Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gastro Seyahat Dünyanın en güzel manzaralarını evden çıkmadan izleyin

    Teknoloji, koronavirüs karantinasının tek çıkış yolu. Sosyal mesafe kurallarına uyarak sosyalleşebiliyoruz, bilgi çağının imkanlarını kullanarak olan bitene anında erişebiliyoruz. Evimizden çıkmadan dünyanın en güzel manzaralarını ziyaret bile edebiliyoruz. Everest’ten Patagonya’ya, Büyük Kanyon’dan Kuzey Işıkları’na kadar gezegenin en muhteşem gezilerini evden çıkmadan gezmek için 10 önerimize kulak verin.

    Büyük Kanyon, ABD

    cadde görüntüsü
    Google Earth Airpano
    REKLAM

    Everest Dağı, Nepal

    Google’ın harita uygulamasından
    Google’ın Earth uygulaması Airpano

    Kuzey Işıkları

    Lights Over Lapland
    İzlanda’nın Goðafoss Şelalesi Barents Denizi Norveç web kameralarına

    Hang Son Doong, Vietnam

    National Geographic

    Turistlerin aşırı ilgisinden korunarak doğallığını kaybetmemesi için büyük çaba harcanan bu olağanüstü oluşum, teknolojinin tüm imkanları kullanılarak gitmeden gezilebilir hale getirildi. 360 derecelik görüntülerin yanı sıra mağaranın doğal sesi de dinlenebiliyor. Işığın girdiği oyuklar, 70 metre yüksekliğindeki dikitler ve mağara zeminindeki doğal bitki örtüsü en doğal haliyle kaydedildi. Yüksek çözünürlükteki bu görüntüleri yakınlaştırarak incelemek de mümkün.

    REKLAM

    Yosemite Ulusal Parkı, ABD

    Kaliforniya’daki Sierra Nevada Dağları’da bulunan Yosemite, 400’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Bu hayvanlar arasında 500 kadar Amerikan siyah ayısı, az görülen Amerikan tavşanı ve nesli tükenmekte olan mastiff yarasaları da bulunuyor. Çayırların üzerindeki yekpare granit kule, nehirler ve ormanlar ile çevrili ulusal parkın en ünlü noktası ise El Capitan.

    Lynn Hill’in tırmanışı Yosemite Ulusal Parkı

    Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, Avatar Parkı, Çin

    AirPano
    30 derece görüntülerin Bailong cam asansörü
    REKLAM

    Devler Kaldırımı, Kuzey İrlanda

    Antrim bölgesindeki Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan bu sıra dışı yer, doğa üstü bir görüntüyü andırıyor. 40 binden fazla birbirine geçmiş bazalt altıgen taş örgüsünün benzeri bulunmuyor. Efsaneye göre burası İskoçya’da yaşayan Devlerin yaptığı bir yürüyüş yolu. Ancak bilimin daha mantıklı bir açıklaması elbette var.

    The National Trust Airpano'da

    Perito Moreno Buzulu, Patogonya

    Küresel ısınma nedeniyle gezegenin buzullarının büyük bölümü kaybedilse de Perito Moreno buzulu bozulmadan kalmayı başarıyor, bilim adamları buzulun büyüdüğünü bile saptadı. 250 km2’lik alanıyla Los Glaciares ulusal parkı, güney Patagonya’daki And Dağları’ndan gelen erimiş sularla besleniyor.

    360cities İnteraktif video

    Ambrym Volkanı, Vanuatu

    1200 derecelik volkanik lavlara sadece birkaç metre yakından bakabilmenin en güvenli yolu elbette dijital bir tur.

    Ulla Lohmann ve Sebastian Hoffmann adlı iki kaşifin hazırladığı bir belgesel serisine eşlik eden volkan bilimci Thomas Boyer, Güney Pasifik’teki Vanuatu adasındaki aktif yanardağ Ambrym Volkanı’na mümkün olan en yakından bakma fırsatını sundular.

    İnteraktif film 25 dakikalık uzun versiyonu

    Namib Çöl Kumulları, Namibya

    Namibya’da bulunan Namib-Naukluft ulusal parkı Afrika’nın güneyinde yer alıyor ve dünyanın en ilginç kumul oluşumlarına ev sahipliği yapan Namib Çölü de bu parkın içinde. Sossusvlei bölgesinde bulunan 325 metre yükseklikteki Big Daddy ve 198 metrelik Big Mama kumulları ve 388 metrelik Dune 7 gibi bilinen en yüksek kumul tepeleri ve adeta turuncu dağları andırıyor.

    Airpano