KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Türkiye

Birinci Dünya Savaşı'nın bitimiyle imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması'nın ardından İtilaf Devletleri, İstanbul, İzmir ve diğer tüm toprakları işgal etti ve durumdan oldukça rahatsız olan Türk halkı da Türk Ulusal Hareketi'ni başlattı. Çanakkale Savaşı'ndaki askeri başarısıyla öne çıkan Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak Misak-ı Milli sınırları içinde kalan tüm ülke topraklarını korumayı amaçlayan Kurtuluş Savaşı'nı başlattı.

4 yıl süren Kurtuluş Savaşı'nın ardından Türk halkı, ülkedeki tüm düşman kuvvetleri kovdu ve bağımsızlığa adım attı. Savaşın zaferle sonuçlanmasının ardından yeni cumhuriyetçi siyasi sisteme geçiş yapılmaya başlandı. 1 Kasım 1922'de saltanat kaldırıldı ve 623 yıllık Osmanlı Devleti tarihten silinerek yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temelleri atıldı. 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması'nın ardından Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası alanda Osmanlı'nın devamı olarak kabul edildi ve 29 Ekim 1923'te Ankara'da resmi olarak cumhuriyet ilan edildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olan kurucu Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve modern bir devlet olması için birçok devrim yaptı.

1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunu ile meclis tarafından Mustafa Kemal'e "Atatürk" soyadı verildi ve tüm Türk halkı da soyadı ile tanışmış oldu.

26 Haziran 1945'te kurulan Birleşmiş Milletler'in kurucularından olan Türkiye, 1948'de Avrupa ekonomisinin yeniden inşa edilmesi için Marshall Planı ve OEEC'ye dahil oldu.

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde 81 şehir bulunmaktadır. Ülke temsili demokrasi ile yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı ülkenin başkanıdır fakat genelde sembolik olarak yer alır. Cumhurbaşkanları beş yılda bir yapılan seçimlerle göreve gelir.

Günümüzde Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı, Binali Yıldırım başbakandır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bayrağı kırmızı rengin üzerinde ay ve yıldızdır. Bayraktaki kırmızı rengi şehit kanını ifade eder.

Türkiye Haberleri

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail mesajı

  Dünya, 02 Aralık 2023

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail mesajı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Dünya İklim Zirvesi'nden (COP28) dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail'in yaptıklarının savaş suçu sayılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek "İsrail, kardeşlerimize yaptıkları karşısında ‘Ben bu işi bitirdim.’ diyemeyecek. Onun için Lahey önemli. Bunun dışında da attığımız adımlarla bunların nefesini, soluğunu inşallah kestireceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina ziyaretine ilişkin ise "Her zaman bir ifadem var 'Biz dostları artırmaya, düşmanları azaltmaya çalışıyoruz' diyorum. Biz “kazan-kazan” anlayışı ile Atina’ya gideceğiz" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret çalışmalarına yönelik ise "Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan’dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz" dedi.

 • Türkiye İsveç'in NATO üyeliğini ne zaman onaylayacak?

  Dünya, 29 Kasım 2023

  Türkiye İsveç'in NATO üyeliğini ne zaman onaylayacak?

  İsveç Dışişleri Bakanı Billström, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini haftalar içinde onaylamasının beklendiğini söyledi.

 • Sahra Hastanesi için gönderilen teknik heyet Gazze'de

  Dünya, 28 Kasım 2023

  Sahra Hastanesi için gönderilen teknik heyet Gazze'de

  Türkiye tarafından Gazze'de kurulması öngörülen 'Sahra Hastanesi'nin fizibilite çalışmalarını yapacak teknik heyet, Gazze'ye ulaştı.

  Türkiye ve Macaristan'a İsveç çağrısı

  Dünya, 28 Kasım 2023

  Türkiye ve Macaristan'a İsveç çağrısı

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanması gerektiğini belirterek Türkiye ve Macaristan'a çağrıda bulundu

  Bakan Fidan, İtalyan ve İspanyol mevkidaşlarıyla görüştü

  Dünya, 27 Kasım 2023

  Bakan Fidan, İtalyan ve İspanyol mevkidaşlarıyla görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İspanya'nın Barselona kentinde İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ve İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ile görüştü.

 • Türkiye hakkında neler yazdılar?

  Magazin, 26 Kasım 2023

  Türkiye hakkında neler yazdılar?

  Turist sayısını artırmak ve Türkiye'nin imajını güçlendirmek için yurt dışında tanıtım çalışmalarına büyük önem veriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu yöndeki çalışmaları birçok başlıktan oluşuyor. Türkiye'nin tanıtımında yabancı gazetecilerin Türkiye gezilerindeki izlenimleriyle ilgili düşüncelerini ve gözlemlerini kaleme aldıkları haberleri de büyük önem taşıyor. Peki, yabancı gazeteciler Türkiye ile ilgili neler yazdı?

 • "Aralık ortaları gibi adaylarımızı açıklarız"

  Dünya, 22 Kasım 2023

  "Aralık ortaları gibi adaylarımızı açıklarız"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Netanyahu'ya yönelik "Bu sürecin ileri düzeyde devam edeceğine ihtimal vermiyorum. İnşallah çok kısa bir zamanda Netanyahu pılını pırtısını toparlayıp, buradan çekilecek. Zaten Netanyahu’nun mahkemelik bir durumu da var biliyorsunuz" derken Gazze için artan protestolara yönelik "Sokaklardan yükselen ses bir vicdani haykırıştır" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yerel seçimlere yönelik ise "Aralık ayının ortalarına doğru artık adaylarımızı peyderpey açıklamaya inşallah başlarız" ifadelerini kullandı.

