KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Mevlüt Çavuşoğlu

Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da doğdu. Baba adı Osman, anne adı Fatma'dır. Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. ABD Long Island Üniversitesinde Ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993'te AÜ Avrupa Birliği Uzmanlığını tamamladı. Bilkent Üniversitesinde doktora programına başladı ve daha sonra, İngiltere'de London School of Economics'te "çevre ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma" konusunda doktora çalışmasını sürdürdü.

Aynı okulda Türk Derneği Başkanlığını yürüttü. Çevre Bakanlığında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesidir.

22, 23, 24 ve 26. Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. 23. Dönemde AKPM Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi.

25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun ardından Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirilmiştir. 62, 64 ve 65. Hükümetlerde Dışişleri Bakanı olarak görevini sürdürmektedir.

Çavuşoğlu ayrıca, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve bir çocuk babası olan Çavuşoğlu, İngilizce, Japonca ve Almanca bilmektedir.

Mevlüt Çavuşoğlu Haberleri

 • Çavuşoğlu'ndan flaş Almanya açıklaması

  Gündem, 23 Mayıs 2020

  Çavuşoğlu'ndan flaş Almanya açıklaması

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, turizm alanındaki görüşmelerle ilgili olarak "Almanya ile ilişkilerimiz eskiye göre çok iyi. Sağlıklı şekilde götürüyoruz, bu anlamda verdiğimiz mesajlar, Almanya'da yer buldu" diye konuştu...

 • Bakan Çavuşoğlu, AB Yüksek Temsilcisi ile görüştü

  Dünya, 23 Mayıs 2020

  Bakan Çavuşoğlu, AB Yüksek Temsilcisi ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail'in Filistin'deki zulüm ile işgal planlarının durdurulması ve Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı ifade edildi.

 • Bakan Çavuşoğlu'ndan telefon diplomasisi

  Dünya, 19 Mayıs 2020

  Bakan Çavuşoğlu'ndan telefon diplomasisi

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan'da siyasi krizin sona ermesinin ardından, bazı Afgan yetkililerle telefonda görüştüğü bildirildi. Afganistan'da siyasi uzlaşının 17 Mayıs'ta sağlanmasının ardından, Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin uzlaşıyı memnuniyetle karşıladığı bildirilmişti.

  Çavuşuoğlu: BM Güvenlik Konseyi mücadelede etkisiz kaldı!

  Dünya, 19 Mayıs 2020

  Çavuşuoğlu: BM Güvenlik Konseyi mücadelede etkisiz kaldı!

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Dijital Diplomasi" temasıyla gerçekleşen "Kovid-19 Salgınının Çatışma Dinamikleri ve Arabuluculuk Üzerindeki Etkileri" konulu konferansa katıldı. Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) etkisiz kaldığını ve salgının ortaya çıkmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen hala bir karar alamadığını vurguladı.

  Çavuşoğlu: 70 binden fazla vatandaşımız ülkeye getirildi!

  Dünya, 18 Mayıs 2020

  Çavuşoğlu: 70 binden fazla vatandaşımız ülkeye getirildi!

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamada bugünde kadar yurt dışında yaşayan 535 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği açıklandı. 115 ülkeden 70 binden fazla vatandaşın ülkeye getirildiğini ifade etti. Öte yandan, Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile telefonda görüştüğünü belirtti.

 • "135 ülkeden malzeme talebi geldi"

  Dünya, 15 Mayıs 2020

  "135 ülkeden malzeme talebi geldi"

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 135 ülkeden bize tıbbi malzeme konusunda talep geldi. 80 ülkenin talebini karşıladık

 • Yurt dışında vefat eden Türk vatandaşlarının sayısı 507 oldu

  Dünya, 12 Mayıs 2020

  Yurt dışında vefat eden Türk vatandaşlarının sayısı 507 oldu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, koronavirüs kaynaklı nedenlerle yurt dışında şu ana kadar 507 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini söyledi

 • Çavuşoğlu'ndan telefon diplomasisi

  Gündem, 08 Mayıs 2020

  Çavuşoğlu'ndan telefon diplomasisi

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Malta Dışişleri Bakanı Bartolo ve Hollanda Dışişleri Bakanı Blok ile telefonda görüştü

  Bakan Çavuşoğlu: Vakit uluslararası dayanışma vaktidir

  Dünya, 08 Mayıs 2020

  Bakan Çavuşoğlu: Vakit uluslararası dayanışma vaktidir

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 75. yıl dönümü vesilesiyle düzenlediği video konferansta değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, "Vakit, dayanışma ve uyum içerisinde çalışma vakti ve 2. Dünya Savaşı'nın Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Konseyinin kurulmasıyla olan ilgisini kanıtlama vaktidir." dedi.

