KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Mevlüt Çavuşoğlu

Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da doğdu. Baba adı Osman, anne adı Fatma'dır. Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. ABD Long Island Üniversitesinde Ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993'te AÜ Avrupa Birliği Uzmanlığını tamamladı. Bilkent Üniversitesinde doktora programına başladı ve daha sonra, İngiltere'de London School of Economics'te "çevre ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma" konusunda doktora çalışmasını sürdürdü.

Aynı okulda Türk Derneği Başkanlığını yürüttü. Çevre Bakanlığında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesidir.

22, 23, 24 ve 26. Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. 23. Dönemde AKPM Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi.

25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun ardından Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirilmiştir. 62, 64 ve 65. Hükümetlerde Dışişleri Bakanı olarak görevini sürdürmektedir.

Çavuşoğlu ayrıca, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve bir çocuk babası olan Çavuşoğlu, İngilizce, Japonca ve Almanca bilmektedir.

Mevlüt Çavuşoğlu Haberleri

 • Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz'de taviz vermeyiz

  Dünya, 11 Ağustos 2020

  Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz'de taviz vermeyiz

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimle ilgili olarak, "Doğu Akdeniz'de ve Kıbrıs'ta hem Türkiye'nin hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar savunacağız. Geldiğimiz noktada kimse bize iyi niyet göstermediniz diyemez. Dolayısıyla suçlayacaklarsa Yunanistan'ı suçlasınlar." ifadelerini kullandı.

 • "Macron'u ciddiye almıyoruz"

  Dünya, 11 Ağustos 2020

  "Macron'u ciddiye almıyoruz"

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lübnan ziyaretinin ardından dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Habertürk yazarı Çetiner Çetin'in sorularını yanıtlayan iki isim, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Macron’a göre dış politikalarımızı belirleyecek değiliz" ifadesini kullanırken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da "Macron’un gelişi, söylemleri Fransa’nın eski sömürgecilik anlayışının yansımasıdır" dedi

 • Lübnan dönüşü kritik mesajlar

  Dünya, 10 Ağustos 2020

  Lübnan dönüşü kritik mesajlar

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lübnan'a gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Oktay, "Bizim için tek Lübnan var. Türkiye ile Lübnan ilişkileri bir komşu olma ötesinde bir kardeş,dost ilişkisi. Lübnan’ın yaralarını birlikte saracağız" dedi. Doğu Akdeniz ile ilgili mesajlar veren Çavuşoğlu ise "Herkes Yunanistan’ın niyetinin iyi olmadığını gördü. Yunanistan-Mısır arasındaki anlaşma ile haklılığımız ortaya çıktı. Artık kimse bize Akdeniz’de gerilim yaratıyorsunuz diyemez" diye konuştu

  "Kimse bizim haklarımızı gasp edemez"

  Dünya, 06 Ağustos 2020

  "Kimse bizim haklarımızı gasp edemez"

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan-Mısır arasındaki deniz anlaşması hem Türkiye'nin hem de Libya'nın kıta sahanlığı ve haklarını ihlal ettiğini belirterek, "Kimse bizim haklarımızı gasp edemez" ifadelerini kullandı.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Malta'da

  Gündem, 05 Ağustos 2020

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Malta'da

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Malta'nın başkenti Valetta'ya geldi

 • Çavuşoğlu'ndan İspanyol bakana canlı yayında Ayasofya yanıtı!

  Dünya, 27 Temmuz 2020

  Çavuşoğlu'ndan İspanyol bakana canlı yayında Ayasofya yanıtı!

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşı Arancha Gonzalez Laya ile Ankara'da bir araya geldi. Ortak basın toplantısında İspanyol bakanın Ayasofya'dan 'ortak ev' olarak söz etmesi üzerine Çavuşoğlu müdahale ederek, "Ayasofya 1453'ten bu yana camidir" ifadelerini kullandı.

 • "Libya'da ateşkes için Türkiye ile birlikteyiz"

  Dünya, 23 Temmuz 2020

  "Libya'da ateşkes için Türkiye ile birlikteyiz"

  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamada bulundu. Borrell, Libya'da ateşkes için Türkiye ile birlikte çalışmak konusunda mutabık kaldıklarını bildirdi.

