KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İspanya

İspanya, Avrupa'nın güneybatısındaki İber Yarımadası'nda yer alan bölgede konumlanan ülkedir. Güneyinde ve doğusunda Akdeniz'e, kuzeyinde ise Atlantik Okyanusu'na kıyısı bulunmaktadır.

Batısında Portekiz, kuzeyinde Fransa ve güneyinde Birleşik Krallık yönetimindeki Cebelitarık bulunmaktadır. Yüzölçümü olarak 504 bin 712 kilometre kare toprağı bulunmaktadır ve Fransa'dan sonra Batı Avrupa bölgesindeki ikinci büyük ülkedir.

İspanya, parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenen anayasal monarşi ile yönetilen bir ülkedir. 1986 yılından beri Avrupa Birliğinin, 1982 yılından beri de NATO'nun bir üyesidir.

Resmi dili İspanyolca'dır ve tanıdığı diller arasında Aragonca, Aranca, Baskça, Katalanca, Leonca ve Galiçyaca bulunmaktadır.

Günümüzde İspanya ekonomisi dünyanın en büyük sekizinci ekonomisidir. Kişi başına düşen gayri safi milli hasıla yaklaşık 33.700 dolardır. Ülkede yaklaşık 22 milyon çalışan bulunmaktadır ve bu çalışanların %3,5'i tarımda %29,8'i sanayide, kalan %66,6'lık kesim de hizmet sektöründe çalışmaktadır. Fakat %22,3'lük işsizlik oranıyla da Avrupa'daki işsizlik ortalaması üstündedir.

İ̇spanya Haberleri

 • İspanya'da 19 ay sonra ilk!

  Dünya, 03 Mayıs 2021

  İspanya'da 19 ay sonra ilk!

  İspanya'da koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında yasaklanan boğa güreşleri yeniden başladı.

 • 5 bin kişilik konser deneyinin sonuçları belli oldu!

  Dünya, 28 Nisan 2021

  5 bin kişilik konser deneyinin sonuçları belli oldu!

  İspanya'da geçtiğimiz ay koronavirüs salgını döneminde ilk kez sosyal mesafe kuralları olmadan gerçekleşen 5 bin kişilik konser deneyinin sonuçları açıkladı. Yetkililer, konserle bağlantılı olarak herhangi bir virüs bulaştığını gösteren işaretin bulunmadığını söyledi.

 • İspanya'da hükümet yetkililerine ölüm tehdidi!

  Dünya, 27 Nisan 2021

  İspanya'da hükümet yetkililerine ölüm tehdidi!

  İspanya'da sol koalisyon hükümetinin üyelerini hedef alan tehdit içerikli mesajlar gönderilmeye devam ediyor. 23 Nisan'da bazı yetkililere gönderilen tehdit içerikli mektupların ardından bir bakana daha içinde kanlı çakı bulunan bir zarf gönderildiği ortaya çıktı

  İspanya'ya gelmeye çalışan düzensiz göçmenlerden 17'si yaşamını yitirdi

  Dünya, 26 Nisan 2021

  İspanya'ya gelmeye çalışan düzensiz göçmenlerden 17'si yaşamını yitirdi

  Kuzey Afrika kıyılarından İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları'na gelmeye çalışan düzensiz göçmenlerden 17'sinin hayatını kaybettiği bildirildi.

  İspanyol gazetesinden Türk SİHA'larına övgü

  Dünya, 20 Nisan 2021

  İspanyol gazetesinden Türk SİHA'larına övgü

  İspanya'da yayın yapan El Periodico gazetesi Bayraktar TB2 SİHA'ların başarısına geniş yer vererek, "Türk insansız hava araçları dünyayı fethediyor" ifadelerine yer verdi.

 • Barselona'da bir ilk! Kilise avlusunda iftar

  Dünya, 16 Nisan 2021

  Barselona'da bir ilk! Kilise avlusunda iftar

  İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk bölgesinin Barselona kentindeki bir Katolik kilisesi, bölgesinde yaşayan Müslümanların talebi sonrası ilk kez Ramazan boyunca kilisenin avlusunda Müslümanlara iftar yemeği vermeye başladı. Girişime öncülük eden Katalonya Faslı Kadınlar Derneği'nin Başkanı Faouzia Chati Badou, "Bu, aslında kültürler arası bir diyalog. Müslümanlar ve Hristiyanlar, biz kardeşiz. Onlar için kilise ne ise bizim için de cami aynı. Her ikisi de Allah'ın evi" dedi. Santa Anna Kilisesi'nin Sorumlusu Rahip Peio Sanchez ise, "Biz birlikte yaşamaya alışık olsak da salgın, dinler arası böyle bir birlikteliğe vesile oldu" diye konuştu

 • İspanya'da aşırı sol ve sağ grupları arasında arbede

  Dünya, 07 Nisan 2021

  İspanya'da aşırı sol ve sağ grupları arasında arbede

  İspanya'nın başkenti Madrid'de aşırı sağ görüşlü Vox partisinin mitingini protesto etmek isteyen aşırı sol gruplara polisin müdahale etmesi sonrasında en az 13 kişinin yaralandığı ve 2 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

 • İspanya'da korona konseri!

  Dünya, 28 Mart 2021

  İspanya'da korona konseri!

