HT Gastro
Seyahat

Dünyanın en güzel şehirleri

Time Out dergisinin binlerce kişiye yaşadıkları ve ziyaret ettikleri şehirleri sorarak hazırladığı anketin bu seneki sonuçları açıklandı. 53 şehrin sıralandığı listeye İstanbul 50. sıradan girdi.

Giriş: 05.08.2022 - 14:23 Güncelleme: 06.08.2022 - 10:47
Haberler Gastro Seyahat Dünyanın En İyi Şehirleri 2022 Time Out

Yaşadığınız yerde komşuluklar nasıldır? Ya sanatsal aktiviteler? Yaşadığınız yerdeki restoranlar, barlar, gece hayatı, sürdürülebilirlik, toplu taşıma gibi konular hakkında ne düşünüyorsunuz?

Pandemi sona erdi. Dünya yeniden tüm gezginlere açık bir hale geldi.Time Out dergisinin 20 bini aşkın insana sorduğu sorulardan yola çıkarak varmak istediği nokta; şehir yaşamının küresel bir görüntüsünü vermek ve insanları görülmeye değer yerlere yönlendirmek....Yani bu yıl yurtdışı gezileri yapmak için plan yapıyorsanız (özellikle uzun bir pandemi arasından sonra ilk olacaksa) gidilecek yerler bunlar olabilir.

Bu yıl listeye giren en iyi şehirler; gelişen gece hayatı, restoranları, içerisinde bolca sanat, kültür ve müzeleri olan şehirler. Sıkıcılıktan uzak ve aşırı pahalı olmayan şehirlerin bulunduğu listede sıralama belirli kriterlere göre yapılmış. Bu kriterler yürünerek tüm şehrin gezilebilmesi, toplu taşıma ağının ne kadar gelişkin olduğu, güvenlik ve sürdürülebilirlik gibi konular.

53 şehrin açıklandığı listeye Türkiye'den sadece İstanbul 50. sıradan girebildi. Birinci sırada Edinburg var.

Sondan başlayarak ilk 10 şehri listeliyoruz.

11

50. İstanbul

İstanbulluların yüzde 97’si şehrinin sıkıcı olmadığını söyledi, yüzde 82’si yeme içmenin harika olduğu görüşünde, yüzde 82 çeşitlilik barındırdığını düşünüyor.

Bu içeriği paylaş
İLGİLİ İÇERİKLER
İşte haftanın kültür sanat ajandası
Bu hafta vizyona giren dikkat çeken filmlerinin başında Dublör (The Fall Guy) yer alıyor. Eğlenceli bir aksiyon filmi izleme fırsatı veren Dublör'de, dublörlüğe geri dönen ve bir yandan kayıp yıldızı aramaya koyulan Colt Seavers'ın hikâyesini anlatıyor. Bu haftanın bir diğer dikkat çeken filmi Rekabet (Challengers). Luca Guadagnino yönetmenliğindedeki filmde, tenisi bırakmak zorunda kalınca koçluk kariyerine başlayan ve bu süreçte kendisini bir aşk üçgeninin içerisinde bulan Tashi’nin hikayesini konu ediniyor. Yerli korku filmleri arasında ise, yönetmenliğini ve senaristliğini Erman Bostan’ın üstlendiği Cadı filmi öne çıkıyor. Bir diğer yerli korku filmi de Zah-Har "Cin Ahalisi". Çocukların ve animasyon tutkunlarının ilgisini çekecek Küçük Don Kişot’un Maceraları (Giants of la Mancha), kasabasını korumaya çalışırken kendisini heyecan dolu bir maceranın içerisinde bulan bir çocuğun hikayesini konu ediniyor. Bu haftanın tiyatro oyunu ise yeni sahnelenmeye başlanan Kardeşlerimi Arıyorum oldu. 28 Nisan'a kadar devam edecek olan Artweeks İstanbul'da Türkiye'nin önde gelen sanat galerilerinin yanı sıra, kurumsal ve özel koleksiyonlarından, müze koleksiyonlarından eserler sanatseverlerle buluşuyor. Dünya Dans Günü kapsamında İBB Kültür tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Dans Günleri, 2 Mayıs Perşembe günü sona erecek. Haftanın kültür sanat ajandasını Haberturk.com Yazı İşleri Koordinatörü Kadir Kaymakçı, HT Mikrofon'da Helin Genç'e değerlendirdi.