KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Türkiye

Birinci Dünya Savaşı'nın bitimiyle imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması'nın ardından İtilaf Devletleri, İstanbul, İzmir ve diğer tüm toprakları işgal etti ve durumdan oldukça rahatsız olan Türk halkı da Türk Ulusal Hareketi'ni başlattı. Çanakkale Savaşı'ndaki askeri başarısıyla öne çıkan Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak Misak-ı Milli sınırları içinde kalan tüm ülke topraklarını korumayı amaçlayan Kurtuluş Savaşı'nı başlattı.

4 yıl süren Kurtuluş Savaşı'nın ardından Türk halkı, ülkedeki tüm düşman kuvvetleri kovdu ve bağımsızlığa adım attı. Savaşın zaferle sonuçlanmasının ardından yeni cumhuriyetçi siyasi sisteme geçiş yapılmaya başlandı. 1 Kasım 1922'de saltanat kaldırıldı ve 623 yıllık Osmanlı Devleti tarihten silinerek yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temelleri atıldı. 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması'nın ardından Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası alanda Osmanlı'nın devamı olarak kabul edildi ve 29 Ekim 1923'te Ankara'da resmi olarak cumhuriyet ilan edildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olan kurucu Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve modern bir devlet olması için birçok devrim yaptı.

1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunu ile meclis tarafından Mustafa Kemal'e "Atatürk" soyadı verildi ve tüm Türk halkı da soyadı ile tanışmış oldu.

26 Haziran 1945'te kurulan Birleşmiş Milletler'in kurucularından olan Türkiye, 1948'de Avrupa ekonomisinin yeniden inşa edilmesi için Marshall Planı ve OEEC'ye dahil oldu.

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde 81 şehir bulunmaktadır. Ülke temsili demokrasi ile yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı ülkenin başkanıdır fakat genelde sembolik olarak yer alır. Cumhurbaşkanları beş yılda bir yapılan seçimlerle göreve gelir.

Günümüzde Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı, Binali Yıldırım başbakandır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bayrağı kırmızı rengin üzerinde ay ve yıldızdır. Bayraktaki kırmızı rengi şehit kanını ifade eder.

Türkiye Haberleri

 • Dibeybe, Türkiye ile imzalanan anlaşmalardan memnun

  Dünya, 04 Ekim 2022

  Dibeybe, Türkiye ile imzalanan anlaşmalardan memnun

  Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkesinin Türkiye ile imzaladığı anlaşmadan dolayı memnun olduğunu belirterek, Türkiye ile Libya halkının yüksek menfaatlerine hizmet eden anlaşmalar imzaladıkları için mutlu olduklarını söyledi

 • Türkiye ile Libya arasında yeni mutabakat

  Dünya, 03 Ekim 2022

  Türkiye ile Libya arasında yeni mutabakat

  Libya'da üst düzey temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmeleri sonrasında düzenlediği basın toplantısında Türkiye-Libya anlaşmalarına ilişkin "Üçüncü ülkelerin iki egemen ülkenin imzaladığı anlaşmaya müdahale etmeye hakkı yoktur" dedi.

 • İsrail'den Türkiye açıklaması

  Dünya, 02 Ekim 2022

  İsrail'den Türkiye açıklaması

  İsrail Başbakanı Yair Lapid, ülkesinin Türkiye'ye büyükelçi atamasının önemli bir adım olduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paşinyan ile görüşebilir

  Dünya, 01 Ekim 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paşinyan ile görüşebilir

  Meclis'in yeni yasama yılı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile Prag Zirvesi'nde görüşebileceğini de ifade etti.

  İsveç Türkiye'ye silah ambargosunu kaldırdı

  Dünya, 30 Eylül 2022

  İsveç Türkiye'ye silah ambargosunu kaldırdı

  Son dakika... İsveç Devlet Silah İhracat Kontrol Dairesi, Türkiye'ye uyguladığı fiili silah ambargosunu kaldırdığını açıkladı

 • Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki

  Dünya, 30 Eylül 2022

  Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD'nin GKRY'ye silah ambargosunu kaldırmasına ilişkin "Somut adımla cevap vereceğiz. Madem tırmanma istiyorsunuz Adada, biz de gereğini yapacağız" ifadelerini kullandı.

 • Bakan Çavuşoğlu'ndan Kıbrıs mesajı

  Dünya, 29 Eylül 2022

  Bakan Çavuşoğlu'ndan Kıbrıs mesajı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,"Kıbrıs Türkü'nü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz ve silah olarak da ne ihtiyacı varsa onları da karşılayacağız." dedi.