 • Çavuşoğlu: Libya'da siyasi çözümden başka çıkar yol yok

  Dünya, 21 Temmuz 2020

  Çavuşoğlu: Libya'da siyasi çözümden başka çıkar yol yok

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nijer Dışişleri Bakanı Kalla Ankourao ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Libya'da tek çözümün siyasi çözüm olduğunu, bugüne kadar askeri çözümü tercih edenlerin sahada kaybettiğini söyledi.

  Çavuşoğlu, görevden alınan Azerbaycanlı mevkidaşı ile görüştü

  Dünya, 16 Temmuz 2020

  Çavuşoğlu, görevden alınan Azerbaycanlı mevkidaşı ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun görevden alınan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile telefonda görüştüğü belirtildi. Görüşmede Çavuşoğlu'nun uzun yıllar birlikte çalıştığı Memmedyarov'u arayarak iş birliği ve dostluğu için kendisine teşekkür ettiği aktarıldı

  Çavuşoğlu'ndan Azerbaycan'a destek mesajı

  Dünya, 13 Temmuz 2020

  Çavuşoğlu'ndan Azerbaycan'a destek mesajı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısına ilişkin, Azerbaycan Ulusal Marşı ve İstiklal Marşı videosunu paylaşarak "Can Azerbaycan'a canımız feda" mesajını paylaştı.

 • Bakan Çavuşoğlu'ndan başsağlığı

  Dünya, 11 Temmuz 2020

  Bakan Çavuşoğlu'ndan başsağlığı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya’da meydana gelen sel ve heyelan felaketinde hayatını kaybedenler için Japon halkına başsağlığı diledi

 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İngiltere Başbakanı ile görüştü!

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İngiltere Başbakanı ile görüştü!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüştü. Çavuşoğlu, İngiltere'deki temaslarında Libya konusunda da ele alındığını ifade ederek, "Birleşik Krallık da biz de, Türkiye olarak da en iyi çözümün hatta tek çözümün siyasi çözüm olduğunu düşünüyoruz" dedi.

 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun telefon trafiği

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun telefon trafiği

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney ile telefon görüşmesi gerçekleştirildiği ifade edildi.

  AB Yüksek Temsilcisi Borrell'e ilginç hediye

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  AB Yüksek Temsilcisi Borrell'e ilginç hediye

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'e bor katkılı el dezenfektanı 'Borel' hediye etti.

  Çavuşoğlu'ndan AB'ye net mesajlar!

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Çavuşoğlu'ndan AB'ye net mesajlar!

  Son dakika... Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Gergin bir havada geçen basın toplantısında "İki üye ülkenin her şeyi rehin almasına izin vermeyin" diyen Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye aleyhine ilave kararlar alırsanız, biz de sahada, Doğu Akdeniz'de adımlar atarız" ifadelerini kullandı.

 • Çavuşoğlu'ndan AB'nin seyahat kısıtlamasına tepki

  Dünya, 05 Temmuz 2020

  Çavuşoğlu'ndan AB'nin seyahat kısıtlamasına tepki

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB'nin seyahat kısıtlamasına tepki göstererek, "Kendi vatandaşının sağlığını riske ederek, başka ülkelere şartları iyi olmadığı halde jest yaparsanız ve şartları iyi olan Türkiye'yi görmezden gelirseniz, o zaman kendi vatandaşınız da kendi basınınız da isyan eder" dedi

 • Bakan Çavuşoğlu'ndan başsağlığı

  Gündem, 03 Temmuz 2020

  Bakan Çavuşoğlu'ndan başsağlığı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı

 • Çavuşoğlu, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüştü!

  Dünya, 03 Temmuz 2020

  Çavuşoğlu, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüştü!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile Antalya’da görüştü. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba görüşmenin ardından, "Türkiye turistler için en güzel önlemleri almış. Ben de bu önlemleri kendim bizzat gördüm" ifadelerini kullandı.

  Çavuşoğlu'ndan Almanya'da turizm mesajları!

  Dünya, 02 Temmuz 2020

  Çavuşoğlu'ndan Almanya'da turizm mesajları!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'da Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, AB'nin Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmamasını 'hayal kırıklığı' olarak nitelerken, "Biz Almanya'dan gelecek misafirlerimizi ağırlamaya hazırız" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu ayrıca Doğu Akdeniz'de Fransa ile yaşanan gerilimle ilgili olarak "Gemilerimizin (Fransız gemilerine) kilit attığı iddiası doğru değildir. Fransanın bizden özür dilemesi gerekir" dedi.