 • 2024 karşılıklı kültür yılı

  Kültür-Sanat, 20 Kasım 2023

  2024 karşılıklı kültür yılı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1923'te imzalanan Türk - Macar Dostluk Anlaşması'nın 100'üncü yıl dönümü olması dolayısıyla 2024'ün Türkiye ve Macaristan'da karşılıklı kültür yılı olarak kutlanacağını açıkladı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan'a gidiyor

  Dünya, 20 Kasım 2023

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan'a gidiyor

  Yunan Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ve Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin beşincisinin, iki taraf arasında varılan mutabakat uyarınca 7 Aralık 2023'te Atina’da gerçekleştirileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlar, Yunanistan ve Türkiye arasındaki 5. Yüksek İşbirliği Konseyi toplantısı için 7 Aralık'ta Atina’ya gidecek.

  Meteoroloji'den kritik uyarı! Pazar gününe dikkat! İşte yurtta hava durumu!

  Gündem, 18 Kasım 2023

  Meteoroloji'den kritik uyarı! Pazar gününe dikkat! İşte yurtta hava durumu!

  Meteoroloji'den yapılan açıklamada Marmara bölgesine hafta sonu fırtına uyarısı yapılırken yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi. Cumartesi günü hızı 70 km'yi bulacak olan fırtınanın, pazar günü yer yer tam fırtına biçiminde hızının 110 km'ye ulaşacağı bildirildi. Hafta sonu yurt genelinde sağanak bekleniyor. Cumartesi Batı Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'de fırtına, pazar günü İç Anadolu'nun batısında kar uyarısında da bulunuldu. THY, bugün İstanbul'da beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle 40 seferini karşılıklı olarak iptal etti. AFAD; 29 il için "turuncu", 26 kent için de "sarı" alarm uyarısında bulundu. Öte yandan AFAD, SMS ile yaptığı uyarıda, "Meteoroloji'ye göre İstanbul'da pazar günü sağanak yağış ve tam fırtına bekleniyor. Sel, yıldırım, su baskını, çatı uçması, ulaşımda aksamalara karşı tedbirli olun" ifadelerini kullandı

 • "Gazze'yi hayatta tutmaya devam edeceğiz"

  Dünya, 18 Kasım 2023

  "Gazze'yi hayatta tutmaya devam edeceğiz"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin ziyaretinin dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Gazze'ye yönelik "Engellemelere rağmen Gazze'yi ayakta tutmaya devam edeceğiz" derken Netanyahu için "Netanyahu gidicidir, kurtuluyoruz. İnşallah İsrail de kurtulacak ondan, tüm dünya Yahudileri de kurtulacak. Şu anda kendi ülkesinde halkın yüzde 60-70’i Netanyahu’nun karşısında. Çünkü hem ülkesine hem dünyaya ciddi fatura ödetiyor" dedi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyareti Avrupa basınında

  Dünya, 18 Kasım 2023

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyareti Avrupa basınında

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesi Avrupa basınında geniş yer aldı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü

  Gündem, 18 Kasım 2023

  Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından yurda döndü. Erdoğan ile beraberinde heyet, özel uçak "TUR" ile İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi

  Bakan Güler'den Kıbrıs mesajı

  Dünya, 16 Kasım 2023

  Bakan Güler'den Kıbrıs mesajı

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler "Ada'da tek çözümün Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi olduğu bilinmelidir" açıklamasında bulundu.

  "İsrail yaptığı tahribatı tazmin etmeli"

  Dünya, 11 Kasım 2023

  "İsrail yaptığı tahribatı tazmin etmeli"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi'ne katılmak için Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvedeki konuşmasında "Gazze'de hastanelerin, okulların, mülteci kamplarının bombalandığı, sivillerin katledildiği, tarihte eşi benzeri görülmemiş barbarlıkla karşı karşıyayız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca "Tesis edilecek barışın korunması için garantörlük dahil gerekli gayreti göstermeye hazırız" ifadelerini de kullandı.

 • Suudi Arabistan'daki zirvede liderlerin aile fotoğrafı

  Dünya, 11 Kasım 2023

  Suudi Arabistan'daki zirvede liderlerin aile fotoğrafı

  Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı 8'inci Olağanüstü İslam Zirvesi'nde liderler aile fotoğrafı çekimine katıldı.

 • Yapı anlaşması Resmi Gazete'de

  Gündem, 11 Kasım 2023

  Yapı anlaşması Resmi Gazete'de

  Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan Kahramanmaraş'ta konut, ilköğretim okulu, anaokulu ve kültür merkezi yapımı ile ilgili iş birliği anlaşması Resmi Gazete'de yayımlandı

 • "Gazze krizini çözmenin anahtarı Türkiye"

  Dünya, 10 Kasım 2023

  "Gazze krizini çözmenin anahtarı Türkiye"

  7 Ekim'de başlayan İsrail-Hamas çatışmaları sürerken, Türkiye'de ve dünyada krizin çözümü için diplomasi trafiği sürüyor. Bloomberg'de yer alan "Gazze krizini çözmenin anahtarı Türkiye" başlıklı analizde, ABD Başkanı Biden'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile daha fazla vakit kaybetmeden iletişime geçmesi gerektiği ifade edildi

  Türkiye'nin risk primi 2 yılın dibinde

  İş-Yaşam, 03 Kasım 2023

  Türkiye'nin risk primi 2 yılın dibinde

  Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 367,52 baz puana inerek 2 yılın en düşük seviyesini gördü