Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

63. Hükümet'te Kültür ve Turizm Bakanı olan Yalçın Topçu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanlığı görevine getirildi. Peki eski Bakan Yalçın Topçu kimdir? İşte Yalçın Topçu hakkında merak edilenler...

YALÇIN TOPÇU KİMDİR?

Yalçın Topçu, 1957 yılında Ardahan'da dünyaya geldi. Büyük Birlik Partisi kurucuları arasında yer alan Topçu, Ankara kurucu il başkanlığı görevini 1995 yılına kadar üstlendi. 1996 yılında memuriyet hayatına döndü. 11 yıl Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinde çalışan Topçu, 2007 yılında işletme müdür yardımcısı olarak memuriyet hayatından emekliye ayrıldı.

Büyük Birlik Partisi Genel Sekreteri seçilen Topçu, 25 Mart 2009'da Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybetmesi üzerine gerçekleştirilen 24 Mayıs 2009 tarihindeki 4. Olağanüstü Kongrede partinin yeni genel başkanı oldu.

İki yıl kadar sürdürdüğü genel başkanlık görevini 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçiminde alınan sonuç üzerine yaptığı yazılı açıklama ile bıraktığını açıklayan Topçu, 3 Şubat 2014 tarihinde, bir dönem genel başkanlık yaptığı Büyük Birlik Partisi'nden istifa etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Anayasa'nın 114. maddesi gereğince kurulan Geçici Bakanlar Kurulu'nda Kültür ve Turizm Bakanılığı'na Yalçın Topçu getirildi.

63. Hükümet'te Kültür ve Turizm Bakanı olan Yalçın Topçu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanlığı görevine getirildi.