Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD'nin New York eyaletinde yaşayan Türk tiyatro sanatçısı Fulya Peker, ünlü fotoğrafçı David Michalek'in 'Portraits in Dramatic Time' (Dramatik Zamanda Portreler) adlı projesinde birçok ünlü isimle birlikte yer aldı.

Peker, Michalek'in Temmuz ayı boyunca New Yorklu sanatseverlerle buluşan deneysel tarzdaki çalışmasının, sanatçıların duygusal arası geçişlerini yansıttığını söyledi.

Peker, gerçek süresi 10 saniye olan kamera çekimlerinin kullanılan özel tekniklerle 10 dakikaya uzatıldığını ve böylece duygusal değişimlerin ayrıntılı bir biçimde izleyiciye ulaştırıldığını ifade etti.

Söz konusu projede rol almaktan büyük memnuniyet duyduğunun altını çizen Peker, ''Projede 10 saniyede çekilen 40'a yakın sanatçının, 40'a yakın sahnesi var. Bu sahneler daha sonra 10 dakikaya uzatılıyor. Oyuncuların duygular arası geçişlerine önem veren bir çalışma. Sonuçlar göz alıcı'' dedi.

''Dramatik Zamanda Portreler'' adlı projede; Lili Taylor, Holly Hunter, Patti LuPone, Alan Rickman, William Mapother, David Patrick Kelly, William H. Macy, Liev Schreiber gibi farklı oyunculuk teknikleriyle tanınmış önemli isimlerle çalışma fırsatı bulduğunu kaydeden Peker, ''Proje sayesinde çok önemli oyuncularla tanışma ve çalışma şansını yakaladım. Bu projede yer aldığım için çok gurur duyuyorum. Bir Türk tiyatrocu olarak, New York'un deneysel tiyatrosunda yer almak beni çok mutlu etti' diye konuştu.

Öte yandan, New York'ta 6 yıldır tiyatro çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Peker, çalışmalarının daha çok oyunculuk, yönetmenlik ve yazarlık alanlarında yoğunlaştığını söyledi.

Bu arada, 'Dramatik Zamanda Portreler' adlı çalışma, 5 Temmuzda New York'taki Lincoln Center'da gösterime sunuldu. Proje, Amerikan basını tarafından da ilgi görüyor. David Michalek benzer bir projeyi Slow Dancing adıyla 2007 yılında gerçekleştirmiş ve dünya çapında beğeni toplamıştı.

AA