KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Türkiye

Birinci Dünya Savaşı'nın bitimiyle imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması'nın ardından İtilaf Devletleri, İstanbul, İzmir ve diğer tüm toprakları işgal etti ve durumdan oldukça rahatsız olan Türk halkı da Türk Ulusal Hareketi'ni başlattı. Çanakkale Savaşı'ndaki askeri başarısıyla öne çıkan Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak Misak-ı Milli sınırları içinde kalan tüm ülke topraklarını korumayı amaçlayan Kurtuluş Savaşı'nı başlattı.

4 yıl süren Kurtuluş Savaşı'nın ardından Türk halkı, ülkedeki tüm düşman kuvvetleri kovdu ve bağımsızlığa adım attı. Savaşın zaferle sonuçlanmasının ardından yeni cumhuriyetçi siyasi sisteme geçiş yapılmaya başlandı. 1 Kasım 1922'de saltanat kaldırıldı ve 623 yıllık Osmanlı Devleti tarihten silinerek yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temelleri atıldı. 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması'nın ardından Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası alanda Osmanlı'nın devamı olarak kabul edildi ve 29 Ekim 1923'te Ankara'da resmi olarak cumhuriyet ilan edildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olan kurucu Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve modern bir devlet olması için birçok devrim yaptı.

1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunu ile meclis tarafından Mustafa Kemal'e "Atatürk" soyadı verildi ve tüm Türk halkı da soyadı ile tanışmış oldu.

26 Haziran 1945'te kurulan Birleşmiş Milletler'in kurucularından olan Türkiye, 1948'de Avrupa ekonomisinin yeniden inşa edilmesi için Marshall Planı ve OEEC'ye dahil oldu.

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde 81 şehir bulunmaktadır. Ülke temsili demokrasi ile yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı ülkenin başkanıdır fakat genelde sembolik olarak yer alır. Cumhurbaşkanları beş yılda bir yapılan seçimlerle göreve gelir.

Günümüzde Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı, Binali Yıldırım başbakandır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bayrağı kırmızı rengin üzerinde ay ve yıldızdır. Bayraktaki kırmızı rengi şehit kanını ifade eder.

Türkiye Haberleri

 • "Kremlin, Azerbaycan’daki potansiyel Türk askeri üssünü yakından izliyor"

  Dünya, 18 Haziran 2021

  "Kremlin, Azerbaycan’daki potansiyel Türk askeri üssünü yakından izliyor"

  Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye'nin Azerbaycan'da askeri üs kurma ihtimalinin yakından izlendiğini aktardı.

 • Fransa'dan Türkiye için seyahat kararı!

  Dünya, 17 Haziran 2021

  Fransa'dan Türkiye için seyahat kararı!

  Son dakika... Fransa, Türkiye'yi seyahat kısıtlaması içeren kırmızı ülke listesinden çıkardı. Türkiye'den Fransa'ya gidenler için 10 günlük karantina zorunluluğu kaldırıldı. Paris Büyükelçisi Onaner tarafından yapılan açıklamada, "Sağladığımız detaylı bildiler sonucunda, Fransa seyahat kısıtlamaları listesinde kırmızıdan turuncuya geçtiğimiz az önce açıklandı. Tüm seyahat edeceklere sağlıklı ve güzel tatiller dilerim" ifadeleri kullanıldı

 • Türkler 76 milyon dolar tasarruf edebilirdi

  Kripto Para, 16 Haziran 2021

  Türkler 76 milyon dolar tasarruf edebilirdi

  Tanzanya'ya yurtdışından para transfer etmenin maliyeti yüzde 19.7'yi bulması ülkenin Bitcoin'i yaygınlaştırmak için çalışma başlatmasına yol açtı. Geçen yıl yurtdışından ülkelerine 409 milyon dolar yollayan Tanzanyalılara bu havalelerin maliyeti yaklaşık 80.5 milyon dolar oldu. Bitcoin'le aynı miktarda para yollansaydı maliyet 6.1 milyon dolar olacaktı. Aynı şekilde yurtdışında yaşayan Türkler geçen yıl yüzde 11.1'lik maliyetle Türkiye'ye 795 milyon dolar yolladı. Bu transferler Bitcoin'le yapılsaydı maliyet 88.2 yerine 11.9 milyon dolar olacaktı. Yani 76.3 milyon dolar vatandaşların cebinde kalacaktı. Maliyetlerdeki düşüş belki de daha çok kişiyi ülkelerine para yollamaya teşvik edecekti