  İspanya'da koronavirüs salgını döneminde sosyal mesafesiz ilk konser yapıldı. Organizatörler, bunun bir pilot proje olduğunu, alınan önlemlerden sonra konserle bağlantı vaka artışı tespit edilmemesi durumunda yeni konserleri düzenleneceğini belirtti.

  İspanya'da tartışmalı turist kararı!

  Dünya, 25 Mart 2021

  İspanya'da tartışmalı turist kararı!

  İspanya'da sol koalisyon hükümetinin, koronavirüs salgınında üçüncü dalga riskine karşı Paskalya tatili boyunca "yabancı turiste evet, yerli turiste hayır" kararı ülkede tartışma yarattı.

  İspanya dünyada ötanazinin yasallaştığı 8. ülke oldu

  Dünya, 18 Mart 2021

  İspanya dünyada ötanazinin yasallaştığı 8. ülke oldu

  İspanya'da sol koalisyon hükümetinin girişimiyle hazırlanan, ötanazinin yasallaştırılmasına ilişkin kanun teklifi kabul edildi.

 • Batasuna'nın kapatılması ile ilgili süreç nasıl işlemişti?

  Dünya, 18 Mart 2021

  Batasuna'nın kapatılması ile ilgili süreç nasıl işlemişti?

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması istemiyle dava açmasıyla, 2003 yılında İspanya'da kapatılan solcu ayrılıkçı Batasuna Partisi akıllara geldi. Batasuna kapatılmasının ardından AİHM'ne başvurmuş ancak, AİHM Batasuna'nın yasa dışı ilan edilmesini onaylamıştı. Batasuna'nın kapatılması sürecinde neler yaşandığını derledik...

 • İspanya'da 4.dalga uyarısı!

  Dünya, 17 Mart 2021

  İspanya'da 4.dalga uyarısı!

  Avrupa ülkelerinde koronavirüs salgınında 3. dalga uyarıları verilirken, İspanya Sağlık Bakanlığı yetkililerinden korkutan bir uyarı geldi. Yetkililer, vakaların yeniden yükselişe geçtiğini belirterek 4'üncü dalgaya karşı vatandaşları uyardı.

 • İspanya'da General Franco'nun son heykeli de kaldırıldı

  Dünya, 24 Şubat 2021

  İspanya'da General Franco'nun son heykeli de kaldırıldı

  İspanyol diktatör General Franco'nun, Melilla kentindeki son heykeli de kaldırıldı. Heykel Franco'nun ölümünden 3 yıl sonra, 1978'de dikilmişti.

  İspanya'da tutuklanan rap sanatçısına destek gösterileri sürüyor!

  Dünya, 22 Şubat 2021

  İspanya'da tutuklanan rap sanatçısına destek gösterileri sürüyor!

  İspanya'da, hakkındaki kesinleşmiş hapis cezasından dolayı 16 Şubat'ta polis zoruyla tutuklanarak cezaevine konulan rap sanatçısı Pablo Hasel'in serbest bırakılması talebiyle yapılan gösterilerde, 6. gün geride kaldı.

  İspanya'daki 'rapçi'ye destek gösterilerinde 44 gözaltı

  Dünya, 18 Şubat 2021

  İspanya'daki 'rapçi'ye destek gösterilerinde 44 gözaltı

  İspanya'da terörizmi yüceltme ve Kraliyet Ailesi'ne hakaret suçlarından hüküm giyen rap sanatçısı Pablo Hasel'in polis zoruyla tutuklanıp cezaevine götürülmesine karşı düzenlenen ve polisin müdahale ettiği gösterilerde 44 kişinin gözaltına alındığı ve 30'dan fazla yaralı olduğu bildirildi

 • İspanya'da binlerce kişi tutuklanan rapçi Pablo Hasel için sokağa indi!

  Dünya, 17 Şubat 2021

  İspanya'da binlerce kişi tutuklanan rapçi Pablo Hasel için sokağa indi!

  İspanya'da rap sanatçısı Hasel'in Twitter hesabından attığı mesajlarla terörizmi yüceltmek, devlete ve Kraliyet Ailesi'ne hakaret suçlarından hüküm giymesinin ardından cezaevine götürülmesi Katalonya ve Valensiya bölgelerinde protesto edildi.

 • Katalonya'dan yasal bağımsızlık referandumu çağrısı

  Dünya, 15 Şubat 2021

  Katalonya'dan yasal bağımsızlık referandumu çağrısı

  İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde pazar günü yapılan yerel parlamento seçimlerinde meclis çoğunluğunu koruyan ayrılıkçı partiler, merkezi hükümete yasal bağımsızlık referandumu için müzakere masasına oturma çağrısında bulundu

 • İspanya ekonomisi çift haneli daraldı

  İş-Yaşam, 29 Ocak 2021

  İspanya ekonomisi çift haneli daraldı

   İspanya’da ekonomi, koronavirüs salgınının etkisiyle geçen yıl bir önceki yıla yüzde 11 daralarak beklentilerin altında bir küçülme gösterdi.

  Twitter İspanya'da İslam karşıtı partinin hesabını kapattı

  Dünya, 29 Ocak 2021

  Twitter İspanya'da İslam karşıtı partinin hesabını kapattı

  Sosyal paylaşım ağı Twitter, İslam karşıtı kampanya başlatan İspanya'daki aşı sağcı parti Vox'un resmi hesabını geçici olarak kapattı