Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Amira Akbıyıkoğlu’nun küratörlüğünü üstlendiği proje, 5-17 Mayıs tarihlerinde Moda’nın sokaklarını ve çeşitli mekânlarını çağdaş sanatla buluşturmaya hazırlanıyor.

Projede 11 farklı sanatçının 11 farklı eseri Moda’yı bir açık hava sergisine dönüştürecek. “Mahallede Karşılaşmalar” temasıyla gerçekleşen etkinlikte katılımcılar sanat eserlerini bir harita yardımıyla keşfe çıkacak.

Akbıyıkoğlu’nun projedeki hedefi, sanatçıların semtten rol çalmayan, semt ile diyaloğa giren işleriyle insanların hayatına sızmak. “Mahallede Karşılaşmalar” temasıyla İstanbulluları sokakta sanatla buluşturacak etkinlikte sanal dünyada olduğu gibi eserlerin de çatlaklardan, açık kapılardan ve kıyı köşede kalmış mekânlardan sızıp görünür olması istendi.

İlki, geçtiğimiz yıl Karaköy’de düzenlenen projede bu yıl hem köklü tarihi hem de hâlâ en popüler semtlerden biri olması sebebiyle Moda özel olarak seçildi. Kadıköy’de ezelden beri yaşatılan sanat ruhunun bir parçası olarak düzenlenen sergi, son dönemde kafelerin istilasına uğramasına rağmen sayfiye ruhunu hâlâ yitirmemiş olan Moda’nın tarihi zenginliğine yakışır bir deneyim olacak.

Proje, insanların nefes almak için kaçtıkları ve ferahladıkları Moda’yı yeni karşılaşmalara çağırıyor ve başta gençler olmak üzere herkesi şehir hayatına bıkkın değil uyanık ve heyecanlı yaklaşmaya davet ediyor.

Proje, Moda’nın farklı noktalarında yer alacak, farklı disiplinlerden çalışmalarla, her gün önünden geçilen alanlarda farklı algılar yaratmak ve gündelik rutini kırmak istiyor.