  Rus heyeti Türkiye'ye gelecek

  Dünya, 16 Haziran 2021

  Rus heyeti Türkiye'ye gelecek

  Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi, Rus heyetinin Türkiye ile uçuşların açılmasına ilişkin konuları görüşmek için Türkiye'ye gideceğini duyurdu.

  "Azerbaycan-Türkiye ilişkileri en yüksek zirveye ulaştı"

  Dünya, 16 Haziran 2021

  "Azerbaycan-Türkiye ilişkileri en yüksek zirveye ulaştı"

  Azerbaycan Milletvekili Gönül Nurullayeva, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in imzaladığı "Şuşa Beyannamesi"ni değerlendirdi. Nurullayeva, "Devlet başkanlarının da dediği gibi, bu tarihi belge, ilişkilerde yeni bir aşamanın yol haritasıdır. Belge, ortak ulusal çıkarlar açısından siyasi, askeri ve güvenlik alanlarında koordineli ve ortak faaliyetlerin desteklenmesine özel önem veriyor" dedi.

 • İletişim Başkanlığından "Türkiye ve NATO" söyleşisi

  Dünya, 15 Haziran 2021

  İletişim Başkanlığından "Türkiye ve NATO" söyleşisi

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından NATO Zirvesi kapsamında "Türkiye ve NATO" başlıklı söyleşi düzenlendi. Avrupa Politikaları Merkezinin (EPC) Türkiye ve Kıbrıs Uzmanı Amanda Paul, büyük resme bakıldığında, Türkiye'nin NATO'ya yaptığı katkının on yıllar boyunca çok büyük olduğunu ve Türkiye'nin yerinin doldurulamayacağını ifade etti. NATO Eski Genel Sekreter Yardımcısı Tacan İldem ise "Türkiye terörden çok muzdarip olmuştur. NATO 2030 Yeni Bir Çağ İçin Birliktelik raporumuzda bunun, NATO ve müttefiklerine yakın ve asimetrik bir tehdit teşkil ettiğini vurguluyoruz. Tüm tezahürleri göz önüne alındığında etkili bir şekilde iş birliği yapmamız gerekiyor" diye konuştu

 • Burak'tan rekor, 8 isimden bir ilk

  Futbol, 12 Haziran 2021

  Burak'tan rekor, 8 isimden bir ilk

  Euro 2020'nin açılış maçında İtalya'ya 3-0 kaybeden A Milli Takımımız'ın ilk 11'inde sahaya çıkan 8 isim bir ilk yaşadı. Kaptan Burak Yılmaz ise Rüştü Reçber'in rekorunu kırdı.

 • Millilerin ilk maç fobisi

  Futbol, 12 Haziran 2021

  Millilerin ilk maç fobisi

  2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın açılış maçında A Milli Takım, İtalya'ya 3-0 yenilirken, Ay Yıldızlılar'ın kötü başlangıç fobisi devam etti.

  Süper Lig kulüplerinden Milli Takıma destek

  Futbol, 11 Haziran 2021

  Süper Lig kulüplerinden Milli Takıma destek

  Süper Lig´de mücadele eden takımlar, sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla A Milli Takıma, İtalya maçı öncesi destekte bulundu.

  Türkler Bitcoin'den 300 milyon dolar kazandı

  Kripto Para, 10 Haziran 2021

  Türkler Bitcoin'den 300 milyon dolar kazandı

  Chainalysis firmasının yaptığı analize göre Türkler geçen yıl Bitcoin'den 300 milyon dolar getiri sağladı. ABD 4.1 milyar dolarla dünyada Bitcoin'den en fazla getiriyi cebine koyan ülke oldu

 • AB ile Yunanistan arasında "ses topu" anlaşmazlığı!