 • TBMM Başkanı Şentop, Macaristan'da

  Dünya, 29 Eylül 2022

  TBMM Başkanı Şentop, Macaristan'da

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki parlamento heyeti, resmi temaslarda Macaristan’a gitti. Şentop, Budapeşte’deki temasları kapsamında ilk görüşmesini Macaristan Millî Meclisi Başkanı Laszlo Köver’le gerçekleştirdi.

  Almanya: Hakaret içeren ifadelerin yeri yok

  Dünya, 28 Eylül 2022

  Almanya: Hakaret içeren ifadelerin yeri yok

  Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner, Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerine yorum yapmayacağını ancak prensip olarak uluslararası ilişkilerde hakaret içeren ifadelerin yeri olmadığını söyledi.

  İsveçli heyet NATO görüşmeleri için Türkiye'ye gelecek

  Dünya, 28 Eylül 2022

  İsveçli heyet NATO görüşmeleri için Türkiye'ye gelecek

  İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO görüşmeleri için bir heyetin önümüzdeki Türkiye'ye geleceğini bildirdi.

 • Miçotakis'ten Türkiye'ye diyalog çağrısı

  Dünya, 27 Eylül 2022

  Miçotakis'ten Türkiye'ye diyalog çağrısı

  Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine yanıt vererek, "Barışçıl eylemlerin ve diyalog yolunun seçilmesine izin verin. Karşılarında sadece Yunanistan değil, Avrupalı müttefiklerimiz ve NATO'da var." dedi.

 • Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

  Dünya, 26 Eylül 2022

  Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

  Türkiye, Yunanistan'ın Midilli ve Sakız Adaları'na ABD menşeili zırhlı araçları konuşlandırmasını Yunanistan ve ABD nezdinde protesto etti.

 • Veliaht prensle evlendi, Düşes oldu

  Dünya, 23 Eylül 2022

  Veliaht prensle evlendi, Düşes oldu

  Mersin’in Tarsus ilçesinde doğan ve eğitim amacıyla Hollanda’nın Rotterdam kentine giden Hande Macit, Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern Dükalığı’nın Veliaht Prensi Georg Alexander'a aşık oldu. Macit veliaht prensle dün evlendi ve 'düşes' oldu.

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz'dan Türkiye'ye övgü

  Dünya, 21 Eylül 2022

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz'dan Türkiye'ye övgü

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada Ukrayna'daki tahılın yeniden ihracının sağlanmasına arabuluculuk eden Türkiye'nin büyük bir takdiri hak ettiğini söyledi

  Bakan Çavuşoğlu, Blinken ile bir araya geldi

  Dünya, 20 Eylül 2022

  Bakan Çavuşoğlu, Blinken ile bir araya geldi

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu New York’ta, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi.

 • "BM Güvenlik Konseyi'nin barışı tesis etmesi mümkün değil"

  Dünya, 17 Eylül 2022

  "BM Güvenlik Konseyi'nin barışı tesis etmesi mümkün değil"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sadece 5 daimi üyenin önceliklerini dikkate alarak hareket eden bir Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin çatışmaları önleyerek; barış, istikrar ve güvenliği tesis etmesi mümkün değildir. Bugün ve gelecek için daha adil bir dünya kuramayan bir sistemin değişmemesi için ısrar etmeyi, insanlığa karşı işlenen bir suça ortaklık olarak değerlendiriyoruz" dedi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ile görüşmesi sona erdi

  Dünya, 16 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ile görüşmesi sona erdi

  Özbekistan’ın Semerkant kentinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşme sona erdi. Putin görüşmede yaptığı açıklamada "Türkiye, Rusya’dan doğalgaz sevkiyatları için Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldi, TürkAkım sorunsuz bir şekilde çalışıyor" ifadelerini kullandı.

 • Erdoğan - Putin görüşmesi yarın

  Dünya, 15 Eylül 2022

  Erdoğan - Putin görüşmesi yarın

  Kremlin Sözcüsü Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yarın görüşme gerçekleştirileceğini açıkladı.

  Akdeniz'de NATO tatbikatı: Türkiye ile yakın çalışmaya devam

  Dünya, 13 Eylül 2022

  Akdeniz'de NATO tatbikatı: Türkiye ile yakın çalışmaya devam

  Akdeniz'de 12 NATO ülkesinin katılımıyla "Dynamic Mariner-Mavi Balina 22" tatbikatı düzenleniyor. NATO'dan yapılan açıklamada, "Saldırganlığı caydırmak ve ittifakı savunmak için Türkiye'yle ve diğer müttefikler ve ortaklarla yakın çalışmaya devam edeceğiz." denildi