GAZETE HABERTÜRK / ÜMRAN AVCI

Elif Şafak, Habertürk’teki köşesinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bir çağrıda bulunarak İstanbul’un edebiyat haritasının çıkarılmasını önerdi. “Yaşadıkları evlere tabelalar konulsun, oturdukları kafelerin izleri sürülebilsin” dedi. Biz de bundan yola çıkarak İstanbul’un edebiyat haritasını çıkardık. Ve Beyoğlu’nun bu konuda açık hava müzesi olmaya aday olduğu sonucuna vardık. Edebiyatın şu an aramızda olmayan çınarları ve günümüz yazarları hangi mekânlara gider, İstanbul‘da hangi semtlerde yaşardı?

YAHYA KEMAL: Yahya Kemal, Ayaspaşa’da Park Otel’de kalırdı. Park Otel, daha iyisinin yapılacağı iddiasıyla yıkıldı fakat uzun bir hukuk mücadelesinden sonra otel tamamlanamadı. Günümüzde ise inşaat halinde kalan bir otopark.

AHMET HAMDİ TANPINAR: 1944 1951 yılları arasında Beyoğlu’ndaki Narmanlı Yurdu’nda (Narmanlı Han) yaşadı. Binada ayrıca Aliye Berger ve Bedri Rahmi Eyüboğlu da kaldı. 1831 yılında inşa edilen ve 1880 yılına kadar Rusya Büyükelçiliği olarak kullanılan bina, 1914’e dek Rus hapishanesi olarak kullanıldı. Daha sonra Narmanlı ailesinin mülkü olan bina, aile tarafından sonraki yıllarda stüdyo ve konut olarak kullanıldı, oda oda kiraya verildi.

FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA: Kadıköy Mühürdağ’da oturuyordu. Kaldığı yer Fazıl Hüsnü Dağlarca Sokağı diye geçiyor. Kadıköy’de postanenin yakınındaki Vagon Kıraathanesi’ne giderdi. Yemeklerini Moda’daki Koço’nun Yeri’nde yerdi. Hayat Kafe, Kadıköy Hatay Restoran sıklıkla gittiği mekânlar arasındaydı.

ORHAN KEMAL: 1951’de ailesiyle Adana’dan İstanbul’a göç ettiğinde Tepebaşı’nda bir vakıf binasının iki odasında kaldı. 1952 1953’te Unkapanı Fener’e geçti. 1954 66’da yine Unkapanı’nda bu kez Cibali Fırın Sokak’ta 20 numaralı evde yaşadı. İki katlı bu ev hâlâ ayakta. 1966 1967’de Fatih’te Akşemsettin Caddesi’ne paralel bir sokakta oturdu. 1967’den son nefesini verdiği 1970’e kadar Basınköy Ebuziyatevfik B Blok, Kat: 3, 6 numaralı dairede yaşadı. Orhan Kemal, Nuruosmaniye Caddesi üzerindeki İkbal Kahvesi’ne, Ebusuud Caddesi üzerindeki Meserret Kahvesi’ne, Beyoğlu’nda Mehdi Baba’nın Çay Ocağı ile yine Cağaloğlu’nda Kürdün Kahvesi’ne giderdi.

ZİYA OSMAN SABA: Kadıköy Misak-ı Milli Sokak No: 37’de oturduğu ev yıkıldı.

ABDULLAH CEVDET: İctihad Evi adını verdiği evi, Cağaloğlu’nda Çatalçeşme Sokak’ta.

ŞEYH GALİP: Sütlüce’de bir süre yaşadığı Elif Efendi Sokak No: 2’deki evi de yeni sahibi tarafından yıkıldı.

BEHÇET NECATİGİL: 1964’ten 1979 yılına kadar Beşiktaş Nüzhetiye Caddesi’nde Deniz Apartmanı’nın 23 No’lu dairesinde yaşadı. Evde şimdi yeni sahipleri var.

GÜNÜMÜZ YAZARLARI NEREDE YAŞIYOR?

ELİF ŞAFAK: Ortaköy ve Beyoğlu Asmalımescit'te yazıyor. Göktürk'te oturuyor.

HANDE ALTAYLI:
Göktürk

TAHSİN YÜCEL: Şişli

SELİM İLERİ: Şişli

PINAR KÜR: Elmadağ

ORHAN PAMUK: Cihangir

AHMET ÜMİT: Şişli