  Dünya, 09 Haziran 2021

  AB ile Yunanistan arasında "ses topu" anlaşmazlığı!

  Avrupa Birliği (AB), Yunanistan'ın göçmenleri engellemek için Türkiye sınırına yerleştirdiği sağır edici seviyede ses çıkaran ses topunu "tuhaf bir yöntem" değerlendirmesiyle eleştirdi, Yunanistan ise uygulamayı savundu.

 • Blinken'dan Türkiye yanıtı

  Dünya, 09 Haziran 2021

  Blinken'dan Türkiye yanıtı

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Demokrat Senatör Robert Menendez'in Türkiye ile ilgili sorusuna, "Türkiye, birçok bakımdan NATO müttefiki gibi davranmıyor" yanıtı verdi.

 • Reuters: Türkiye Kabil Havalimanı'nı korumayı teklif etti

  Dünya, 09 Haziran 2021

  Reuters: Türkiye Kabil Havalimanı'nı korumayı teklif etti

  Reuters'ın Türk ve Amerikan yetkililerine dayandırdığı haberine göre, Türkiye ABD ve NATO'nun Afganistan'dan çekilmesi durumunda Kabil Havalimanı'nı korumaya teklif etti.

  Türkiye, Rusya ve BM yetkililerinden Libya görüşmesi

  Dünya, 08 Haziran 2021

  Türkiye, Rusya ve BM yetkililerinden Libya görüşmesi

  Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye, Rusya ve Birleşmiş Milletler yetkililerinin Moskova'da Libya meselesini görüştüğü ifade edildi

  NATO Zirvesi öncesi ABD'den Türkiye açıklaması

  Dünya, 07 Haziran 2021

  NATO Zirvesi öncesi ABD'den Türkiye açıklaması

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 14 Haziran'daki NATO Zirvesi öncesi Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birbirini çok iyi tanıdığını söyleyen Sullivan, önümüzdeki hafta kapsamlı bir görüşme yapılacağını söyledi.

 • WSJ Türk SİHA'larını yazdı: Oyun değiştirici!

  Dünya, 04 Haziran 2021

  WSJ Türk SİHA'larını yazdı: Oyun değiştirici!

  Wall Street Journal'da, "Düşük maliyetli Türk SİHA'ları çatışma bölgelerini ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyor" başlıklı bir haber yayımlandı. Haberde, SİHA'ların Suriye, Libya ve Azerbaycan'daki savaşlarda "oyun değiştirici" olarak yer aldığı ifade edildi.

 • Macron'dan Libya'da Türkiye açıklaması!

  Dünya, 03 Haziran 2021

  Macron'dan Libya'da Türkiye açıklaması!

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Macron, Türkiye'nin ve Rusya'nın "yabancı paralı askerlerinin" Libya'yı terk etmesi gerektiğini öne sürdü

 • ABD'den Türk ürünlerine ek vergi

  İş-Yaşam, 03 Haziran 2021

  ABD'den Türk ürünlerine ek vergi

  ABD, dijital hizmet vergisiyle Amerikan şirketlerine ayrımcılık yaptığını iddia ettiği Türkiye ve diğer beş ülkeden yapılan bazı ürünlerin ithalatına yüzde 25 vergi getirileceğini açıkladı. Ek vergi ABD'nin Türkiye'den ithal ettiği 310 milyon dolarlık ürünü etkileyecek. Açıklamaya göre, yeni vergiler uluslararası müzakereler sürerken askıda olacak.

  Rusya, Türkiye'ye uçuş yasağını uzattı

  Dünya, 31 Mayıs 2021

  Rusya, Türkiye'ye uçuş yasağını uzattı

  Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezi, Türkiye ile uçuşlara yönelik kısıtlamaların 21 Haziran'a kadar uzatıldığını bildirdi.