotiv üreticisi Volkswagen'in hafif ticari modeli Caddy, beşinci nesli ile Türkiye yollarına çıktı. Yerini aldığı modele göre önemli ölçüde bir tasarım değişikliği geçiren araç, markanın binek otomobillerinde kullandığı MQB platformu üzerinde geliştirildi. 2.0 litrelik TDI dizel motor ile satışa sunulan Caddy'de Panel Van ve Kombi olmak üzere iki farklı karoser bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre yeni Caddy 172 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu

 • 'Türkiye kararını pandemi değiştirdi'

  Otomobil, 18 Ocak 2021

  'Türkiye kararını pandemi değiştirdi'

  Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, 2020'de toplam otomotiv ihracatının pandemi kaynaklı azalmasına rağmen kilogram başına ihracatın arttığını açıkladı. Yenigün, "Hibrit araçların ihracatı bize bu değeri getirdi. Türkiye pandemide en az yara alan ülkelerden biri oldu, Avrupa’da en iyi performansı gösteren ülke olduk diyebiliriz" dedi. Yenigün, Volkswagen'in (VW) Türkiye yatırımından vazgeçmesi ile ilgili olarak da, "VW son dakikaya kadar bu projeyi canlı tuttu. Fakat, pandeminin 2023'e kadar sürebileceğine yönelik raporlar planlarında değişiklik yarattı. Benim bildiğim kadarıyla, yatırımın amacı olan yeni modelden vazgeçildi ve mevcut modelin üretimi Slovakya'ya kaydırıldı" bilgilerini paylaştı. Yiğitcan Yıldız yazdı...

 • 'VW yatırımı yeniden gündeme gelebilir'

  Otomobil, 12 Ekim 2020

  'VW yatırımı yeniden gündeme gelebilir'

  Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, pandemiye rağmen talep patlamasının yaşandığı otomotiv sektöründeki gelişmelerin sanayiye etkilerini değerlendirdi. Sanayide çarkların döndüğünü kaydeden Yenigün, "Fakat, gelecek için rehavete uğramamamız lazım. Elektrifikasyon, otonomi ve yazılım konusundaki gelişmeler ve müşteri talepleriyle üretim tarafında yerlilik oranlarının düşme tehlikesi var. Bu konulara çalışıyoruz" dedi. Alman otomotiv üreticisi Volkswagen'in (VW) vazgeçtiği Manisa yatırımı ile ilgili de mesajlar veren Yenigün, "Volkswagen, pandemi ile bağlantılı sıkıntıya tahammül edemedi ve karar değiştirdi. Pandemi sonrası yıllarda bu konunun tekrar gündeme geleceğine inanıyorum" dedi. Yiğitcan Yıldız yazdı...

  Manisa'daki şirketi tasfiye ediyor

  Otomobil, 29 Aralık 2020

  Manisa'daki şirketi tasfiye ediyor

  Türkiye yatırımından bir süre önce vazgeçen Volkswagen (VW), Ekim 2019 tarihinde Manisa'da kurduğu şirketi de tasfiye etme kararı aldı. Bloomberght'nin haberine göre, Tasfiye ilanı Manisa Sicil Gazetesi'nde yayımlandı. Manisa'da tasfiye sürecine giren şirketin sermayesi 943.5 milyon TL olarak açıklanmıştı