  Çavuşoğlu: Yurtdışında şu ana kadar 473 vatandaşımız hayatını kaybetti

  Dünya, 05 Mayıs 2020

  Çavuşoğlu: Yurtdışında şu ana kadar 473 vatandaşımız hayatını kaybetti

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle şu ana kadar yurtdışında 473 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini açıkladı. Çavuşoğlu, 65 binden fazla Türk vatandaşının ise yurda getirildiğini söyledi

 • Çavuşoğlu'ndan Yunan mevkidaşına tepki!

  Dünya, 27 Nisan 2020

  Çavuşoğlu'ndan Yunan mevkidaşına tepki!

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cibuti'de mahsur kalan 3 Yunan denizcinin 25 Nisan'da Türkiye'nin Cibuti Büyükelçiliğinin yardımıyla Türk Hava Yollarına ait uçakla tahliye edilmesine rağmen, Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın bu destekten söz etmemesine tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Bari insani konuları siyasete alet etmeyin." sözleriyle tepkisini dile getirdi.

 • Koltuğunu şehit çocuğuna devretti

  Gündem, 23 Nisan 2020

  Koltuğunu şehit çocuğuna devretti

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında koltuğunu video konferansla bağlandığı Antalya'da şehit çocuğu Taha Göktürk Nazilli'ye devretmesi, aileyi gururlandırdı

 • Dışişleri'nden 'Astana Zirvesi' açıklaması

  Dünya, 22 Nisan 2020

  Dışişleri'nden 'Astana Zirvesi' açıklaması

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun telekonferans yöntemiyle katıldığı Astana Süreci 7. Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Çavuşoğlu'nun Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla, Suriye bağlamında koronavirüs salgınıyla mücadele, İdlib ve Fırat'ın doğusu konularının ele alındığı ifade edildi.

  Bakan Çavuşoğlu: 15 bin vatandaşımız gelecek!

  Dünya, 22 Nisan 2020

  Bakan Çavuşoğlu: 15 bin vatandaşımız gelecek!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bu gece itibarıyla 15 bin vatandaşımızı ülkemize getirip, farklı şehirlerde karantina altına almış olacağız" dedi.

  Çavuşoğlu, yurt dışı temsilcileriyle salgını değerlendirdi

  Dünya, 21 Nisan 2020

  Çavuşoğlu, yurt dışı temsilcileriyle salgını değerlendirdi

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin yurt dışındaki çok sayıda büyükelçi ve daimi temsilcisiyle video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, koronavirüsün etkileri değerlendirildi.

 • Çavuşoğlu'ndan taziye mesajı

  Dünya, 20 Nisan 2020

  Çavuşoğlu'ndan taziye mesajı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanada'da hafta sonu düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybedenler için Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne'ye başsağlığı diledi

 • Çavuşoğlu, Tunuslu mevkidaşı ile görüştü

  Gündem, 17 Nisan 2020

  Çavuşoğlu, Tunuslu mevkidaşı ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tunus Dışişleri Bakanı er-Ray ile telefon görüşmesi yaptı

 • Çavuşoğlu: BM Güvenlik Konseyi çok geç kaldı!

  Dünya, 14 Nisan 2020

  Çavuşoğlu: BM Güvenlik Konseyi çok geç kaldı!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yeni tip koronavirüs meselesini ele almada çok geç kaldı.”

  Bakan Çavuşoğlu mevkidaşı ile görüştü

  Dünya, 13 Nisan 2020

  Bakan Çavuşoğlu mevkidaşı ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi